Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kabızlık Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Yayın Tarihi: 14/01/2017

Tüp mide ameliyatlarından sonra özellikle erken dönemde kabızlık sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Gıda ve özellikle de lif alımınız azaldığı için barsak hareketlerinin başlarda yavaşlaması ve büyük abdeste çıkma sayınızın azalması normaldir. Yani eğer rahatsanız ve 2-3 günde bir, zorlanmadan tuvalete çıkabiliyorsanız endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, karnın alt kesimlerinde sertlik, ağrı veya rahatsızlık hissi, çok katı gaita, defekasyonda fazla ıkınma zorunluluğu gibi yakınmalar oluşuyorsa müdahale edilmesi gerekir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kabızlık

Tedavi edilmeyen kabızlık kötü ağız kokusu, bulantı ve yemeye karşı isteksizlik, gaita taşlaşması, ıkınmaya bağlı kanama gibi yan etkilere yol açabilir.

Kabızlığın en önemli nedenleri arasında yetersiz su alımı (ortalama hedefiniz 1500 ml olmalıdır), yetersiz lif tüketimi, yetersiz egzersiz, stress ve kullandığınız bazı ilaçlar sayılabilir. Aldığınız multivitaminlerdeki demir ve kalsiyum da kabızlığa neden olabilir. Aynı şekilde bazı kişilerde protein tozlarının da benzer yan etkisi olabilir.

Kabızlığı önlemek için ilk yapmanız gereken yeterli miktarda su içtiğinizden emin olmaktır. Yanısıra mutlaka egzersize başlamalısınız. Çok zorunlu değilse demir içeren vitaminleri bir süreliğine bırakabilirsiniz. Narkotik ağrı kesici kullanıyorsanız mutlaka kesmelisiniz. Kabızlığa yol açma potansiyeli olan muz, peynir, pirinç, patates (kabuklu yenirse sorun olmayacaktır) gibi gıdalardan kaçınmanız da işe yarayabilir.

Diyetinizdeki lif oranlarının arttırılması veya lif içeren besin desteklerinin kullanılması işe yarayabilir. Bunun için kadınlarda günlük 25 gr, erkeklerde ise 35 gr lif katkısı faydalı olacaktır. Erik, kayısı gibi lifli meyvelerden hazırlanan püreler veya kompostolar, işlenmemiş kepeğin öğünlere eklenmesi işe yarayabilir. Son olarak da reçetesiz de alabileceğiniz Benefibre gibi katkıları, Dulcolax, X-M gibi bazı laksatifleri kullanabilirsiniz.

Bu yazı tüp mide ameliyatı ile ilgili özel bir durumu açıklığa kavuşturmak amacıyla yazılmıştır. Tüp mide ameliyatı ile ilgili daha fazla ve kapsamlı bilgiye ulaşmak için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

20 thoughts on “Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kabızlık Neden Olur, Nasıl Önlenir?”

 1. Dr bey merhaba 28 gun once tup mıgde amelıyatı oldum kabızlık sorunum var oyle bır haldekı ıkı kez lagma yapılmasına ragmen bır fayda gormedım karnımda sısme oldu ve bırsey yemeyı bırakın ıcemıyorum bıle soyledıgınız herseyı denedım

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,

   Yakınmanızla ilgili öncelikle cerrahınızla ve ekibiyle görüşmenizi öneririm. Ulaşamıyor veya sorun yaşıyorsanız danışman ve diyetisyenlerimizden destek almak için +447918548789 nolu Whatsapp numarasından bize ulaşabilirsiniz.

   Sağlıklı günler dilerim.

  1. Op Dr Murat Üstün

   Merhaba,
   Öncelikle hemoroid tedavisi görmelisiniz. Kabızlık için gerek diyet, gerekse ilaç düzenlemeleri gerekebilir. Ancak önce mutlaka sizi değerlendirmek gerekir. Bu amaçla +447918548789 nolu Whatsapp numarasından bize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. ben reflu amiliyati oldum 4 gun once hep sivi seyler yemem gerekiyo ve kabız oldum midem yuzunden zorlayamiyorum kendimi gittikcede kotulesiyo ne yapmaliyim acil cevap verirseniz sevinirim

  1. Merhaba,
   Biraz geç farkettik sorunuzu ama başkalarının da faydalanması adına cevaplayacağım. Öncelikle bu tarz soruları ve hele de acil cevap istediğiniz soruları ameliyatınızı yapan cerraha sormalısınız. Hastayı, yapılan işlemi vb bilmeden buradan yorum yapılamaz. Sorununuza gelince, sıvı beslenme döneminde kabızlık yaşanması beklenen bir tablodur. Bunu engellemek için sorun iyice büyümeden bir takım ilaçlarla hastaya destek olunmalıdır. Sorununuzun çözülmüş olduğunu umar, sağlıklı günler dileriz.

 3. Hocam tüp mide ameliyatımın 2 ayı bugün. Aşırı kabızlık durumum var. Bazen günde 3-4 kere lavman yapıyorum öyle çıkabiliyorum büyük abdestime ve et parçası var hemoroid olabilir mi? Bağırsaklarımı tam boşaltamıyorum ve karnımın orta yerinden bağırsağıma ve karnımın altına inen bir ağrı var ne yapmam gerek hocam?

  1. Dilara hanım merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Ancak sizce de bu sorununuzu kendi cerrahınızla veya ekibiyle paylaşıp çözüm üretmelerini istemeniz daha mantıklı olmaz mı?
   Sağlıklı günler dileriz

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp