Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kabızlık Neden Olur, Nasıl Önlenir?

Yayın Tarihi: 14/01/2017

Tüp mide ameliyatlarından sonra özellikle erken dönemde kabızlık sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Gıda ve özellikle de lif alımınız azaldığı için barsak hareketlerinin başlarda yavaşlaması ve büyük abdeste çıkma sayınızın azalması normaldir. Yani eğer rahatsanız ve 2-3 günde bir, zorlanmadan tuvalete çıkabiliyorsanız endişelenmenize gerek yoktur. Ancak, karnın alt kesimlerinde sertlik, ağrı veya rahatsızlık hissi, çok katı gaita, defekasyonda fazla ıkınma zorunluluğu gibi yakınmalar oluşuyorsa müdahale edilmesi gerekir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kabızlık

Tedavi edilmeyen kabızlık kötü ağız kokusu, bulantı ve yemeye karşı isteksizlik, gaita taşlaşması, ıkınmaya bağlı kanama gibi yan etkilere yol açabilir.

Kabızlığın en önemli nedenleri arasında yetersiz su alımı (ortalama hedefiniz 1500 ml olmalıdır), yetersiz lif tüketimi, yetersiz egzersiz, stress ve kullandığınız bazı ilaçlar sayılabilir. Aldığınız multivitaminlerdeki demir ve kalsiyum da kabızlığa neden olabilir. Aynı şekilde bazı kişilerde protein tozlarının da benzer yan etkisi olabilir.

Kabızlığı önlemek için ilk yapmanız gereken yeterli miktarda su içtiğinizden emin olmaktır. Yanısıra mutlaka egzersize başlamalısınız. Çok zorunlu değilse demir içeren vitaminleri bir süreliğine bırakabilirsiniz. Narkotik ağrı kesici kullanıyorsanız mutlaka kesmelisiniz. Kabızlığa yol açma potansiyeli olan muz, peynir, pirinç, patates (kabuklu yenirse sorun olmayacaktır) gibi gıdalardan kaçınmanız da işe yarayabilir.

Diyetinizdeki lif oranlarının arttırılması veya lif içeren besin desteklerinin kullanılması işe yarayabilir. Bunun için kadınlarda günlük 25 gr, erkeklerde ise 35 gr lif katkısı faydalı olacaktır. Erik, kayısı gibi lifli meyvelerden hazırlanan püreler veya kompostolar, işlenmemiş kepeğin öğünlere eklenmesi işe yarayabilir. Son olarak da reçetesiz de alabileceğiniz Benefibre gibi katkıları, Dulcolax, X-M gibi bazı laksatifleri kullanabilirsiniz.

Bu yazı tüp mide ameliyatı ile ilgili özel bir durumu açıklığa kavuşturmak amacıyla yazılmıştır. Tüp mide ameliyatı ile ilgili daha fazla ve kapsamlı bilgiye ulaşmak için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

18 thoughts on “Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kabızlık Neden Olur, Nasıl Önlenir?”

 1. blank

  Dr bey merhaba 28 gun once tup mıgde amelıyatı oldum kabızlık sorunum var oyle bır haldekı ıkı kez lagma yapılmasına ragmen bır fayda gormedım karnımda sısme oldu ve bırsey yemeyı bırakın ıcemıyorum bıle soyledıgınız herseyı denedım

  1. blank
   Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,

   Yakınmanızla ilgili öncelikle cerrahınızla ve ekibiyle görüşmenizi öneririm. Ulaşamıyor veya sorun yaşıyorsanız danışman ve diyetisyenlerimizden destek almak için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonları arayabilirsiniz.

   Sağlıklı günler dilerim.

  1. blank
   Op Dr Murat Üstün

   Merhaba,
   Öncelikle hemoroid tedavisi görmelisiniz. Kabızlık için gerek diyet, gerekse ilaç düzenlemeleri gerekebilir. Ancak önce mutlaka sizi değerlendirmek gerekir. Bu amaçla 05524131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

 2. blank

  ben reflu amiliyati oldum 4 gun once hep sivi seyler yemem gerekiyo ve kabız oldum midem yuzunden zorlayamiyorum kendimi gittikcede kotulesiyo ne yapmaliyim acil cevap verirseniz sevinirim

  1. blank

   Merhaba,
   Biraz geç farkettik sorunuzu ama başkalarının da faydalanması adına cevaplayacağım. Öncelikle bu tarz soruları ve hele de acil cevap istediğiniz soruları ameliyatınızı yapan cerraha sormalısınız. Hastayı, yapılan işlemi vb bilmeden buradan yorum yapılamaz. Sorununuza gelince, sıvı beslenme döneminde kabızlık yaşanması beklenen bir tablodur. Bunu engellemek için sorun iyice büyümeden bir takım ilaçlarla hastaya destek olunmalıdır. Sorununuzun çözülmüş olduğunu umar, sağlıklı günler dileriz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp