Genital Estetik (Vajina Estetiği Ameliyatı)

Kadınların cinsel bölgesinde bulunan, doğum nedeniyle veya doğuştan var olan aynı zamanda yaşın ilerlemesine de bağlı olarak ortaya çıkan dış görünüş sorunlarının tedavi edilmesine yönelik yapılan ameliyat, genital estetik ameliyatıdır. Bunlarla sınırlı olmayıp vajen kanalında oluşan genişlemelerin tedavisi için de bu ameliyatlar yapılmaktadır. Genital bölgede karşımıza çıkan bu gibi problemler yanlarında idrar kaçırma gibi sorunları da getirir. genital estetik operasyonları idrar kaçırma gibi sorunların da tedavilerini kapsar.

Dış görünüş hem kadın hem erkek için önemsenen bir konudur. Kendisini beğenmeyen, güzel bulmayan bir kadının psikolojisi olumsuz yönde etkilendiğinden dolayı, özgüven azalması, karşı cinsle olan cinsel ilişkilerde problemler vb. sorunlar yaşamasına sebep olur. Bu operasyonlar sayesinde kaybedilen özgüven geri kazanılır. Karşı cinsle olan cinsel ilişkide alınan haz artar. Aynı zamanda hasta vajinal operasyon sayesinde dar pantolon veya bikini gibi kıyafetleri çok daha rahat bir şekilde giyebilir.

Günümüzde çoğu kadının en büyük estetik kaygısı duyduğu konunun genital bölge olduğu kaydedilmiştir. Genital bölgenin estetik olarak düzgünlüğü bahsetmiş olduğumuz özgüven kaybını ortadan kaldırdığından oldukça tercih edilmektedir.

Vajinal estetik operasyonları doğru doktorlar ile ilerlendiğinde risksiz, oldukça güvenli operasyonlardır. Verdiği sonuçlar hem hastalar hem de hekimler açısından oldukça tatmin edicidir. Başarı oranı diğer estetik operasyonlara kıyasla en yüksek olan operasyondur.

Genital Yapıyı Oluşturan Bölümler

 • Vagen
 • Büyük dudaklar (Labium majus)
 • Küçük dudaklar (Labium minus)
 • Kızlık zarı (Hymen)
 • Dudakların üst kısmı-tepe bölgesi (Mons pubis)

Genital bölgeyi oluşturan bu bölümlerin yaşadığı problemler, deformiteler, estetik olarak kötü görünmesine sebep olmakla kalmayıp ayrıca cinsellikte yetersizlik, tatmin olamama sorunu ya da çekinme gibi durumlara da yol açar. Kadınlarda oluşan bu stresler sonucu da yaşam kalitesi düşer.

En sık gerçekleştirilen genital estetik operasyonları hangileridir?

 • Vajinoplasti: Vajina daraltma, vajina oluşturma ameliyatı. Belirli durumlar sonucu kolajen dokusunun azalması ile meydana gelen sarkmaların giderilmesi olarak özetlenebilir. Oldujça tercih edilen bir vajinal estetik türüdür. Operasyon yaklaşık 1 saat sürer ve operasyondan birkaç saat sonra hasta evine gönderilebilir.
 • Klitoropeksi:  Klitorisin bölgesinin şeklinin düzeltilmesi,  küçültülmesi, sarkma durumu söz konusu ise gerilmesi şeklinde uygulanan vajinal estetik türüdür. Yaklaşık 25 ile 30 dakika arasında sürmektedir. Operasyondan sonra genellikle istenen görünüme hemen ulaşılır.
 • Labioplasti: Vajinanın küçük dudak bölgesindeki şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla uygulanan vajinal operasyon türüdür. Daha çok cinsel hazzı arttırmak için tercih edilmektedir. İç dudak estetiği olarak da bilinir.
 • Kızlık Zarı Operasyonları: Kızlık zarı dikimi, onarımı amacıyla yapılan vajinal operasyonlardır. 

Vajinal Estetiğin Kadının Hayatındaki Yeri

Son dönemlerde ülkemizde de fazlasıyla uygulanan vajinal estetiğin kolay ve hastayı memnun eden sonuçları sayesinde hasta kısa sürede normal hayatına dönebilir. Hasta-doktor ilişkisi güvene dayalıdır. İlerlemiş teknoloji sayesinde hastalar kolaylıkla istediği tıbbi sonucu alırlar.

Teknoloji ile paralel olarak gelişmekte olan estetik kavramı, genital bölgede kullanılabilecek yeni lazer başlıkların oluşması sayesinde hızlı bir değişim kazandı. 

Vajinal estetik sadece ameliyatlı işlemler değil ameliyatsız estetik tabiri ile gelen lazer veya radyofrekans gibi teknolojilerle bir adım daha öne çıktı. Bunun sebebi ise uzun iyileşme süresini ameliyatsız estetik ile en düşük seviyeye getiriyor olması. Hastaların sosyal hayatlarına hızlı bir şekilde dönüş yapabilmesi bu estetik operasyonunun tercih edilmesinde ciddi bir fark yarattı.

Vajinal estetikler sonrası kazanımlar;

 • Kadınlar genital bölgeleri ile ilgili endişelerini bir kenara bıraktıklarından kendilerini iyi hisseder ve özgüvenleri artar. 
 • Tayt, mayo ya da spor kıyafetleri giydiği zaman görünüşü rahatsız etmez, daha estetik durur. 
 • Kadınlar daha önce yaşıyor ise dahi cinsel ilişkilerinde herhangi bir ağrı yaşamaz, zorluk çekmezler.
 • Tahribat olan bölge onarıldığından cinsel ilişkide alınan haz daha yüksektir.

Vajina estetiğinin çeşitli türleri vardır. Her kadının şikayetleri birbirinden farklı olsa da temel olarak bu operasyonlar genital bölgenin estetiğini sağlamak aynı zamanda da cinsel açıdan sağlıklı bir hayat yaşamanızı amaçlar. Vajinal estetik fiyatlarını belirleyen en önemli durum hangi vajinal estetik türünün uygulanacağıdır. Uygulanacak olan vajina estetiği türüne doktor vajina durumuna göre karar vermelidir. Aynı zamanda uygulanacak olan estetiğin merkez ve doktor politikaları da fiyatın belirlenmesinde etkilidir.

Çoğu estetik ameliyatlarında olduğu gibi vajina estetiği operasyonlarında da maliyet tercih edilen doktor, hastane ya da estetik kliniğine göre farklılık göstermektedir. Bu tarz bir operasyon yaptırmak isteyenlerin fiyattan önce doktoruna göre araştırma yapmaları ve fiyatları ikinci planda tutmaları gerekir.

İstanbul’da vajinal estetik fiyatları aralığı yaklaşlık 3.00TL ile 5.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Şehirlere ya da seçtiğiniz kliniğe ve estetik operasyona göre fiyatlar farklılık gösterecektir.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp