Tüp Mide (Mide Küçültme) Ameliyatı


Randevu Saatlerimiz

 • Pazartesi - Cuma: 10:00 - 18:00
 • Cumartesi: 10:00 - 16:00

İletişim

 • Teşvikiye, Terrace Fulya Residence, Hakkı Yeten Cd. No:11 D:k:12 D:64, 34373 Şişli/İstanbul
 • 0552 413 11 43
 • [email protected]

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) Nedir?

Tüp mide ameliyatı bir tür kilo verme ameliyatıdır. Bu ameliyat aynı zamanda mide küçültme ameliyatı veya sleeve gastrektomi olarak da bilinir. Tüp mide operasyonu ile midenin %75-80 kadar bir kısmı alınarak gıda alımınız kısıtlanır ve kilo vermeniz sağlanır. Günümüzde hem Türkiye’de hem de dünya çapında en çok uygulanan obezite cerrahisi prosedürüdür.

Tüp mide ameliyatının nasıl yapıldığını izleyebileceğiniz örnek videodur.

Tüp mide ameliyatları laparoskopik olarak yapılır. Yani cerrahınız midenin üst bölümün küçük kesikler açarak kapalı bir şekilde gerçekleştirir. Midenin sol kısmının çoğu çıkarılır. Kalan mide dar bir tüpe (sleeve) benzediği için operasyonun adı tüp mide olarak anılır. Gıda, ameliyattan önce olduğu gibi mideden ince bağırsağa boşalır. İnce bağırsak üzerinde oynanmaz veya değiştirilmez. Ameliyattan sonra, daha az gıdayla doygunluk hissi yaşar ve böylece kilo vermeye başlarsınız.

Tüp Mide Ameliyatı ile Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Bu yöntem ile fazla kilonun tamamının 1 ile 1 buçuk sene arasında verilmesi hedeflenmektedir.

Tüp Mide Ameliyatına Nasıl Hazırlanmalıyım?

Öncelikle doktorunuzun tüp mide ameliyatının sizin için iyi bir seçenek olduğundan emin olması gerekecektir. Kilo verme ameliyatları, belli ilaçları kullanan, aşırı alkol tüketen, hayatının kalanında diyet ve egzersiz alışkanlıklarında değişiklik yapamayacak durumda olan kişilere önerilmez.

Tüp Mide Ameliyatı

Ameliyattan önce, bir bariatrik cerrahi (obezite cerrahisi) eğitim programına kaydolmanızı tavsiye ederiz. Bu sadece ameliyat öncesi değil, ameliyat sonrası yaşam için de hazır olmanıza yardımcı olacaktır. Böyle bir programda beslenme danışmanlığı da alırsınız. Program dahilinde psikolojik bir değerlendirme yapılır. Daha sonra kan testleri, bir takım mide tahlilleri veya bir endoskopiniz olabilir. Op. Dr. Murat Üstün İstanbul Bariatric Center’da bu uygulamaların hepsini hiç bir ek ücret almadan sunmaktayız.

Sigara içiyorsanız, ameliyattan birkaç ay önce sigarayı bırakmanız gerekecektir. Cerrahınız ameliyattan önce ameliyata hazırlık olması için biraz kilo vermenizi isteyebilir. Bu karaciğerinizi daha uygun hale getirmeye ve ameliyatı daha güvenli hale getirmeye yardımcı olacaktır. Ameliyatınızdan önceki günlerde aspirin, ibuprofen ve diğer kan inceltici ilaçları almayı bırakmanız gerekir.

Son olarak, ameliyattan önceki geceden itibaren hiçbir şey yememeli veya içmemelisiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatınız genel anestezi altında yapılır. Diğer bir deyişle ameliyat süresince uyur ve hiç bir şey hissetmezsiniz.

Ayrıca tüp mide ameliyatları laparoskopik olarak yapılır. Yani cerrahınız midenin üst bölümün küçük kesikler açarak kapalı bir şekilde gerçekleştirir. Midenin sol kısmının çoğu çıkarılır. Kalan mide dar bir tüpe benzediği için operasyonun adı tüp mide olarak anılır. Gıda, ameliyattan önce olduğu gibi mideden ince bağırsağa boşalır. İnce bağırsak üzerinde oynanmaz veya değiştirilmez. Ameliyattan sonra, daha az gıdayla doygunluk hissi yaşar ve böylece kilo vermeye başlarsınız.

JCI onaylı hastanemizde son teknoloji ekipmanlar kullanıldığı ameliyathanelerde ameliyatınız tamamlanır.

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Son on yılda, cerrahi tekniklerin ve cerrahların deneyiminin iyileşmesiyle, tüp mide genel olarak güvenli bir obezite cerrahisi prosedürü haline gelmiştir. Bununla birlikte, ameliyat sırasında ve sonrasında komplikasyonların ortaya çıkma ihtimali vardır. Tüp mide ameliyatının ana komplikasyonları ve riskleri şunlardır:

 • Zamanla, bazı besinlerin sindiriminde sorun yaşayabilirsiniz.
 • Tüpte daralma (darlık) gelişebilir.
 • Bazı kişilerde ameliyat sonrası mide ekşimesi veya reflü şikayetleri ortaya çıkabilir. Eğer orta seviyede veya şiddetli reflü mevcutsa, tüp mide ameliyatı bunu daha da kötüleştirebilir. Böyle bir duruma karşı bunun yerine gastrik bypass cerrahisini düşünmek isteyebilirsiniz. Bu tür ameliyatlar reflü ve mide ekşimesine karşı daha güvenlidir.
 • Sindirim problemlerine bağlı olarak bazı kişilerde tüp mide operasyonu sonrası kabızlık ortaya çıkabilmektedir.

Sağlığınıza bağlı olarak başka riskleriniz de olabilir. Ameliyattan önce endişeleriniz hakkında doktorunuzla konuşmalısınız. Bu konuda daha fazla bilgi için Tüp Mide Ameliyatının Riskleri ve Komplikasyonları başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

2020’de Tüp Mide Ameliyatı Fiyatları Nasıldır?

Güncel verilere göre dünyada, örneğin Amerika’da ortalama tüp mide ameliyatı fiyatı $19,000.00’dır. Tüp mide operasyonlarının maliyetlerinin gastrik bypass ameliyatları ile aynı aralıkta olduğunu söyleyebiliriz. Mide balonu ve mide bandı gibi uygulamalardan ise görece daha pahalı bir işlemdir.

2019 yılına kıyasla fiyatlarda kayda değer bir artış olmamıştır. İnternetten fiyat bildirimi yasal olmadığından bizimle iletişime geçerek fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Uzak Durmam Gereken Gıdalar Hangileridir?

Tüp mide (Sleeve Gasterktomi) ameliyatı olduktan sonra aşağıdaki gıdalardan uzak durmanız tavsiye edilir:

 1. Kalorisiz gıdalar.
 2. Alkol.
 3. Kuru gıdalar.
 4. Ekmek, pirinç, makarna gibi gıdalar.
 5. Yüksek lifli meyve ve sebzeler
 6. Aşırı yağlı yiyecekler.
 7. Şekerli ve yüksek kafeinli içecekler.
 8. Sert etler.

Tüp Mide Ameliyatının Sonrası

Çoğunlukla ameliyattan sonraki gün taburcu olarak eve gidersiniz. İlk iki hafta sıvı diyet yapmanız gerekir. Ameliyat ekibiniz sonraki haftalarda uygulanmak üzere size bir çeşit yemek programı verecektir. Sıvılardan saf gıdalara, daha sonra yumuşak gıdalara ve daha sonra normal gıdalara gideceksiniz.

Her öğünün çok küçük olması gerekir. Yavaş yemek yediğinizden ve her lokmayı iyi çiğnediğinizden emin olmalısınız. Normal yiyeceklere geçiş yapmak için acele etmeyin. Bu, ağrı ve kusmaya neden olabilir. Beslenme düzeninizle ilgili en iyi olanı bulmak için her zaman sağlık ekibinizle birlikte çalışın. Mideniz iyileştikten sonra yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Küçük mideniz için küçük öğünler yemelisiniz.

Kilo verme ameliyatı olan kişiler yeterli vitamin ve mineral almada zorluk yaşayabilir. Çünkü daha az yiyecek alırlar ve doğal olarak daha az besin emilimi gerçekleşir. Günlük multivitamin ve ayrıca bir kalsiyum-D vitamini takviyesi almanız gerekebilir. B-12 vitamini veya demir gibi ek besin maddelerine ihtiyacınız olabilir. Tıbbi ekibiniz size talimat verecektir.

Ameliyattan sonraki yıl birkaç ayda bir düzenli kan testleri yaptırmanız gerekir. Bu, düşük kan demiri (anemi), yüksek kan şekeri veya düşük kalsiyum veya D vitamini seviyesine sahip olmadığınızdan emin olmak içindir. Mide ekşimeniz varsa, mide asidini azaltmak için ilaca ihtiyacınız olabilir.

Kilo verdikten sonra, kaybettiğiniz kiloların bir kısmını geri kazanmak mümkündür. Bundan kaçınmak için sağlıklı bir diyet uyguladığınızdan ve düzenli egzersiz yaptığınızdan emin olun. Tüp zamanla genişleyebilir. Bu ise daha fazla yemenize izin verir. Eski beslenme alışkanlıklarınıza döndüğünüz takdirde kilo alabileceğinizi unutmayın. Yeni diyetinize bağlı kalmanıza yardımcı olmak için bir kilo verme ameliyatı destek grubuna katılmak isteyebilirsiniz.

Ameliyata Karar Vermeden Önce

Herhangi bir obezite ameliyatına karar vermeden önce cerrahınızla görüşmeniz ve aşağıdaki soruların cevaplarını bildiğinizden emin olmanız gerekir:

 • Neden bu uygulamayı tercih ediyorsunuz
 • Uygulamadan nasıl bir sonuç beklemelisiniz
 • Ameliyatın veya uygulamanın riskleri ve avantajları nelerdir
 • Olası yan etkiler veya komplikasyonlar nelerdir
 • Ameliyatı kim gerçekleştirecek ve cerrahın nitelikleri nelerdir
 • Düşünülmesi gereken alternatif ameliyat ve uygulamalar
 • Ameliyatın veya uygulamanın sonuçlarını ne zaman göreceksiniz
 • Sorularınız veya sorunlarınız varsa ameliyattan sonra kiminle paylaşacaksınız
 • Bu ameliyat veya uygulama için ne kadar ödemeniz gerekecek

Tüp Mide Ameliyatı Olan Hastalarımızın Yorumları

Op. Dr. Murat Üstün İstanbul Bariatric Center olarak yüzlerce başarılı tüp mide operasyonu gerçekleştirdik ve şimdiye kadar hastalarımızdan hep olumlu dönüşler aldık. Ameliyat olup pişman olan hastalar değil de, sağlıklı bir şekilde zayıflayan, yeni bir hayata merhaba diyen geniş bir obezite destek grubuna sahip olduk.

İşte tüp mide ameliyatı geçiren hastalarımızdan bazılarının yorumları: