Tüp Mide (Mide Küçültme) Ameliyatı

Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi) Nedir?

Tüp mide ameliyatı bir tür kilo verme ameliyatıdır. Bu ameliyat aynı zamanda mide küçültme ameliyatı veya sleeve gastrektomi olarak da bilinir. Tüp mide operasyonu ile midenin %75-80 kadar bir kısmı alınarak gıda alımınız kısıtlanır ve kilo vermeniz sağlanır. Günümüzde hem Türkiye’de hem de dünya çapında en çok uygulanan obezite cerrahisi prosedürüdür.

Tüp Mide Ameliyatı ile Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Bu yöntem ile fazla kilonun tamamının 1 ile 1 buçuk sene arasında verilmesi hedeflenmektedir.

Tüp Mide Ameliyatına Nasıl Hazırlanmalıyım?

Tüp Mide Ameliyatı

Öncelikle doktorunuzun tüp mide ameliyatının sizin için iyi bir seçenek olduğundan emin olması gerekecektir. Kilo verme ameliyatları, belli ilaçları kullanan, aşırı alkol tüketen, hayatının kalanında diyet ve egzersiz alışkanlıklarında değişiklik yapamayacak durumda olan kişilere önerilmez.
Ameliyattan önce, bir bariatrik cerrahi (obezite cerrahisi) eğitim programına kaydolmanızı tavsiye ederiz. Bu sadece ameliyat öncesi değil, ameliyat sonrası yaşam için de hazır olmanıza yardımcı olacaktır. Böyle bir programda beslenme danışmanlığı da alırsınız. Program dahilinde psikolojik bir değerlendirme yapılır. Daha sonra kan testleri, bir takım mide tahlilleri veya bir endoskopiniz olabilir. Op. Dr. Murat Üstün İstanbul Bariatric Center’da bu uygulamaların hepsini hiç bir ek ücret almadan sunmaktayız.
Sigara içiyorsanız, ameliyattan birkaç ay önce sigarayı bırakmanız gerekecektir. Cerrahınız ameliyattan önce ameliyata hazırlık olması için biraz kilo vermenizi isteyebilir. Bu karaciğerinizi daha uygun hale getirmeye ve ameliyatı daha güvenli hale getirmeye yardımcı olacaktır. Ameliyatınızdan önceki günlerde aspirin, ibuprofen ve diğer kan inceltici ilaçları almayı bırakmanız gerekir.
Son olarak, ameliyattan önceki geceden itibaren hiçbir şey yememeli veya içmemelisiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatınız genel anestezi altında yapılır. Diğer bir deyişle ameliyat süresince uyur ve hiç bir şey hissetmezsiniz.
Ayrıca tüp mide ameliyatları laparoskopik olarak yapılır. Yani cerrahınız midenin üst bölümün küçük kesikler açarak kapalı bir şekilde gerçekleştirir. Midenin sol kısmının çoğu çıkarılır. Kalan mide dar bir tüpe benzediği için operasyonun adı tüp mide olarak anılır. Gıda, ameliyattan önce olduğu gibi mideden ince bağırsağa boşalır. İnce bağırsak üzerinde oynanmaz veya değiştirilmez. Ameliyattan sonra, daha az gıdayla doygunluk hissi yaşar ve böylece kilo vermeye başlarsınız.
JCI onaylı hastanemizde son teknoloji ekipmanların kullanıldığı ameliyathanelerde ameliyatınız tamamlanır.

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Son on yılda, cerrahi tekniklerin ve cerrahların deneyiminin iyileşmesiyle, tüp mide genel olarak güvenli bir obezite cerrahisi prosedürü haline gelmiştir. Bununla birlikte, ameliyat sırasında ve sonrasında komplikasyonların ortaya çıkma ihtimali vardır. Tüp mide ameliyatının ana komplikasyonları ve riskleri şunlardır:
1. Zamanla, bazı besinlerin sindiriminde sorun yaşayabilirsiniz.
2. Tüpte daralma (darlık) gelişebilir.
3. Bazı kişilerde ameliyat sonrası mide ekşimesi veya reflü şikayetleri ortaya çıkabilir. Eğer orta seviyede veya şiddetli reflü mevcutsa, tüp mide ameliyatı bunu daha da kötüleştirebilir. Böyle bir duruma karşı bunun yerine gastrik bypass cerrahisini düşünmek isteyebilirsiniz. Bu tür ameliyatlar reflü ve mide ekşimesine karşı daha güvenlidir.
4. Sindirim problemlerine bağlı olarak bazı kişilerde tüp mide operasyonu sonrası kabızlık ortaya çıkabilmektedir.
5. Sağlığınıza bağlı olarak başka riskleriniz de olabilir. Ameliyattan önce endişeleriniz hakkında doktorunuzla konuşmalısınız. Bu konuda daha fazla bilgi için tüp mide ameliyatının avantajları ve dezavantajları tablomuza bakabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı 2022 Fiyatları Ne Kadardır?

Tüp mide operasyonunun maliyeti ameliyatı yapan cerrahın tecrübesine, kullanılan cerrahi ekipmanların kalitesine ve ameliyatın yapıldığı hastanenin şartlarına bağlı olarak değişmektedir. Bununla birlikte ameliyatın fiyatı ülkeden ülkeye değişmektedir.
Örneğin Türkiye’de tüp mide ameliyatının 2022 fiyatı ortalama olarak belirtmek gerekirse $3,000 ile $6,000 aralığındadır. Amerika’da bu fiyat $9,000 ile $27,000 aralığındadır.

İnternetten fiyat bildirimi yasal olmadığından bizimle iletişime geçerek fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Uzak Durmam Gereken Gıdalar Hangileridir?

Tüp mide (Sleeve Gastrektomi) ameliyatı olduktan sonra aşağıdaki gıdalardan uzak durmanız tavsiye edilir:
1. Kalorisiz gıdalar.
2. Alkol.
3. Kuru gıdalar.
4. Ekmek, pirinç, makarna gibi gıdalar.
5. Yüksek lifli meyve ve sebzeler
6. Aşırı yağlı yiyecekler.
7. Şekerli ve yüksek kafeinli içecekler.
8. Sert etler.

Tüp Mide Ameliyatı Gastrik Bypass veya Diğer Prosedürlere Göre Pahalı Bir Ameliyat mıdır?

Tüp mide operasyonları maliyetleri düşük operasyonlar değildir fakat gastrik bypass ameliyatları ile aynı aralıktadır. Mide balonu ve mide bandı gibi uygulamalardan ise görece daha pahalı bir işlemdir.

Tüp Mide Operasyonu Ne Kadar Sürer?

Ameliyathanedeki asıl işlem yaklaşık 90 dakika ila 2 saat sürecektir. Bununla birlikte, cerrahınızla bunu konuşmanız daha iyidir çünkü süre hastadan hastaya değişebilir.

Tüp mide ameliyatının nasıl yapıldığını izleyebileceğiniz örnek videodur.

Tüp Mide Ameliyatının Sonrası

Çoğunlukla ameliyattan sonraki gün taburcu olarak eve gidersiniz. İlk iki hafta sıvı diyet yapmanız gerekir. Ameliyat ekibiniz sonraki haftalarda uygulanmak üzere size bir çeşit yemek programı verecektir. Sıvılardan saf gıdalara, daha sonra yumuşak gıdalara ve daha sonra normal gıdalara gideceksiniz.

Her öğünün çok küçük olması gerekir. Yavaş yemek yediğinizden ve her lokmayı iyi çiğnediğinizden emin olmalısınız. Normal yiyeceklere geçiş yapmak için acele etmeyin. Bu, ağrı ve kusmaya neden olabilir. Beslenme düzeninizle ilgili en iyi olanı bulmak için her zaman sağlık ekibinizle birlikte çalışın. Mideniz iyileştikten sonra yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Küçük mideniz için küçük öğünler yemelisiniz.

Kilo verme ameliyatı olan kişiler yeterli vitamin ve mineral almada zorluk yaşayabilir. Çünkü daha az yiyecek alırlar ve doğal olarak daha az besin emilimi gerçekleşir. Günlük multivitamin ve ayrıca bir kalsiyum-D vitamini takviyesi almanız gerekebilir. B-12 vitamini veya demir gibi ek besin maddelerine ihtiyacınız olabilir. Tıbbi ekibiniz size talimat verecektir.

Ameliyattan sonraki yıl birkaç ayda bir düzenli kan testleri yaptırmanız gerekir. Bu, düşük kan demiri (anemi), yüksek kan şekeri veya düşük kalsiyum veya D vitamini seviyesine sahip olmadığınızdan emin olmak içindir. Mide ekşimeniz varsa, mide asidini azaltmak için ilaca ihtiyacınız olabilir.

Kilo verdikten sonra, kaybettiğiniz kiloların bir kısmını geri kazanmak mümkündür. Bundan kaçınmak için sağlıklı bir diyet uyguladığınızdan ve düzenli egzersiz yaptığınızdan emin olun. Tüp zamanla genişleyebilir. Bu ise daha fazla yemenize izin verir. Eski beslenme alışkanlıklarınıza döndüğünüz takdirde kilo alabileceğinizi unutmayın. Yeni diyetinize bağlı kalmanıza yardımcı olmak için bir kilo verme ameliyatı destek grubuna katılmak isteyebilirsiniz.

Ameliyat İle İlgili Genel Bilgiler

Tüp Mide Ameliyatının Genel Özellikleri

OperasyonTüp Mide Ameliyatı
Operasyon Süresi30-45 dakika
AnesteziGenel Anestezi
Hassasiyet Süreci3-7 gün / hafif
Ana ŞikayetlerMide Ağrısı, Bulantı, Kramplar
Operasyon türüMinimal İnvaziv Cerrahi

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları ve Dezavantajları

AvantajlarıDezavantajları
Çok küçük kesiklerle yapılırGeri döndürülemez
En kısa operasyon süresiSon derece sınırlayıcı (restriktif) etki
Açlık düzeyini etkiler1 yıl sonra reflü ortaya çıkabilir
Mide hacmini etkilerMetabolik etki sınırlıdır
Gıda emilimini azaltmazKaçaklar sorunlu olabilir
Düşük risk komplikasyon oranıDarlıklar oluşabilir
Fazla kilonun %60-75’i verilirDüşük deneyim komplikasyon oranını artırır
Yüksek riskli grupta yararlı
Hızlı iyileşme dönemi
Kolayca dönüştürülebilir

Ameliyata Karar Vermeden Önce

Herhangi bir obezite ameliyatına karar vermeden önce cerrahınızla görüşmeniz ve aşağıdaki soruların cevaplarını bildiğinizden emin olmanız gerekir:

  • Neden bu uygulamayı tercih ediyorsunuz
  • Uygulamadan nasıl bir sonuç beklemelisiniz
  • Ameliyatın veya uygulamanın riskleri ve avantajları nelerdir
  • Olası yan etkiler veya komplikasyonlar nelerdir
  • Ameliyatı kim gerçekleştirecek ve cerrahın nitelikleri nelerdir
  • Düşünülmesi gereken alternatif ameliyat ve uygulamalar
  • Ameliyatın veya uygulamanın sonuçlarını ne zaman göreceksiniz
  • Sorularınız veya sorunlarınız varsa ameliyattan sonra kiminle paylaşacaksınız
  • Bu ameliyat veya uygulama için ne kadar ödemeniz gerekecek

Tüp Mide Ameliyatı Olan Hastalarımızın Yorumları

Op. Dr. Murat Üstün İstanbul Bariatric Center olarak yüzlerce başarılı tüp mide operasyonu gerçekleştirdik ve şimdiye kadar hastalarımızdan hep olumlu dönüşler aldık. Ameliyat olup pişman olan hastalar değil de, sağlıklı bir şekilde zayıflayan, yeni bir hayata merhaba diyen geniş bir obezite destek grubuna sahip olduk.

İşte tüp mide ameliyatı geçiren hastalarımızdan bazılarının yorumları:

Maksimum kiloya 2013’te çıktım. Son durum 156‘ydı. 27 yaşımda bir sabah uyandım ve beş ilaç içmek zorunda olduğumla yüzleştim. Murat hocamla tanışıp bir yola çıktık. Geçirdiğim tüp mide ameliyatı sonrası toplamda 93 kiloyla vedalaştım. Dört yılımı doldurdum. 60 bedenden 38 bedene kolay geçiştirilecek bir süreç değil. Dolaba ilk yerleşenler stilettolar ve türevi topuklulardı. Son bir yıldır bikiniler ve azıcık göbek dekolteli tişörtler katıldı.Hayatınıza moda giriyor. 60 bedenken mahrum kaldığınız tüm kıyafetler “Gel biraz da beni giy” diyor.

PELİN ÖZTEKİN

Hani derler ya olmaz ?‍♂️ Hadi ordan karar verirsen olur! ?????✌️ Bundan 8 ay önce, yemek içmek ve hertürlü sofra güzelliklerine (ki gerçekten müthiş bir duygudur) teslim olmuş olan ben 150kg civarımda morbit obez durumuna gelmiştim. Halbuki 2014 yılında benzer durumu yaşayıp, tüp mide ameliyatı olmuştum. Ancak operasyon doğru biçimde yapılmadığından, kısa süre sonra tekrar eski duruma geri döndüm. Dr. Murat Üstün @drmuratustun ve deneyimli ekibinin başarılı operasyonu sonrasında yeniden süreç başladı. Şu an bu yolda, sağlıklı bir yaşam İçin kontrollü vaziyette kilo vermeye devam ediyorum. 150Kg İle başladığım bu yolda 100kg’a kadar geldim. Siz de hayatınızı ertelemeyin, sağlığınız için, daha konforlu bir hayat için, bir şekilde mücadele edin.

CANER NAMOĞLU

Iyi ki hastane çıkışı (ilk pembeli siyah esoftmanli) fotoğrafı çekip arşiv yapmışsınız canım HOCAM ❤ Ben o halimi unutmusum,sayenizde.. ❤ Murat Üstün eseri olan 5 bucuk yili deviren Tüp Mide ameliyatliyim. Başarı evet tesadüf değildir ama ÜSTÜN BAŞARI ASLA TESADÜF DEGILDIR!! ❤❤ (13 Kasım 2018 at 07:59) Iyi ki varsınız.. Sizi çok seviyorum

MERVE KOÇ
Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp