Post Bariatrik Cerrahi

Zayıflama Ameliyatı Sonrası Estetik Cerrahi Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Post bariatrik cerrahi özellikle obezite cerrahisi sonrası büyük miktarda kilo kaybı yaşayan hastalarda meydana gelebilen deri sarkmalarının düzeltilmesi için yapılan plastik cerrahi ameliyatlarına verilen addır. Obezite ameliyatlarından sonra deri sarkmaları bir çok faktöre bağlı olarak meydana gelebilir. Hastanın yaşı, fazla kilo miktarı, deri ve kollajen kalitesi, bariatrik cerrahi sonrası iyi bir takip destek programı ve sağlıklı beslenme takibi yapılıp yapılmadığı, yağların birikim şekli, egzersiz yapılıp yapılmadığı gibi…

Her halükarda, zayıflama süreci tamamlandıktan ve kilo kaybı durduktan sonra, hastayı rahatsız edecek estetik sorunlu bölgeler için ameliyat planlaması yapılabilir. Bu ikincil düzeltme ameliyatları aslında obezite cerrahisinin bir parçasıdır ve deneyimli bariatrik cerrahi ekiplerinin içinde plastik cerrahlar da yer alır. Hastanın plastik cerrahi ameliyatına hazır olup olmadığı, varsa vitamin mineral veya beslenme eksikliklerinin giderilmesi, kilo verme sürecinin plato yapıp yapmadığı gibi kararlar obezite cerrahisi ekibiyle birlikte alınmalıdır. Hasta ne kadar optimum şartlarda estetik cerrahiye verilirse, sonuç o kadar güzel olacaktır.

Hastanın ihtiyaç hissettiği bölgelere göre çok farklı estetik ameliyat türleri vardır. Bunlar çoğu hastada genelde kombinasyon olarak uygulanırlar. Çok büyük miktarda kilo kaybeden ve multipl estetik ameliyatlara ihtiyacı olan hastalarda en sağlıklısı basamaklı bir ameliyat programı yapmaktır. Bölgelere göre en sık uygulanan estetik ameliyatlar şunlardır:

Post Bariatrik Cerrahi ve Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatı karın derisindeki sarkmayı ve zayıf kas sistemini tedavi etmeye yönelik dünyada en çok tercih edilen vücut şekillendirme işlemlerindendir. Düzgün bir karnın üç ana düşmanı vardır; hızlı kilo alıp verme, hamilelik ve yaşlanma. Hızlı kilo alıp verme karın derisini ve kaslarını fazlasıyla zorlar ve yıpratır. 

Karın germe ameliyatı fazla deri ve yağları alarak karın duvarını düzeltmek suretiyle pek çok insanın vücuduyla ilgili en büyük sorununa, sonuçları yıllarca süren, kesin bir çözüm sunar. Bu yazıda her geçen gün daha fazla sayıda insanın memnuniyet verici sonuçlarından faydalanmak için tercih ettiği karın germe ameliyatı hakkında merak edilen soruların cevaplarını bulacaksınız.

karın germe ameliyatı

1-Karın germe ameliyatı benim için uygun mu?

Bir karın germe ameliyatı kasları onarır ve fazla deriyi temizler, daha pürüzsüz ve daha sıkı olan bir karın ortaya çıkarır. Ancak egzersiz, sağlıklı bir diyet veya obezite cerrahisi gibi bir kilo verme çözümünün yerini tutmaz. Obezite cerrahisi sonrası kilo verdikten sonra en sık karşılaşılan sorun vücudun pek çok yerinde deri sarkmasıdır. Bu hem yara, enfeksiyon gibi fiziksel rahatsızlıklara yol açar hem de psikolojik olarak kişiyi yıpratabilir. 

İdeal kilonuza yaklaşmanıza rağmen vücudunuzdaki fazla derilerinden dolayı giysilerinizi istediğiniz gibi taşıyamayabilir hatta bedensel olarak yeterince incelmiş hissetmeyebilirsiniz. Gebelik sırasında da karın kasları ayrılabilir, doğumdan sonra özellikle karın bölgesinde yağ torbaları ve deri sarkması oluşabilir. Bu görüntü size kendinizi daha yaşlı da hissettirebilir. Karın germe ameliyatları bunun gibi nedenlerle mutsuz olan pek çok insanın yaşam kalitesini iyileştirmesine yardımcı olur.

tummy tuck ameliyatı

Karın Sarkması Neden Olur?

Elbette bu nedenlerin dışında gayet ideal bir kiloda, ideal vücut ölçülerinde, sağlıklı bir bedene sahip olmanıza rağmen genetik faktörlerden dolayı, egzersiz ve diyete cevap vermeyen inatçı bir göbeğiniz olabilir. Bu durum sizi rahatsız ediyorsa daha az invaziv bir işlem olan mini karın germe ameliyatını düşünebilirsiniz.

 • Fiziksel olarak sağlıklı ve dengeli bir kiloda mısınız?
 • Böyle büyük bir ameliyat geçirmek için yeterince sağlıklı mısınız? (Anestezi alabilmek, kalp, dolaşım bozukluğu, diyabet gibi rahatsızlıklara sahip olmamak)
 • Gerçekçi beklentileriniz var mı?
  • Karnınızın etrafında gevşek veya sarkık bir deriniz var mı?
  • Diyet veya egzersize cevap vermeyen karın yağınız var mı?

Bu soruların çoğuna cevabınız evet ise karın germe ameliyatı sizin için uygun olabilir. Karın germe ameliyatı adayları tercihen 30 veya daha az vücut kitle indeksine sahiptirler. Sigara içiyorsanız, tütün kullanımı ve nikotin iyileşmeyi engelleyeceğinden, ameliyattan en az altı hafta önce ve sonrasında sigara içmeyi bırakmanız gerekir.

obezite ameliyati sonrasi estetik

2-Karın germe ameliyatı nasıl yapılıyor?

Karın germe ameliyatları işlemin ne derece komplike olduğuna bağlı olarak genellikle üç farklı şekilde yapılır: tam karın germe ameliyatı, mini karın germe ameliyatı ve çevresel karın germe ameliyatı. Tam karın germe ameliyatı tüm karın bölgesini ele alırken mini karın germe ameliyatında göbek deliğinin altında bir kesi yeterlidir. Çevresel karın germe ameliyatı çoğunlukla obezite cerrahisi sonrası aşırı kilo veren kişilerin sırt, kalça ve karın bölgelerindeki fazla derilerin ve bölgesel, inatçı yağların temizlenmesi şeklindedir.

Genel anestezi altında yapılan karın germe ameliyatları işlem türüne bağlı olarak, bir ila sekiz saat sürebilir. Mini karın germe ameliyatı yaklaşık bir buçuk saatte tamamlanabilirken, diğer karın germe ameliyatları iki ila sekiz saat sürer.

Uzman plastik cerrahi ekibimizle ücretsiz ön görüşme ve randevu için +447918548789 nolu Whatsapp numarasından iletişime geçiniz veya TIKLAYINIZ.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat sırasında fazla deriyi çıkarmak ve abdominal kasları sıkarak daha düz ve daha sıkı bir karın elde etmek için kesiler yapılır. Yapılan kesilerin sayısı ve uzunluğu ameliyat türüne bağlı olarak değişir. Örneğin mini karın germe ameliyatı göbeğin altından yapılan tek, küçük bir kesiyi içerir. Göbek deliğinin yeniden konumlandırılmasını gerektirmez. 

Çevresel karın germe ameliyatı ise bel hattının çevresinde büyük kesiler gerektirir, çünkü sırtın da dahil olduğu tüm kalça bölgesinden sarkan derinin çıkarılmasını içerir. Tam karın germe ameliyatları, bir kalça kemiğinden diğerine karın önü boyunca bir kesi içerir. Tüm kesiler ameliyattan önce, yaraların iç çamaşırının altında saklanabilme şansını arttırmak için dikkatli bir şekilde planlanır.

abdominoplasti ameliyati

Karın Germe Ameliyatında Kesiler Nasıl Olur?

Vücudunuzun tipi ve yaşam tarzı tercihlerinize dayanarak, kesinizin pozisyonunu değiştirmek konusunda cerrahınızla konuşabilirsiniz. Ancak çevresel karın germede yara izlerinin daha görünür yerlerde olması kaçınılmazdır.

Karnın sıkılaştırılmış cildinin daha doğal görünmesi için genellikle göbek deliği yeniden konumlandırılır. Cerrahın seçimine ve ameliyatın gidişatına bağlı olarak mevcut göbek deliğinin yerinin değiştirilebileceği gibi yeni bir göbek deliği de şekillendirilebilir.

Karın kaslarının yaşlandıkça daha gevşek olması veya gebelik nedeniyle ayrılması yaygındır. Karın germe ameliyatı sırasında aşırı yağ ve deriyi mide bölgesinden çıkarırken aynı zamanda abdominal kas kitlesini sıkma olanağına sahibiz. Cerrahi kesilerle deri karın duvarlarından ayrılır. Karın kasları birbirine daha yakın hale getirilecek şekilde çekilir ve onlara daha formda bir görünüm kazandıracak bir pozisyon içinde dikilir. Karın kaslarını sıkmak belin daralmasını da sağlar.

3-Karın germe ameliyatına nasıl hazırlanmalıyım?

Karın germe ameliyatı için hazırlanırken sizden:

 • Laboratuar testi veya tıbbi değerlendirme, 
 • Bazı ilaçlar içmeniz veya mevcut ilaçlarınızı yanınıza almanız,
 • Sigara içmeyi bırakmanız, 
 • Kanamayı arttırabildikleri için aspirin, anti-inflamatuar ilaçlar ve bitkisel takviyeleri kullanmaktan kaçınmanız istenebilir.

Bir karın germe ameliyatı genellikle hastaneden bir ila üç gün yatış gerektirir. Dolayısıyla bütün bu süreçte size refakat edecek, hastane çıkışında evinize yerleşmenize yardım edecek kişiyi ayarlamanız gerekir. Ayrıca bebeğiniz veya küçük çocuğunuz varsa bakımları için mutlaka yardımcıya ihtiyacınız olacaktır.

Ameliyat öncesinde sağlıklı beslenmeye, rahatlatıcı aktiviteler, egzersizler yapmaya ve stres yaratan koşullardan uzak durmaya dikkat etmelisiniz. Şok ve katı diyetlerle kilo vermeye çalışmaktan da kaçınmalısınız. Çünkü bunlar almanız gereken gıdalardan sizi mahrum bırakacak ve vücudunuzu güçsüz düşürecektir. Ne kadar dinç ve sağlıklı bir şekilde ameliyata girerseniz komplikasyon riskiniz o derece azalacak ve iyileşme süreciniz de o denli kolay geçecektir.

estetik cerrahi

4- Karın germe ameliyatından sonra ne kadar sürede iyileşirim?

Karın germe ameliyatından sonra iyileşme 4-6 hafta sürer. Mini karın germe ameliyatından sonra bu süre bir-iki hafataya kadar düşmekle beraber, diğer abdominoplastilerde iyileşme süresi 6 haftayı bulur. Abdominoplastinizin derecesine ve genel fiziksel durumunuza bağlı olarak, iki ila üç hafta sonra yorucu olmayan koşullarda çalışmaya geri dönebilirsiniz. Birçok durumda birkaç hafta sonra, bazı hafif egzersizler de dahil olmak üzere normal aktivitelerinizin çoğunu devam ettirebilirsiniz.

Karın germe ameliyatı tamamlandığında, cilt cerrahi dikişler kullanılarak dikilir. Dikişler yerinde olduğunda cilt hücreleriniz kesi yerinde birleşir ve yara doğal olarak zamanla kapanır. Aynı zamanda, dikişlerin yerleştirildiği yerde, kesi bölgesine cerrahi bir dren yerleştirilecektir. Cerrahi drenler iyileşme sürecini hızlandırır ve sıklıkla cildin altındaki sıvıların birikmesinden kaynaklanan ağrıyı hafifletir. 

Vücudunuz etraftaki hücreleri onarmayı denediğinde oluşan sıvılar iyileşme  sürecinde komplikasyonlara neden olabilir. Dolayısıyla drenaj tüpleri ile cerrahi bir boşaltım gerekli bir önlemdir. Dren ameliyattan yaklaşık bir hafta sonra, dikişlerden önce çıkarılır. Dikişleriniz normal olarak ameliyattan sonraki iki haftalık süre içinde aşamalar halinde çıkarılacaktır.

Şişliğinizin çoğu birkaç hafta içinde azalacaktır ancak tüm şişliklerin geçmesi birkaç ay sürebilir. İlk hafta şişme, ağrı, morluk gibi rahatsızlıkları en fazla yaşayacağınız dönemdir. Her gün saat başı bir kaç dakikalık küçük yürüyüşler, bacak dolaşımını ve kan pıhtılarını önleme konusunda anahtardır.

Yaralarınızın iyileşmenizi geciktirmemek için sigara içmemeniz ve karnınızı gerebilecek kaldırma ve kıvrılmak gibi faaliyetlerden kaçınmanız gerekir. Beklenen iyileşme sürecinizi tamamlamanızda sürekli korse giymek de yardımcı olacaktır. Doktorunuzun talimatlarına uygun şekilde hareket ederseniz iki hafta sonra yaralarınızın iyileşmeye başladığını görebilirsiniz. Yara izleriniz dokuz aydan bir yıla kadar daha az görünür ve düz hale gelebilecektir.

Uzman plastik cerrahi ekibimizle ücretsiz ön görüşme ve randevu için +447918548789 nolu Whatsapp numarasından iletişime geçiniz veya TIKLAYINIZ.

5-Karın germe ameliyatı ne kadar ağrı vericidir?

Abdominoplasti hasta genel anestezi altındayken yapılır bu nedenle ameliyat sırasında rahatsızlık yaşanmaz. Ameliyatı takiben, çoğu hasta sadece 5-7 gün boyunca ağrı kesiciler alır. Ameliyat sırasında öncelikli hedeflerimizden biri sizi rahat ettirmektir; acıyı en aza indirmek için gereken her şey yapılır.

6-Karın germe ameliyatının sonuçları nasıldır?

Karın germe ameliyatı daha düz, daha sıkı bir karın sahibi olmanızı sağlar ve bazı çatlakları da ortadan kaldırır. Bununla birlikte doğrudan sonuç olarak çok fazla kilo kaybı beklememelisiniz. Pannus ya da fazla deri ve yağ çıkarıldıktan sonra belirli bir kilo kaybı olağandır. Bu, obezite cerrahisi sonrası çok kilo kaybetmiş bir hasta için 4,5 kilo veya daha fazla olabilir ancak hamileliğin neden olduğu karın kusurlarını düzelttikten sonra belirgin kilo kaybı beklenmemelidir.

Karın germe ameliyatı yaptıranlar kendilerini daha öz güvenli ve zinde hissettiklerini söylemekte, güçlü karın kasları sayesinde önceden zor gelen egzersizleri bile daha kolay yaptıklarını belirtmektedir.

7-Ameliyattan sonra eski halime döner miyim?

Önemli bir kilo değişiminiz olmadıkça veya hamile kalmadıkça, karnınız yeni aldığı bu sıkı ve düz formu yıllarca koruyacaktır. Bunların dışında, yerçekimi ya da yaşlanma sürecine bağlı olarak görünümünüzden memnun kalmamaya başlarsanız daha genç bir vücut konturunu sağlamak için tekrar karın germe ameliyatı yaptırabilirsiniz

8-Karın germe ameliyatının riskleri var mıdır?

Karın germe işlemi ciddi bir ameliyattır ve önceden konuşulması gereken doğal riskleri vardır. Abdominoplasti güvenli bir ameliyat olarak kabul edilmekle birlikte cerrahi ile ilgili tüm kararlar dikkatli bir şekilde alınmalıdır. Bazı potansiyel komplikasyonlar arasında kanama, enfeksiyon ve anestezi reaksiyonları yer alır. 

Karın germe ameliyatı kapsamlı olduğunda yatay kesi bölümleri boyunca doku kaybı olabilir. İyileşmeyi geciktiren bu komplikasyon, sigara içen veya diyabet gibi tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerde daha yaygındır. Revizyon ameliyatı kesi yerlerinin kötü iyileştiği bazı durumlarda yardımcı olabilir. Bazen ameliyattan sonra bir seroma oluşumuna yol açan deri altında sıvı birikebilir. Seromanın çıkarılması ağrısızdır, ancak işlemin birkaç kez tekrarlanması gerekebilir.

9-Ameliyattan sonra çocuk sahibi olabilir miyim?

Karın germe ameliyatından sonra hamile kalmakta ve çocuk sahibi olmakta sağlık açısından hiçbir sakınca yoktur. Ancak ameliyatınızın başarılı sonuçlarının gebelikten sonra azalabileceğini unutmamalısınız. Yakın zamanda anne olmak gibi bir planınız varsa en doğrusu, karın germe ameliyatınızı doğum sonrasına ertelemektir.

10-Ameliyattan sonra ne zaman cinsel ilişkiye girebilirim?

Karın germe ameliyatı ciddi bir ameliyattır ve cinsel ilişkiye girmeden önce yaralarınızın iyileşmesi için biraz zamana ihitiyacınız olacaktır. Genel olarak hastalar karın germe ameliyatından sonra cinsel ilişkiye girmeden önce yaklaşık üç-dört hafta beklemelidir. Cinsel ilişki dikiş yerlerinin açılmasına neden olabilecek basınç ve gerginliğe neden olabilen yorucu bir fiziksel aktivitedir.

Gerilim ve basıncın yanı sıra, iyileşme öncesi veya sonrasında cinsel ilişkiye girmek hastanın kan basıncını da artırabilir. Hastalara kan basıncını yükseltebilecek şeyler yapmamalarını tavsiye ederiz çünkü kanama olasılığı artabilir veya hematom gelişebilir.

Cinsel ilişki sırasında karın kasları çok hareket eder. Karın kasları henüz tamamen iyileşmediği için karın duvarının gereksiz hareket etmesi seromanın (sıvı birikimi) oluşma olasılığını artıracaktır. Bu da yara iyileşmesini geciktirebilir. Geciken yara iyileşmesi hem başka komplikasyonlara yol açabilir hem de daha belirgin yara izi anlamına gelir.

11- Karın germe ameliyatı çatlakları giderir mi?

Çatlaklar birçok hastanın kilo verdikten sonra yaşadığı görsel bir sorundur. Karın derisindeki çatlakların dağılımına bağlı olarak, hepsi olmasa bile çoğu abdominoplasti sırasında çıkarılabilir. Tipik olarak çatlakların yoğunlaştığı yer olan alt karın derisinin çoğu işlem sırasında tam olarak çıkarılır.

Uzman plastik cerrahi ekibimizle ücretsiz ön görüşme ve randevu için +447918548789 nolu Whatsapp numarasından iletişime geçiniz veya TIKLAYINIZ.

catlak tedavisi karin germe

12-Karın germe ameliyatı başka estetik ameliyatlarla birlikte yapılabilir mi?

Karın germe ameliyatı, kişinin ihtiyaçlarına ve sağlık durumunun elverişliliğine göre başka bir estetik işlem ile birleştirilebilir. Daha kapsamlı sonuçlar için abdominoplasti aşağıdakiler dahil bir dizi cerrahi işlem ile birleştirilebilir:

Liposuction:

Genellikle karın bölgesindeki fazla yağ hücrelerini çıkarmak için abdominoplasti ile birlikte liposuction yapılır. Popüler ve minimal invaziv bir yöntem olan liposuction sırasında diyet ve egzersize karşı bağışık görünen inatçı yağ hücrelerini vakumlamak için küçük bir kanül kullanılır. Bununla birlikte, kalça, basen, uyluklar veya üst kollar gibi diğer sorunlu bölgelere de liposuction yapılabilir.

Meme estetiği:

Birçok kadın daha düz bir karına sahip olduktan sonra sarkık göğüslerinin bu düzgün görüntü ile uyuşmadığını düşünmektedir. Bu nedenle hastalar meme büyütme/meme küçültme ve meme dikleştirmeyi de aynı anda tercih edebilir. Anormal meme dokusu ve yağ birikimine neden olan jinekomasti hastası erkekler de meme küçültme ameliyatından yararlanabilirler.

Uyluk germe:

Obezite cerrahisi sonrası aşırı kilo kaybından sonra karın germe ameliyatını tercih eden birçok hastanın üst baldırlarında gevşek deri ve hasarlı kaslar oluşur. Bir uyluk germe ameliyatında kasık ya da dış uyluktaki kesi ile bu bölge sıkıştırılıp biçimlendirilebilir. Ameliyattan sonra yara izleri genellikle iç giyim ve mayo altında saklanabilir.

Popo kaldırma:

Düzgün karın ve bacaklara ek olarak daha dolgun ve sıkı bir popo istenebilir. Popo kaldırma işleminde çeşitli varyasyonlar olup, her hastanın ihtiyacına uygun olanı dikkatle seçilir. Popo çevresinde daha fazla liposuction gerekebilir. Bazı durumlarda, yağ hücreleri izole edilip daha yuvarlak ve hoş bir şekil vermek için popoya enjekte edilebilir. Bazen de istenen sonuçlara ulaşmak için silikon kalça implantları da kullanılabilir.

Kol germe:

Popo kaldırma gibi, kol germe de öncelikle kilo kaybından veya yaşlanmadan kaynaklanabilecek aşırı deri ve gevşek kasları hedef alır. Bu işlem sırasında kolun arkasından koltuk altına veya kolun içine doğru uzunlamasına bir kesi yapılır. Daha sonra aşırı deri alınarak kas yapısı sıkılaştırılıp düzeltilir.

Pannikülektomi:

Pannikülektomi tam karın germe ameliyatına çok benzer. Ancak sadece alt karında sarkan fazla deri olan panikulayı çıkarmak için tasarlanmıştır, kasları sıkmaz veya göbek deliğinin yerini değiştirmez. Pannikülektomi özellikle aşırı kilo kaybına uğramış ancak henüz kilo verme sürecini tamamlamamış hastalara uygulanır. Bu işlem sırasında iki kesi aracılığıyla ekstra dokular çıkarılır. Bu operasyon kendi başına yapabileceği gibi, sıklıkla karın germe ameliyatıyla birlikte yapılır.

Tüm vücut şekillendirme:

Bu ameliyat vücudun daha büyük bir bölümünü sıkılaştırmak ve şekillendirmek için iki veya daha fazla işlemin bir arada yapılmasına izin verir. Özellikle aşırı kilo verdikten sonra vücutlarının büyük bir kısmında deri sarkması ve zayıflamış kas sorunu yaşayan kişilere tüm vücut şekillendirmesi önerilir.

BBL Brazilian Butt

13-Yara izi kalıcı mı?

Yara izlerinizin görünürlüğünü en aza indirmek için kesilerin yerleri dikkatli bir şekilde planlansa da skarlaşma kaçınılmazdır. Yara izlerinin büyüklüğünü ve koyuluğunu azaltmaya yardımcı olmak için doktorunuzun ameliyat öncesi ve sonrası talimatlarına uymanız çok önemlidir. 

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme sürecini beklenen süre içinde ve mümkün olan en sağlıklı biçimde geçirmeniz yara izinizin daha az belirgin olmasını sağlayacaktır. Ameliyattan sonra sağlıklı bir iyileşme süreci yaşayan kişilerin yara izleri bir yıl içinde gittikçe silikleşir. Yine de yara izlerinden rahatsız olan kişiler için günümüzde lazer ve kök hücre tedavileri tatmin edici sonuçlar vermektedir.

Uzman plastik cerrahi ekibimizle ücretsiz ön görüşme ve randevu için +447918548789 nolu Whatsapp numarasından iletişime geçiniz veya TIKLAYINIZ.

Deri Sarkması Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

“360 derece Body Lift” veya “360 derece Vücut Şekillendirme Ameliyatı” olarak adlandırılan deri sarkması ameliyatı karın, kalça, kol, uyluk ve/veya göğüslerdeki fazla deri ve yağı alarak bu bölgeyi şekillendirmek için yapılan plastik bir cerrahi işlemdir. Üst vücut şekillendirme öncelikle göğüs, kollar ve orta sırt bölgelerine odaklanırken, alt vücut şekillendirme (Belt lipektomi) karın, uyluk, kalça ve basenleri içerir. Alt ve üst vücut şekillendirme ameliyatları bir veya iki aşamada birleştirilirse, tedavi “Tam Vücut Şekillendirme Ameliyatı” olarak bilinir. Deri sarkması ameliyatları Gastrik Bypass ve Mide Küçültme gibi bariatrik cerrahi işlemlerinden sonra aşırı kilo veren kişilere yardımcı olabilir. 

Deri sarkması ameliyatı anestezi altında gerçekleştirilen, büyük bir cerrahi işlemdir ve önemli bir iyileşme süresi gerektirir. Her ameliyatta bir komplikasyon olasılığı vardır. En sık görülen deri sarkması ameliyatı komplikasyonları arasında, seromlar (cilt altındaki sıvı birikimleri) ve küçük deri ayrılmaları yer alır. Enfeksiyon, geç yara iyileşmesi, kanama ve kan pıhtıları daha az yaygın komplikasyonlardır. Deri sarkması ameliyatı sonrası doktorunuzun talimatlarına uymanız durumunda bu komplikasyonların riski çok düşer.

Çoğu durumda deri sarkması ameliyatından sonra hastanede bir ila üç gece kalınması gerekir. Ameliyattan hemen sonra şişkinlik, morarma, ağrı, mide bulantısı ve ameliyat bölgelerinde uyuşma ve hissizlik görülmesi olağandır. İntravenöz veya intramüsküler ağrı kesici enjeksiyonlar rahatsızlıklarınızı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Hastaneden çıktıktan sonra evde iyileşme sürecinde bunlar oral anti-inflamatuar ve ağrı kesici ilaçlar ile değiştirilir. Doktorunuz ayrıca yara yerlerinde enfeksiyonu önlemek için antibiyotik tedavisi de başlatabilir. Bu süreçte ilaçlarınızı düzenli olarak almanız deri sarkması ameliyatı sonra yapılması gerekenlerin başında gelir. İlaç tedavinizi aksatmadan ve doktorunuzun talimatlarına uygun bir şekilde sürdürmeniz ağrı yönetimini kolaylaştıracaktır.

Post Bariatrik cerrahi

Ameliyatın sonunda deri altına yerleştirilen drenaj tüpleri genellikle 5 gün içerisinde doktorunuz tarafından çıkarılır. Bu tüpler şişmeyi azaltır ve yara bölgelerinde biriken kan ve diğer sıvıları temizler. Drenaj tüpleri her ne kadar bir miktar fiziksel rahatsızlığa neden olsa da doktorunuzun yönlendirdiği şekilde günde 3-4 kez boşaltılmaları pek çok komplikasyonu önleme açısından önemlidir. Cerrahi pansumanlar genellikle ameliyattan bir kaç gün sonra çıkarılır. Ayrıca ameliyattan sonra sürekli olarak bir korse giymeniz istenir. Şişkinliklerin en aza indirgenmesini sağlayacak bu korseyi ne kadar süre giymeniz gerektiği konusunda cerrahınızın talimatlarına uymalısınız.

İlk hafta duş almamanız gerekir. Ancak sabunlu bir sünger ile vücudunuzu silerek temizleyebilirsiniz. Doktorunuz yara bakımı ve ne zaman duş almaya başlayabileceğiniz konusunda size ayrıntılı bilgi verecektir.

Ameliyat sonrası iyileşene kadar faaliyetleriniz kısıtlanacaktır. Ağır kaldırmamanız, dikişlerinizin açılmasına veya başka komplikasyonlara neden olabilecek vücudunuzu geren hareketlerden kaçınmanız gerekir. Cinsel aktivite hem kan basıncının yükselmesine neden olur hem de karın, kalça ve bacak bölgesini çalıştırır. Bunlar da karın germe ameliyatından sonra enfeksiyon, kanama, emboli, ve kötü yara iyileşmesi gibi istenmeyen komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle yaralarınız tamamen iyileşene kadar cinsel aktivite önerilmez.

Bacaklarınızda potansiyel olarak kan pıhtıları gelişimi riskini azaltmak için ameliyat sonrası çok hafif yürüyüşler teşvik edilir. Her saat başı evinizin içinde mutfağa veya banyoya gidip gelmeniz dahi etkili olacaktır. Günde en az 8 bardak su içmeniz önerildiğinden buna bağlı olarak tuvalete gitme sıklığınız da artacaktır. Uyurken veya dinlenirken yastıklarla desteklenen bacaklarınız ve sırtınız hafifçe yüksekte, 45 derecelik bir açıda tutulmalıdır. Sırtüstü uzanmaktan veya yüzüstü yatmaktan kaçınmalısınız. Zaman zaman cenin pozisyonunda da yatabilirsiniz.

Deri sarkması ameliyatı sonrası çoğu insan normal aktivitelere dönmeden önce dört ila altı haftalık bir iyileşme süresi gerekir. Bu süreçte yaralarınızın en iyi şekilde iyileşebilmesi için karbonhidrat, yağ ve şeker oranı düşük, protein, vitamin, mineral ağırlıklı, taze meyve ve sebzelerin tüketildiği, bol lifli, sağlıklı bir beslenme programı uygulamanız önerilir. Tuz gibi ödeminizi arttırabilecek yiyecekleri azaltıp, su tüketimini arttırmalısınız. Böylece hareketsiz kaldığınız süre boyunca bağışıklık sisteminiz yara iyileşmesi için yeterince güçlü olacaktır.

Yara izlerinizin giderek düzleşerek silikleşmesi yaklaşık 9 ay sürecektir. Sağlıklı bir yara iyileşmesi için yukarıda anlatılanlara ek olarak izlerinizi güneşe maruz bırakmamalısınız. 

Sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Nikotin damarların büzülmesine neden olduğundan cerrahi sonrası komplikasyon riski artar. Nikotine bağlı olarak daralan arterler ve kılcal damarlar normal iyileşme için gerekli olan dokuya daha az kan verir. Bu nedenle deri sarkması ameliyatı sonrası sigara içmek geç yara iyileşmesi, nekroz (doku ölümü) ve enfeksiyon gibi ciddi komplikasyon risklerini arttırır.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp