Karın Germe Ameliyatı

Son zamanlarda tıpta gelişen ve de uygulanmaya başlayan tedavi yöntemlerinden biri olan Karın Germe Ameliyatı, farklı sebeplerden dolayı karın bölgesinde meydana gelen yağ veya deri fazlalığı, sarkıklık ve benzeri problemlere sahip kişiler için yapılır. Kadın veya erkek farketmeksizin bu tarz sarkma veya yağ fazlalığı gibi sorunlara sahip olabilir. Fakat özellikle kadınların hamilelik sonrası döneminde çok daha sık görülür. Karın bölgesinde oluşan sarkma ve gevşeklik, günümüzde estetik cerrahi yöntemi sayesinde basit bir operasyon ile daha düzgün ve sağlıklı bir görünüşe kavuşabilir. Sarkmış olan o deri görünümü yok olur, fazla yağlar alınır ve karın bölgesi dümdüz olur. Bunların yanı sıra bu Karın Germe Ameliyatı göbek deliğinin altında kalmış çatlaklarında yok edilmesinde yardımcı olur. 

Karın Germe Ameliyatı abdominoplasti olarak da adlandırılmaktadır. Karın ve göbek estetiği alanlarında uygulanan en etkili ameliyat yöntemlerinden biridir. Kadınlarda özellikle hamilelik dönemi sonrası karınlarındaki kaslar ve deriler eski formuna tam bir şekilde dönemez. Bu yüzden de karın bölgelerinde deformasyonlar oluşur. Sarkmış olan bir göbek estetik olarak hoş olmayan bir görüntüye yol açabilir. Hamilelik döneminde alması gerekenden çok daha fazla kilo alan ve ikiden fazla doğum yapmış kadınların, bu deformasyona sahip olması çok daha yüksektir.

İstenmeyen görüntülere neden olacak sebepler; hamilelik sonrası karın duvarındaki bağ dokusunun gevşemesi, karında şişkinlik görünümü, çatlak ve bollukların oluşumu, karın duvarının öne doğru çıkık olmasıdır. Bu istenmeyen görüntülerin yok edilmesi, karın bölgesinin düzleşmesi, spor ve diyet gibi bireylerin kendi kendine yapıp uygulayabileceği çözümlerle tam anlamıyla mümkün olmayabilir. Fakat bu sorun Karın Germe Ameliyatı ile tek bir ameliyatla sarkmış olan karın derisini toparlar, fazla yağları alır. Bu sayede kişi kısa yoldan düz bir karına ulaşır. Her ameliyatta gördüğümüz gibi, Karın Germe Ameliyatında da yapılan işlem sonrası oluşabilecek komplikasyon riskler mevcut olduğundan dikkat edilmesi gerekir. Bu riskler arasında kanama ve enfeksiyon en önemlileridir. Bu risklerden dolayı ameliyat sonrası hekimin vermiş olduğu ilaçları düzenli kullanmak ve de ani hareketlerden kaçınıp, pansumanları aksatmadan yenilemek lazım.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi

Hekim tarafından yapılan detaylı muayene, operasyonun nasıl olacağını belirler. Karın Germe Ameliyatında derinin alınacağı bölge uygulanacak teknik gibi unsurlar incelenen radyolojik görüntüler ile belirlenir. Sezeryan izi olarak adlandırılmış bölgeden yanlara doğru çizgiler çizilir. Bu çizgi üzerinden göbek deliği bölgesine kadar olan bölgede var olan çatlaklar ve sarkık deri alınır daha sonra göbek deliğinin yukarısında bulunan deri aşağı doğru gerdirilir. Bu gerdirme sonrasında da göbek deliği uygun pozisyona gelebilsin diye yeniden oluşturulur. Gevşeklik ve sarkıklık gibi sorunlar dışında eğer ek olarak karın bölgenizde aşırı yağlanma varsa da bu fazla yağlar liposuction adı verilen bir yöntem ile alınır. Karın duvarı zarlarının üzerinde bulunan toplayıcı dikişler sebebi ile gevşemiş olan karın kasları sıkıştırılır ve eski sertliğini, düzlüğüne kavuşturulur. Karın Germe Ameliyatı sonrası yapılan kesiler, estetik dikiş ile dikilerek bu hoş görünmeyen izlerin oluşmasını, görünmesini önler. Özellikle kadınların hamilelik sonrası aşırı kilo alımı, deri sarkması vb. sorunları yok edilir. Fakat bu operasyonlar sonrası yeniden hamile kalma durumunda bu problemlerin bir kısmının yeniden oluşabilme ihtimali vardır. 

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Sonrası

Kimler Bu Ameliyat İçin Uygundur?

Karın germe ameliyatı, kronik herhangi bir rahatsızlığı olmayan ve de anesteziye karşı duyarlı olmayan bireylere önerilir. Örneğin şeker hastalığı gibi kan pıhtılaşmasına engel oluşturan durumlara sahip olunduğu zaman operasyon sonrası iyilşme sürecine büyük bir oranda engel ve risk oluşturmaktadır. Yaraların iyileşmesi, başarıyla sonuçlanması için bireylerin bu tarz hastalıklara, rahatsızlıklara sahip olmaması gerekir. Karın germe ameliyatına uygun olan kişiler doktor tarafından detaylı bir tetkik ve muayene sonucunda belirlenir.

Ameliyat Öncesi Süreç Nasıl İşler?

Ameliyata girecek kişiler bu operasyon öncesi vitamin ve çeşitli ilaçlar kullanır. Sigara ve alkol tüketimi konusunda doktorun talimatlarına uyar. Bu durumlar sonucun başarıyla sonuçlanabilmesi için önemli rol oynamaktadır. Sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınız varsa ameliyattan en az 2 hafta öncesi bu alışkanlıkları tamamen bırakmak gerekmektedir. Ameliyat öncesi nezle, grip ya da herhangi bir hastalık geçirirse birey, ameliytın ertelenmesinde fayda vardır. Karın germe ameliyatı öncesi aşırı egzersiz, yeteri kadar beslenmeme, güneşlenme gibi aktivitelerden uzak durulması gerekir. İyileşme dönemini olumlu yönde etkileyen faktörler, dengeli beslenme, meditasyon, açık hava yürüyüşleri vb. faaliyetlerdir. Çünkü bu aktiviteler hem psikolojik hem de fiziksel yönden kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Bir diğer önemli konu ise karın germe operasyonları, birçok durumda sigorta teminatları kapsamında değildir, bu yüzden operasyon öncesi sigorta poliçenizin bu operasyonu karşılayıp karşılamadığını öğrenmek önemlidir. 

Karın germe ameliyatı öncesi sigara kullanımının azaltılması hatta bırakılması gerektiğinden bahsetmiştik. Operasyon öncesi yapılması gereken bir diğer örnekler, ameliyattan 7 gün öncesinde asprin ve kan sulandırıcı gibi kanın pıhtılaşma sürecini uzatan ilaçların kesinlikle kullanılamması, bitkisel çayların içilmemesi ve 24-48 saat öncesi alkol alınmamasına özellikle dikkat edilmelidir. Karın germe ameliyatı öncesi bireylerin bu operasyona uygunluğu doktor tarafından yapılan muayene ile değerlendirilip, planlanmaktadır.  

Ameliyat günü hastaneye gelmeden makyaj yapılmamalı, oje sürülmemeli ve takı takılmamalıdır. Bireyin operasyon öncesi 6 saat yemek ve su almaması gerekir. Ameliyat gerçekleşmeden 2 saat önce hastanede olunması gereklidir. Karın germe ameliyatı için size özel oda hazırlanır ve teskin edici ilaçlar ile operasyona hazır hale getirilirsiniz. Karın germe ameliyatını başarı ile atlattıktan sonra da birkaç gün size yardımcı olacak birisi sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Karın germe ameliyatı öncesi sabit kiloda olmak gerekir. Karın germe ameliyatı, vücut hatlarını ve biçimini şekillendirmek için yapılan harika bir cerrahi yöntemdir. Bu ameliyat öncesi altı ile on iki ay öncesi ideal kiloya yakın olmak önemlidir. Uzman kişiler bireylerin ideal kilolarından en fazla 4.5-7 kilo üstünde olmaları gerektiğini söylemektedir. Herhangi bir kilo alımı veya kilo verimi, Karın germe ameliyatı ile oluşturulan vücut şeklini etkileyebileceği için bireyin ideal kiloda olması önemlidir. Kilo dalgalanmaları karın dokularını esnetebilir ve bu yüzden operasyon sonrası elde edilenleri yeniden kazanmak için bir revizyon ameliyatı olunması gerekebilir. 

Karın germe ameliyatına uygun adaylar, formunda olan fakat diyet ve egzersiz ile kutrulamadıkları yağ fazlalıklarını, gevşek karın derilerinden rahatsız olan bireylerdir. Bu ameliyat özellikle hamilelik sonrası karın kaslarının derisini düzelemeyecek şekilde gevşemiş veya esnetmiş kadınlar için oldukça faydalıdır. Yaşlılığın da getirmiş olduğu cilt esnekliği, deri gevşekliği problemi olan kişilerde de oldukça etkilidir.

Karın germe ameliyatı ile çok fazla kilo verme niyetinde bulunan kişilerin ameliyatı ertelenmelidir. Aynı şekilde hamile kalmayı planlayan kadınlarında ameliyatı doğum sonrası yapılmalıdır. Çünkü operasyon ile sıkıştırılan dikey karın kasları, hamilelik döneminde yeniden ayrılabilme riskine sahiptir. Bu yüzden Karın germe ameliyatı daha sonraya bırakılmalıdır.  

Geçmişte yapılan herhangi bir karın ameliyatı sonrası kalan izlerden şikayetçiyseniz de karın germe uygulamasını doktor size önermeyebilir. Çünkü bu izlerin fazlasıyla belirgin olacağı konusunda size bilgilendirip uyarır. 

Karın germe ameliyatı öncesi doktor ile görüşmeler yapılır. Uzman kişi sizin sağlık durumunuza, karın bölgesindeki yağların miktarına ve de nasıl dağıldığına, cilt sarkıklığına ve deri kalitesini inceler. Bu muayeneler sırasında doktora olabildiğince doğru bilgiler vermek önemlidir. Örneğin kronik rahatsızlığınız, kullandığınız ilaçlar veya alışkanlıklarınız hakkında tam anlamıyla bilgilendirmek, sağlığınız ve de geçireceğiniz operasyonun başarısı açısından oldukça önemlidir. 

Karın Germe Ameliyatı Süresi ve İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatının süresi yaptıran kişiye göre değişmektedir. Tam Karın Germe Ameliyatı bir diğer adı ise total abdominoplasti olan ameliyat yaklaşk 3-3,5 saat sürmektedir. Karın bölgesi geniş olan kişilerin karın germe operasyon süreleri 4 saate kadar çıkabilmektedir. Mini karın germe ameliyatları yani sarkma, gevşeklik ve benzeri problemlerin daha az olduğu kişilere uygulanan tam karın germe kadar geniş bir bölgeyi kapsamayan ameliyatların süresi ise 1-1,5 saat gibi kısa bir süredir. Tabi ki ameliyatların süresi karın bölgesindeki deri fazlalığının miktarı, yağ alımının yapılıp yapılmayacağı, karın bölgesinin genişliği, yapılacak dikiş tekniği gibi durumlar ameliyat süresini doğrudan etkileyen faktörlerdir. Karın Germe Ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve de mutlaka güvenilir, uygun koşul ve donanımlara sahip bir hastanede yaptırılması gerekir.

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı sonrası iyileşme süreci, yapılan ameliyatın koşullarına bağlı olarak değişir ve çoğunlukla 1-2 gün hastanede kalma sonrası hastalar taburcu edilmektedir. Karın Germe Ameliyatı sonrası hastalara özel bir korse verilir ve de bu korseyi 1 ay boyunca giymeleri önerilir. Bu sayede karın istenilen forma ulaşır ve yapılan ameliyatın başarısını arttırır. İş hayatınıza geri dönüşünüz ise eğer ağır bir işte çalışmıyorsanız doktorunuzun söyledikleri ve de kendinizi nasıl hissettiğinize bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 7-10 hafta arasıdır. Tabi bu veri tam Karın Germe Ameliyatı geçirenler içindir. Eğer daha hafif bir işlem geçirdiyseniz yani mini Karın Germe Ameliyatı sonrası iyileşme süreniz daha kısa olmakla birlikte 3-4 gün içinde gündelik hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe operasyonlarının fiyatı ise çoğu cerrahi operasyonlar gibi değişkenlik gösterir. Karın germe ameliyatının maliyeti, yaptırmak isteyen kişinin yaşı, kilo ve sağlık durumu gibi çeşitli etkenlerle birlikte yaptırmak üzere olduğunuz doktor ve de hastaneye göre belirlenir. Karın Germe Ameliyatı İstanbul’da en çok yapılan estetik operasyonlarından biridir. Doktor kalitesi ve güveni açısından en çok tercih edilen şehirlerden biri olan İstanbul, son yıllarda global standartlarda hizmet veren doktor ve hastaneler sayesinde en popüler lokasyon haline gelmiştir. 

Karın Germe Ameliyatı Sonrası

Karın germe ameliyatı karın bölgesinde bulunan cilt fazlalığının kesilerek alınmasıdır. İç çamaşırı içinde veya bikini bölgesinde kalacak bir kesi sonrası, karın kaslarının üzerinde bulunan yağ tabakası ve bununla beraber cilt kaburgaların alt sınırları dahil kaldırma işlemi yapılır. Karın germe operasyonlarında genelde göbek deliği korunur fakat bireye bağlı göbek deliğinin yeri değiştirilerek olması gereken doğru yere taşınması gerçekleştirilir. Karın kaslarının herhangi bir zayıflık mevzusu var ise karın kaslarına plikasyon denilen cerrahi bir operasyon ile sıkılaştırma yapılır. Bu sayede yeni oluşacak karın kaslarının da gerginleştirilmesi gerçekleşir. Gereken yağlar alındıktan sonra isteğe ve ihtiyaca bağlı olarak karnın her iki kenarı, sırta doğru uzanan bölgelere liposuction (yağ alma) işlemi de uygulanabilmektedir. Bu tarz kararları bireyler için cerrahlar duruma göre vermektedir. Karın estetiği operasyonu sonrası gerilen karın estetik dikişler kullanılarak dikilir. Burada önemli olan karın içinde herhangi bir kan ve sıvı birikimimin olmamasıdır. Bu yüzden dren adı verilen borular yerleştirilir ve operasyon sonrası 2-3 gün kaslar ile karın arasında bırakılır. Ameliyat sonrası bireylerin karın bölgesine, kaburgalardan bacaklara kadar uzanan tıbbi bir korse giymeleri gerekmektedir. Bu korsenin faydası da operasyon geçirmiş hastaların, güçsüz kasları ve iyileşmemiş dikiş bölgelerinin iyileşme sürecini hızlandırmasıdır.

Karın Germe Öncesi - Sonrası

Karın germe ameliyatı sonrası hastalar ertesi güne direk taburcu olabilmektedir. Evlerine ve yaşamlarına geri dönen hastaların özellikle bir hafta kadar dinlenmeleri önemlidir. Bu süreyi evde geçirmeleri iyileşme sürecini daha da hızlandırmaktadır. Bu bir haftalık süreçte öylece yatmamak da gerekir. Hastalar kendi işlerini kendi görmelidir örneğin kalkıp su almak vb. işlerde yatmayarak kalkmaları ve gündelik işleri yapabilecek halde olmaları lazım.  Bireyler operasyon sonrası ilk hafta biraz öne doğru eğik yürürler ve daha güvende hissederler. Tıbbi korseleri her zaman üstlerinde olmalıdır. Bu bir haftalık süreçte banyoya da izin verilmemektedir. Bir haftayı atlatan bireyler bir hafta sonrası kontrollerini olurlar. Bu kontrol sonrası uzman kişiler her gün özellikle banyo yapmalarını önermektedir. Korseden dolayı özellikle kasık bölgesi, meme altlarının temizlenmesi çok önemlidir. Kontrole gelen bireylere göbek temizliğinin nasıl yapılacağı anlatılır. 

Br ay boyunca tıbbi korseyi gece gündüz giymek zorunda olan bireyler, eğer bu süreyi uzatrlarsa sonucu pozitif yönde etkilerler. Genellikle karın operasyonu sonrası, bireyler bir ay korse taktıktan sonra on beş gün daha en azından gece gündüz olmasa da sadece gündüzleri giymeleri tavsiye edilir. Bir ay sonrası bireylere lenfatij masaj denilen, ameliyat bölgesindeki ödemlerin, şişliklerin giderilmesi ve lenf drenajının tekrar sağlanması için mümkünse elle yapılan bir masaj tavsiye edilir. Fakat bu masajı yapan bir yer bulmak bazen zor olabilmektedir. Bu yüzden alternatif olarak makine ile yapılan çeşitli masaj yöntemleri de bireylere aynı şekilde fayda gösterebilmektedir.

Karın Germe Sonrası İz Tedavisi

Karın germe ameliyatısonrası izlerin daha iyi olmasını sağlayacak yöntemler vardır. Bunlar; verilen kremlerin düzenli kullanılması, slikon bant yani ekstra iz tedavi methodları kullanılması, kalan izin kırmızı olduğu dönemlerde bu bölgeyi olabildiğince gerginliğe maruz bırakılmamasıdır. Bahsi geçen gerginliğe maruz bırakılmasına örnek olarak mekik tarzı harekerlerden uzak durup daha ileri dönemde tercih edilmesidir. Bunun sebebi de kırmızı döneminde izlerin oldukça hassas olmasıdır.

İzlerin iyileşme sürecinde genler de önemli bir faktöre sahiptir. Örneğin beyaz tenli kişilerin deri kalitesi daha iyi olan kişilere kıyasla daha zor iyileşir. Esmer kişilerde ise pigmentasyon denilen koyulaşma olabilir. Bunları önlemek için medikal tedaviler de mevcuttur.

Karın germe ameliyatı kolay bir operasyon değildir. Diğer estetik ameliyatlarına kıyasla çok daha zor geçer fakat doktorun vermiş olduğu tavsiyelere, kurallara tam olarak uyulduğu zaman daha kolay bir ameliyat sonrası dönem geçirmek mümkündür. 

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Beslenme

Karın germe ameliyatı sonrası çoğu bireyde gaz ve şişkinlik şikayetleri vardır. Bu şikayetleri en aza indirmek için beslenme şekline dikkat edilmesi gerekilir. Yani gaz yapan besinleri mümkün olduğunca tüketilmemesi gerekir. Gaz yapıcı besinlere örnek; kurubaklagiller (kuru fasulye, nohut, barbunya, mercimek vb.), karnabahar, brokoli, pırasa, bruksel lahanası, turp, soğan, sarımsak vb. sebzeler ve diğer çiğ sebzeler, süt de buna örnektir fakat sütü laktozsuz olarak tüketebilir ya da süt yerine kefir de içilebilir, yapay tatlandırıcılar, kavun, karpuz, üzüm, portakal vb. meyveler de gaz şikayetlerini arttırabilmektedir. 

Karın germe ameliyatı sonrası önerilen beslenme şekilleri; aşırı besin tüketmekten uzak durmak, öğün atlamadan düzenli beslenme, tüketilen yağa dikkat etmek, ideal kiloyu yaşam boyu korumaya çalışmak, tüketilen besinleri iyice çiğneyerek tüketmek, gün içerisinde yeterli miktarda su içmek, belirtilen gaz yapıcı besinlerden olabildiğinde uzak durmaktır.

Bu öneriler karın germe ameliyatı geçirmiş bireyler için örnek önerilerdir. Tabi ki bireyden bireye farklılık gösterme durumu olduğundan ötürü doktorun tavsiyeleri ve önerdiği şeyler çok daha önemlidir.  

Karın Germe Ameliyatı Geçiren Kişilerin Tecrübeleri

Karın germe ameliyatı, çoğu estetik işlemlerde olduğu gibi belirli kriterlere sahiptir ve bu kriterleri taşıyan kişilerde daha başarılı geçen işlemlerdir.  Kriterlere sahip olmayan kişiler de karın germe operasyonu yaptırabilir fakat kriterlerin bu operasyonun sonucunda çok önemli rolü vardır. Bu rolleri iyi anlamak ve işlemin sizin için en iyi seçenek olup olmadığına karar vermek gerekir.

Karın germe operasyonuna karar veren kişinin en ideal aday olmasına sebebiyet veren özellikleri, formda olup diyet ve egzersiz yapsa bile başarılı olamadığı sorunlu bölgelere sahip olmasıdır. Karın germe operasyonu kesinlikle bir kilo vermek için yapılan bir işlem değildir. Amaç karnın dış görünümünü düzeltmek olduğundan ötürü karnın ne hacmi ne şekli tamamen değişir. Bu yüzden fazla kilolardan kurtulma amacınız ya da hamile kalma planlarınız varsa bu ameliyatı olabilmek için vücudunuzun doğru ölçü ve ağırlıkta olana kadar beklemeniz önerilmektedir. 

Obezite cerrahisi sonrasında çoğunlukta yüksek rakamlarda kilo verimine bağlı oluşan sarkmaların çözümü için özellikle tercih edilen karın germe operasyonu sonrasında sarkan tüm deri ortadan kaldırıldığından kişiler kendilerini oldukça fit görebilir ve hayal ettikleri vücut yapısına kavuşabilirler.

Karın germe ameliyatlarında genel tercih sebebi de az önce belirttiğimiz gibi obezite cerrahisi ile veya belirli diyetlerle verilen kilolardan sonra oluşan sarkmalardan kurtulma arzusudur. 

Yine bir diğer sebebi; çoğu kadın özellikle hamilelik geçirenler için, diastasis recti, diğer adıyla göbek fıtığı olarak bilinen karın kaslarının ve duvarının dikey olarak ayrılması durumunu yaşamaktadır. Bu durum sadece karın germe operasyonu ile düzeltilebilir. Karın germe operasyonu hamileler için şu anlamı taşır; karnın hamilelik öncesi eski haline gelmesini ve karın duvarının güçlendirilmesi işlemidir. 

Karın germe ameliyatı olan kişilerin tecrübelerine bakıldığı zaman hep aynı şeyi söylemektedirler. Güvenilir bir doktor, iyi bir merkez, tecrübeli bir ekip bu işlemin kilit parçasıdır. Doktorunuzu ne kadar iyi araştırdığınız ve de doktorun da bu alanda ne kadar iyi olduğudur. 

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp