Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı

Son zamanlarda tıpta gelişen ve de uygulanmaya başlayan tedavi yöntemlerinden biri olan Karın Germe Ameliyatı, farklı sebeplerden dolayı karın bölgesinde meydana gelen yağ veya deri fazlalığı, sarkıklık ve benzeri problemlere sahip kişiler için yapılır. Kadın veya erkek farketmeksizin bu tarz sarkma veya yağ fazlalığı gibi sorunlara sahip olabilir. Fakat özellikle kadınların hamilelik sonrası döneminde çok daha sık görülür. Karın bölgesinde oluşan sarkma ve gevşeklik, günümüzde estetik cerrahi yöntemi sayesinde basit bir operasyon ile daha düzgün ve sağlıklı bir görünüşe kavuşabilir. Sarkmış olan o deri görünümü yok olur, fazla yağlar alınır ve karın bölgesi dümdüz olur. Bunların yanı sıra bu Karın Germe Ameliyatı göbek deliğinin altında kalmış çatlaklarında yok edilmesinde yardımcı olur. 

Karın Germe Ameliyatı abdominoplasti olarak da adlandırılmaktadır. Karın ve göbek estetiği alanlarında uygulanan en etkili ameliyat yöntemlerinden biridir. Kadınlarda özellikle hamilelik dönemi sonrası karınlarındaki kaslar ve deriler eski formuna tam bir şekilde dönemez. Bu yüzden de karın bölgelerinde deformasyonlar oluşur. Sarkmış olan bir göbek estetik olarak hoş olmayan bir görüntüye yol açabilir. Hamilelik döneminde alması gerekenden çok daha fazla kilo alan ve ikiden fazla doğum yapmış kadınların, bu deformasyona sahip olması çok daha yüksektir.

İstenmeyen görüntülere neden olacak sebepler; hamilelik sonrası karın duvarındaki bağ dokusunun gevşemesi, karında şişkinlik görünümü, çatlak ve bollukların oluşumu, karın duvarının öne doğru çıkık olmasıdır. Bu istenmeyen görüntülerin yok edilmesi, karın bölgesinin düzleşmesi, spor ve diyet gibi bireylerin kendi kendine yapıp uygulayabileceği çözümlerle tam anlamıyla mümkün olmayabilir. Fakat bu sorun Karın Germe Ameliyatı ile tek bir ameliyatla sarkmış olan karın derisini toparlar, fazla yağları alır. Bu sayede kişi kısa yoldan düz bir karına ulaşır. Her ameliyatta gördüğümüz gibi, Karın Germe Ameliyatında da yapılan işlem sonrası oluşabilecek komplikasyon riskler mevcut olduğundan dikkat edilmesi gerekir. Bu riskler arasında kanama ve enfeksiyon en önemlileridir. Bu risklerden dolayı ameliyat sonrası hekimin vermiş olduğu ilaçları düzenli kullanmak ve de ani hareketlerden kaçınıp, pansumanları aksatmadan yenilemek lazım.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Süreç Nasıldır?

Hekim tarafından yapılan detaylı muayene, operasyonun nasıl olacağını belirler. Karın Germe Ameliyatında derinin alınacağı bölge uygulanacak teknik gibi unsurlar incelenen radyolojik görüntüler ile belirlenir. Sezeryan izi olarak adlandırılmış bölgeden yanlara doğru çizgiler çizilir. Bu çizgi üzerinden göbek deliği bölgesine kadar olan bölgede var olan çatlaklar ve sarkık deri alınır daha sonra göbek deliğinin yukarısında bulunan deri aşağı doğru gerdirilir. Bu gerdirme sonrasında da göbek deliği uygun pozisyona gelebilsin diye yeniden oluşturulur. Gevşeklik ve sarkıklık gibi sorunlar dışında eğer ek olarak karın bölgenizde aşırı yağlanma varsa da bu fazla yağlar liposuction adı verilen bir yöntem ile alınır. Karın duvarı zarlarının üzerinde bulunan toplayıcı dikişler sebebi ile gevşemiş olan karın kasları sıkıştırılır ve eski sertliğini, düzlüğüne kavuşturulur. Karın Germe Ameliyatı sonrası yapılan kesiler, estetik dikiş ile dikilerek bu hoş görünmeyen izlerin oluşmasını, görünmesini önler. Özellikle kadınların hamilelik sonrası aşırı kilo alımı, deri sarkması vb. sorunları yok edilir. Fakat bu operasyonlar sonrası yeniden hamile kalma durumunda bu problemlerin bir kısmının yeniden oluşabilme ihtimali vardır. 

Karın Germe Ameliyatı Süresi ve İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatının süresi yaptıran kişiye göre değişmektedir. Tam Karın Germe Ameliyatı bir diğer adı ise total abdominoplasti olan ameliyat yaklaşk 3-3,5 saat sürmektedir. Karın bölgesi geniş olan kişilerin karın germe operasyon süreleri 4 saate kadar çıkabilmektedir. Mini karın germe ameliyatları yani sarkma, gevşeklik ve benzeri problemlerin daha az olduğu kişilere uygulanan tam karın germe kadar geniş bir bölgeyi kapsamayan ameliyatların süresi ise 1-1,5 saat gibi kısa bir süredir. Tabi ki ameliyatların süresi karın bölgesindeki deri fazlalığının miktarı, yağ alımının yapılıp yapılmayacağı, karın bölgesinin genişliği, yapılacak dikiş tekniği gibi durumlar ameliyat süresini doğrudan etkileyen faktörlerdir. Karın Germe Ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve de mutlaka güvenilir, uygun koşul ve donanımlara sahip bir hastanede yaptırılması gerekir.

Karın Germe Ameliyatı sonrası iyileşme süreci, yapılan ameliyatın koşullarına bağlı olarak değişir ve çoğunlukla 1-2 gün hastanede kalma sonrası hastalar taburcu edilmektedir. Karın Germe Ameliyatı sonrası hastalara özel bir korse verilir ve de bu korseyi 1 ay boyunca giymeleri önerilir. Bu sayede karın istenilen forma ulaşır ve yapılan ameliyatın başarısını arttırır. İş hayatınıza geri dönüşünüz ise eğer ağır bir işte çalışmıyorsanız doktorunuzun söyledikleri ve de kendinizi nasıl hissettiğinize bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 7-10 hafta arasıdır. Tabi bu veri tam Karın Germe Ameliyatı geçirenler içindir. Eğer daha hafif bir işlem geçirdiyseniz yani mini Karın Germe Ameliyatı sonrası iyileşme süreniz daha kısa olmakla birlikte 3-4 gün içinde gündelik hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe operasyonlarının fiyatı ise çoğu cerrahi operasyonlar gibi değişkenlik gösterir. Karın germe ameliyatının maliyeti, yaptırmak isteyen kişinin yaşı, kilo ve sağlık durumu gibi çeşitli etkenlerle birlikte yaptırmak üzere olduğunuz doktor ve de hastaneye göre belirlenir. Karın Germe Ameliyatı İstanbul’da en çok yapılan estetik operasyonlarından biridir. Doktor kalitesi ve güveni açısından en çok tercih edilen şehirlerden biri olan İstanbul, son yıllarda global standartlarda hizmet veren doktor ve hastaneler sayesinde en popüler lokasyon haline gelmiştir. 

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve Türkiye'nin en yetkin obezite cerrahisi uzmanlarındandır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Farklı şekilde gerçekleştirilen bu işlemler midenin aldığı gıdaları sınırlayarak hastanın kilo vermesine yardımcı olur. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →