Transit Bipartisyon Ameliyatı Nedir?

Yayın Tarihi: 08/12/2018

Transit Bipartisyon, aslında tam ve doğru adı Transit Bipartitisyon olmasına ve Türkiye’de ilk kez tarafımızdan tanıtılıp duyurulmasına rağmen hatalı çeviriyle Transit Bipartisyon olarak bilinir hale gelmiştir. Bu nedenle biz de mecburen bu adlandırmayı kullanmak durumundayız. Transit bipartisyon ülkemizde son zamanlarda popüler hale gelen bir metabolik cerrahi yöntemidir. Bazı merkezlerce şeker ameliyatı diye de pazarlanmaya çalışılmaktadır.

Transit Bipartisyon Nasıl Bir Ameliyattır?

Sleeve gastrektomi + Transit bipartisyon ameliyatı ilk kez Sergio Santoro’nun 2012’deki makalesiyle duyurduğu nispeten yeni bir tekniktir. Ameliyatın mantığı, endüstrileşme ile ince barsağın ileri seviyelerine kadar sindirilmemiş gıda kalmaması yüzünden, modern diyetlere bağlı olarak patlama derecesinde artan obezite ve diyabeti önlemenin, bu işlemi geri çevirmekle mümkün olabileceğidir.

transit bipartisyon

Transit Bipartisyonun Etkileri Nelerdir?

Daha 90’lı yıllarda birçok çalışmada sindirim sisteminin ilk kısımlarında artmış emilimin enterohormonal hastalıklara ve başta da diyabete yol açtığının ipuçları ortaya çıkmıştır. 1997’de jejunoileal bypass denen eski bir obezite ameliyatının uzun süreli GLP-1 salımına yol açarak etki gösterdiği kanıtlanmıştır. 1998’de dünya, diyabetin aslında foregut, yani sindirim sisteminin ilk kısmının bir hastalığı olduğunu ileri süren bir makaleyle sarsılmıştır. Böylece, emilim azaltıcı prosedürler ilgi alanı haline gelmeye başlamıştır.

Bariatrik ve metabolik cerrahinin tarihindeki bu gelişmeler ışığında, barsak sistemindeki bu sinyalizasyon hatasını düzeltmek üzere yeni yaklaşımlar geliştirilmeye başlanmıştır. Santoro’nun makalesinde yüksek glisemik indeksli gıdaların sindirim sisteminin ilk kısmında hormonal hiperaktiviteye yol açtığı ve son kısımlarda ise hipoaktivite geliştirdiği belirlenmiştir. İşte transit bipartitisyon bu dengesizliği düzeltmek üzere geliştirilmiştir.

Transit Bipartisyonun Sonuçları Nasıldır?

Santoro, 1020 obez hastayı incelemiştir. Bu hastalarda ortalama % 94’e varan fazla kilonun kaybedildiği görülmüş, hastalar erkenden doyma hissi ile, diyabette % 86 düzelme yaşamıştır. Ölüm oranı binde 2’dir. Ciddi emilim bozukluğu ise görülmemiştir. Kısacası transit bipartisyon hızlı, etkili ve kalıcı kilo kaybına ve yandaş hastalıklarda belirgin düzelmeye yol açabilen çok etkili bir ameliyattır.

Transit Bipartisyonun Avantajları Nelerdir?

Loop Transit Bipartisyon ise şimdiye kadarki bütün metodlardan elde edilen verilerle geliştirilen, Tip 2 diyabetin tedavisinde en az diğer ameliyatlar kadar etkili, nispeten daha düşük riskli bir varyasyondur. Yöntem teknik olarak kolay ve güvenli bir metod olup, en büyük artısı derin vitamin mineral eksikliklerine yol açmamasıdır. Sleeve gastrektominin etkisiyle erken doyma hissi ve iştah azalması görülür. Duodenum, yani oniki parmak barsağı devre dışı bırakılmadan diyabet ve diğer yandaş hastalıklarda belirgin düzelme sağlanabilir.

Transit bipartisyon

Loop Transit Bipartisyon Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatın ilk aşaması biraz daha geniş bir tüp mide ameliyatıdır. Bu sayede Ghrelin etkisinden, yani iştah azalması ve antiinsülin mekanizmasının zayıflatılması etkisinden faydalanılır. Daha sonra midenin alt kısmından, mide çıkışının hemen gerisinden, ince barsak-kalın barsak bileşiminin 250. Cm’sine bir geçiş oluşturulur.

Yapılan sintigrafik çalışmalarda, mide içeriğinin 2/3’ünün yeni oluşturulan geçişten, kalanın ise pylordan geçtiği gösterilmiştir. Böylece elde edilen avantajlar şunlardır:

  • Emilim azaltıcı etki de içerdiği için tüp midenin üzerinde bir kilo verme etkisi vaadeder.
  • Tüp midenin en korkulan komplikasyonu kaçaktır. Kaçağın en önemli sebebi ise yüksek basınçtır. Bu anastomoz mide basıncını düşürerek kaçak riskini azaltır.
  • Gerek kalori kısıtlaması, gerek mide boşalmasını hızlandırması nedeniyle hormonal termostat mekanizması düzeltilmektedir.
  • Sindirim sisteminin herhangi bir kısmı devre dışı kalmadığından gastrik bypasstaki endişeler ortadan kalkmaktadır. Sindirim sisteminin tüm alanları endoskopi ile ulaşılabilir durumdadır.
  • Gıdanın bir kısmı da normal yoldan gittiğinden vitamin mineral eksiklikleri güçlü ameliyatlar olan SADI-S’den daha az olmaktadır.
  • Barsak mesafesi diyabetin ağırlığına göre ayarlanabilir. Ameliyat kolayca geri döndürülebilir.
  • Özellikle tekrar kilo alımı görülen tüp mide ameliyatlarından sonra diğer bütün revizyon ameliyatlarından çok daha pratik şekilde uygulanabilecek bir revizyon yöntemidir.

Bir çok obezite ameliyatı gibi, Loop transit bipartisyon ameliyatının öncülüğü de tarafımızdan yapılmaktadır. Bugüne kadar gerçekleştirilen tüm hastalarda hedeflenen başarı düzeylerine ulaşılmıştır. Kaçak ya da herhangi bir majör komplikasyon ise gelişmemiştir.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp