Bacak Germe Ameliyatı

Bacak germe ameliyatı, birden fazla sebep sonrası oluşan deri sarkmalarının tedavisi için uygulanan cerrahi bir operasyondur. Yaş ilerlemesi, spor sonrası spora uzun bir süre ara verme, düzensiz beslenme sonucu yağlanma, hareketsizlik veya aşırı kilo kaybı sonrası bacak bölgesinde sarkmalar oluşabilmektedir.

Çok fazla deri sarkmasına sahip olmayan bireyler, bacak germe ameliyatı yerine liposuction tedavisi olarak bu duruma son verebilir fakat ileri derecedeki sarkmalar için bacak germe ameliyatının yapılması daha başarılı bir sonuç verecektir. Tüm işlem basit bir matematiğe sahiptir. Sarkan deriyi alma ve sonrasında da dikim işleminin yapılarak gerilmesidir.

Bacak İçi Sarkması Sebepleri

Bacakta meydana gelen sarkmalar her ne kadar yaşlanmaya bağlı gibi gözükse de her yaş grubunda görülebilecek bir rahatsızlıktır. Bu durum bireylerin günlük yaşantılarında motivasyonunu ve de özgüvenlerini kaybetme sorunları yaşamalarına sebebiyet vermektedir.

Bacak içi sarkma sebeplerinden bir tanesi çok fazla güneş ışığına maruz kalma durumudur. Çünkü güneş ışığı herkesin bildiği gibi vücudumuzun ihtiyaç duyduğu önemli kaynaklardan biridir. D vitamini ihtiyacımızın büyük bir kısmını karşılamaktadır fakat hayatta bir çok şeyde olduğu gibi güneşin de çok fazlası zarardır. Bunun sebebi ise fazla güneş ışığına maruz kalmak derimizin alt yapısını oluşturan liflere oldukça zarar vermektedir.

Bir diğer bacak içi sarkma sebebi sigara içmektir. Sigara bir çok kötü hastalığı tetikler ve bunlar dışında da deri sarkmalarına da neden olmaktadır. Bunun sebebi sigara dumanınn kanımızda bulunan hücrelere zarar verişi oluşudur.  Sigara sadece bacak içi deri sarkmasına değil yüz ve bel kenarı olmak üzere vücudumuzun çoğu bölgesinde sarkmalar oluşturmaktadır.

Hizli kilo kaybı, bacakta ki sarkma sebeplerinin en popüler nedenlerinden biridir. Düzensiz, hızlı kilo verme gibi durumlar bacakta sarkmalara sebebiyet vermektedir. Vücut aniden kilo verdiği zaman deri de esnekliğini kaybetmez ve sıkılaşmaz. Bu yüzden kilo alıp verme durumları düzenli bir şekilde yapılması oldukça önemlidir.

Yağlı gıda tüketimi de bacakta sarkmalara sebebiyet verir, bunun sebebi ise fazla yağ birikmesidir. Fazla yağlı gıda tüketimi düzensiz beslenme ile birleştiği anda vücudumuzda sarkmalara neden olmaktadır. Bunun yanında hareketsizlikte en büyük etkenlerden biridir. Vücudumuzun yeteri kadar enerji harcayamıyor oluşu bazı bölgelerde yağlanmalara sebebiyet veriypr. Bunun sebebi de kalori yakmamaktan kaynaklanıyor.

 Suyun az tüketilmesi de bir diğer sebeplerinden biridir. Su hayatımızın en önemli kaynaklarından biridir ve vücudumuz için çok önemli bir yere sahiptir. Az su tüketilmesi vücut direncini düşürür ve dirençli gözükememesini sağlar bu durum da esnek bir deri tabakasının oluşumuna sebebiyet vermektedir. Gün içinde bol bol su tüketmek sağlığımız ve vücudumuz için çok önemlidir.

Bacak Germe Ameliyatı Nedir?

Bacak germe ameliyatı sarkan deriyi uzman estetik cerrah tarafından dikkatli ve orantılı bir şekilde kesilerek alınması işlemidir. Bu sayede bacak daha gergin, sağlıklı, sert ve de bireyin özgüvenini yerine getirecek bir görünüme sahip olur.

Bacak bölgesinin arka ve de iç kısımlarında oluşmuş sarkmalar bireyin kendi vücudundan elde edilen yağ dokusunu kullanarak , hafifçe doldurma işlemi yapılır ve bacağın daha kaslı bir görünüme sahip olması amaçlanır. Bireyin daha önce yaşamış olduğu hizlı kilo alma ve hızlı kilo verme durumlarından kalan çatlakları da varsa yine onlarda bu operasyon esnasında ameliyata dahil edilerek mümkün olduğunca çözülmektedir.

Bacak Germe Ameliyatı

Bacaktaki deri sarkmaları dışardan her ne kadar spor sayesinde kolayca düzeltilebilen bir durum gibi gözükse de aynı cümleyi 100 kiloya yakın vermiş bir hasta için söyleyemeyiz. Bacak germe ameliyatı ciddi anlamda sarkmalara sahip bireylere yapılmaktadır. Spor ve hafif egzersizler ile düzeltilebilecek durumda olan deri sarkmalarına sahip bireylere bu operasyon yapılmamaktadır. Bacak germe ameliyatı öncesi doktor hastanın kas yapısı ve deri kısmını değerlendirir ve sonrasında değerlendirme sonuçlarına göre hastanın bu operasyona uygun olup olmadığı konusunda karar verir. Eğer hasta istenilen kriterlere sahipse ve ameliyata uygunluğu var ise gerekli ameliyat prosedürleri tamamlanır ve kişinin istediği bacak görünümüne sahip olması için işlemler başlatılır.

Bacak germe ameliyatı tam donanımlı bir hastanede yapılmalıdır. Bu cerrahi operasyon genel anestezi gerektirir ve ortalama 2 saat sürmektedir. Ameliyat sonrası hastanede 1 gün kalmak yeterli olmaktadır. Bacak germe ameliyatında kasık çizgisi üzerinden bacak iç yüzüne doğru fazlalık olan bir miktar deri çıkarılır ve bacak iç yüzünün derisi yukarıya gerdirilir ardından kasık çizgisi üzerine tekrar dikilir. Bu işlem sonrası fazla olan yağlar çıkartılmış olur hem de deri artık sarkık değil, gerginliğini yeniden kazanmış olur. Bazı hastalara bacak germe ameliyatı ile beraber liposuction uygulaması da yapılabilir.

Hızlı kilo alıp verme, fazla güneşe maruz kalma ve yaşlanma gibi nedenler sonucunda, uyluğun iç kısmında ve kalça kısmında, dokularda gevşeme ve sarkma gibi problemler yaşayan herkes için bacak germe operasyonu uygundur.

Bacak Germe Ameliyatı Sonrası Dönem ve Egzersiz

Bacak germe operasyonu öncesinde uzman kişiler tarafından verilen talimatları takip etmek bu talimatlara dikkatli bir şekilde uymak gerekmektedir. Operasyon öncesi adımları arasında anestezi muayenesi, fizki muayenesi, yağ oranı ölçümü ve kan testleri işlemleri vardır.

Bacak germe ameliyatının fiyatı bu kontroller sonrası netlik kazanmaktadır. Anestezi işlemi uygulandığı için hastanın operasyon öncesi bir gün aç kalması gerekir. Hasta, asprin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa eğer bu ilaçları operasyondan 10 gün önce bırakması gerekir. 

Bacak germe ameliyatı öncesi birey, kullandığı tüm ilaçları uzman hekimlere bildirmekten sorumludur. Alkol ve sigara kullanımı da çoğu ameliyat öncesinde olduğu gibi 10 gün öncesinden bırakılması gerekmektedir.

Bacak germe ameliyatı , hastanın bacaklarında gerçekleştirilen bir operasyon olduğu için hastanın bu operasyon sonrası en az bir hafta çok yoğun hareketler yapmaması gerekir. Bununla birlikte hastanın bu operasyon sonrası dikiş bölgesine dikkatli bir şekile bakıp, koruması çok önemlidir.

Çoğu estetik cerrahi ameliyatlarında olduğu gibi bacak germe ameliyatında da hasta, birkaç hafta korse kullanması gerekecektir. Hastanın bacak germe operasyonu öncesi ve de sonrası dikkat etmesi gereken bir çok konu vardır ve bu konu hakkında bilgilendirmeleri uzman doktorlar tarafından hastaya aktarılacaktır. Burada önemli olan bu operasyonu yaptırmaya karar vermiş ya da yaptırmış hastanın, doktorun vermiş olduğu tüm tavsiyelere eksiksiz bir şekilde uymaya çalışmasıdır. Çünkü bu sayede iyileşme sürecini olumlu yönde etkilemiş olmaktadır.

Bacak germe operasyonu sonrasında hasta dikişlerinin açılmaması için büyük özen göstermesi gerekir. Bunu da sağlayabilmesi için operasyon sonrası iyileşme dönemindeki istirahat süresinde dikkat etmesi gerekir. Hasta eğer dikiş bölgesine dikkat etmeyip hijyeni açısından hassas olmazsa, yeteri kadar dinlenmeyip, ağır hareketlere girişirse, hasta dikiş bölgesi ile ilgili sorunlar yaşar. Fakat tam tersi bir şekilde, eğer hasta, bacak germe operasyonu sonrası iyileşme dönemi sürecinde dikkat etmesi gereken kurallara harfiyen uyarsa bu durum zaman içerisinde daha sıkı ve düzgün şekilli bacaklara sahip olmasını sağlar. Bu yüzden hastaların, operasyon sonrası gerekli itinayı göstermesi operasyonun başarı oranını yükseltmesi açısından çok önemlidir. Aynı zamanda bacak germe ameliyatı olmaya karar vermiş hastaların doğru doktoru ve doğru operasyon yeri seçmesi istediğini elde etmeleri açısından çok önemlidir. Bu yüzden hastaların her şeyi ile araştırma yapması gerekmektedir.

Bacak germe operasyonu genel anestezi ile hastane şartlarında gerçekleştirilmektedir. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 2-4 saat arası sürmektedir. Operasyon sonrası hastalar, ertesi güne taburcu edilmektedirler. Ameliyat sırasında konulan drenler genellikle ertesi gün çkarılmaktadır.

Bacak germe operasyonu sonrası hastaların 2 gün sonra duş almalarına izin verilmektedir fakat özel bir korsenin bir ay boyunca hasta tarafından takılması gerekmektedir.  İlk zamanlar, yatarken ve otururken zorluk çekilmemesi açısından bacakar kalp seviyesinin yukarısında tutulmaya çalışılır. Varis çorabının bu süreçte önemli bir rolü vardır ve 1 hafta kadar kullanılması gerekir. Pamuklu iç çamaşırları tercih edilerek hastanın daha rahat etmesine çözüm kaynağı olur. Herhangi bir dikiş alınmasına gerek duyulmaz. 

Bacak germe operasyonu sonrası hastanın spor aktivitelerinin nasıl ve ne zaman olacağı, doktora ve hastanın durumuna göre değişkenlik gösterir. Fakat genellikle 6. Haftadan sonra yapılan hafif sporların bir zararı olmaz. 

Ameliyat sonrası bacak içerisinde düz çizgi izi kalma olasılığı yüksektir. Bu yüzden bacak germe operasyonu sonrası uzun bir süre uyruk hareketleri doğrultusunda kalan bu izin genişletilmemesi gerekir. Hastanın bu operasyon sonrası iyileşme sürecinde nelere dikkat etmeli sorusu ve bu sorunun cevabı oldukça önemlidir. Geçirilen bacak germe operasyonu sonrası sigara içmemek iyileşme sürecinin hızlanmasında önemli bir role sahiptir. Aynı zamanda bacak içi germe operasyonu geçirdikten sonra 1 hafta sonra yürümeye başlanmsı dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.

Bacak germe ameliyatından kalan izler genellikle vücut kıvrımlarında görülmektedir. Fakat bu izler zamanla belirginliğini kaybetmektedir. Her estetik operasyonunda olduğu gibi kan sulandırıcı ilaçlardan, bitki çaylarından ve gıda takviyelerinden kaçınılması, operasyonun başarı oranını oldukça etkilemektedir. Operasyon öncesi ve sonrası alkol kullanımını ertelemek ve de ödem yapacak gıdalardan uzak durulması gerekir. Bu operasyonun başarılı ve kalıcı olmasını isteyen bir hastanın kesinlikle sonrasında sağlıklı bir yaşamı benimsemesi gerekir. Hızlı bir kilo kaybı veya hızlı bir kilo alımı yaşarsa eğer derinin yeniden sarkmasına sebep olacaktır. Üstelik sadece deri sarkması değil, kilo alımı sonucunda yeniden derin çatlaklar oluşumuna zemin hazırlanmasına neden olacaktır. Bu yüzden bacak germe operasyonu yaptıracak olan hastaların sonrasında hayatlarını düzene koyma ve sağlıklı yaşam tarzını benimseme konusunda kararlı olmaları ve bu kararı verdikten sonra bu işlemi yaptırmaları gerekmektedir.

Bacak Germe Ameliyatı Olan Kişilerin Tecrübeleri

Bacak germe operasyonun ne olduğundan kısaca bahsetmek gerekirse; bu operasyon kilo değişiklikleri sebebi ile iç bacakta sarkmalar, bollaşmalar meydana geldiği zaman tercih edilen bir operasyondur. Çünkü bu sarkan ve bollaşan deri, bacak germe operasyonu ile düzeltilebilir ve bu operasyonun gidişaltı hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. 

Bacak germe operasyonu, oluşan sarkma ve deri sarkmaların bir araya toplanıp deri içine gizlenmesidir. Toplanıp ve aynı zamanda gerilmiş deri estetik bir görüntü sağlar.  Fakat ameliyatın seyri hastalara göre değişkenlik gösterir çünkü deride meydana gelen bollaşma ve sarkma kasıklardan başlayıp aşağılara kadar devam ediyorsa, bu tarz büyük sarkmalar toplanarak gizlenemez. Bu noktada toplaşan derinin bir kısmı alınır. Bacağa gergin bir görünüm katmak için fazla olan deri kesilerek çıkarılır. Bir diğer yöntem ise hastaya bağlı olarak liposuction yapılmasıdır. Bu işlem halk arasında yağ aldırmak olarak bilinmektedir. Bu işlem sonrasında da derinin sarkık görünmemesi için germe işlemi de yapılır. 

Bu operasyonu geçiren hastalar en çok izler konusunda içleri rahattır. Çünkü operasyon sonrası fazla derinin çıkarıldığı bir işlem yapıldığı zaman bu işlemin izleri bacağın iç kısmında, bir doğru şeklinde kalmaktadır. Bu sayede bu izler ön ve arkadan belli olmamaktadır. Bu da bu operasyonu geçirmiş hastaların herhangi bir rahatsız olacakları görsel bir sıkıntı ile uğraşmamalarına sebep olur. Aynı zamanda izler dışarıdan görülmese de yine de bu izleri geçirebilmek için tedaviler mevcuttur.

Bacak germe operasyonu anestezi ile birlikte gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle bu operasyonu geçiren hastalar bir gün hastanede kalmaktadırlar. Operasyonu geçiren hastalara daha sonrasında sıvı birikmesi yaşamamaları için bacağa dren yerleştirmektedirler. Bacak germe operasyonu geçiren hastalar bir ay gibi süre korse kullanırlar. Hastaların yaşadığı tecrübelere dayanarak, bacak germe operasyonu sonrası komplikasyonların çok sık gelişmediğini söylemektedirler. Olası risklere karşı önlemler alıp doktorun dediklerine harfiyen uymak bu konuda çok önemlidir. Yine de oluşması olası durumlar vardır. Bu durumlar; ameliyat sonrası hijyene dikkat edilmediği için oluşan enfeksiyon durumu, hematom nekroz ve hipertopik yaralar oluşabilmektedir. Bunları önlemek hastanın elindedir. Doktorun dediklerini dikkatli bir şekilde uygulamalıdır. Aksi takdirde ameliyat sonrası büyük ve de rahatsız edici izlerin kalma olasılığı yüksektir. Bunun çözümü ise işlem sonrası hastanın yapacağı bacak hareketlerinin ne kadar kısıtlı olduğuna bağlıdır.

Bacak germe operasyonu olan kişiler, iyileşme süreleri boyunca doktor ile her zaman iletişimde kalmanın ve dediği tavsiyeleri yakından takip etmenin riskleri azaltacağını söylemektedir. Bu operasyon kalıcı bir işlemdir. Bu yüzden bu ameliyatı tecrübe eden kişiler kesinlikle kilo almanın bu süreci geçersiz kılacağını dile getirir. Çünkü kilo durumuna dikkat edilmediği takdirde bacakta yeniden sarkmalar hatta derin çatlaklar oluşabilmektedir. Bunlar dışında kişi eğer doğum yapmayı düşünüyorsa da bu işlemi doğum sonrasına bırakması tavsiye edilmektedir.

Hastaların İyileşme Süreleri

Bacak germe operasyonu geçiren hastaların iyileşme süresi ortalama 6 hafta gibi bir sürede büyük oranda tamamlanmaktadır. İşlem sonrası hastalar 2 gün boyunca duş almazlar. Korseyi ise kullanma süresi, doktorun ne kadar süre kullanmanıza uygun gördüğüne bağlı olarak değişmektedir. Aynı zamanda doktor, bacak hareketleri konusunda ne kadar süre kısıtlama olacağını da hastanın geçirdiği operasyona ve durumuna göre karar vermektedir.  Bacak hareketlerine getirilen kısıtlama özellikle ameliyat sonrası izlerin olabildiğince az görünür olması konusunda gereklidir. Bacak germe operasyonu geçiren hastalar genelde 10 gün içerisinde normal hayatlarına geri dönebilmektedir. Doktor herhangi bir sıkıntı görmedği sürece de beş ile altı hafta içinde spor aktivitelerine geri dönebilme şansınız mümkündür.

Hastaların Tecrübeleri

Bacak germe operasyonu geçiren bireylerin tecrübelerine göre ameliyat öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken kurallara uymak en mükemmel sonucu elde etmeye zemin hazırlamaktadır. Bu dikkat edilmesi gereken hususlar; ameliyat öncesi bir süre sigarayı bırakmak, aynı zamanda operasyona girmeden önce kullanılan tüm ilaçların doktor ile paylaşılması, herhangi bir alerji veya mevcut hastalığa sahipseniz doktorunuzla paylaşmanız gerektiği, operasyon sonrası iki gün boyunca duş alınmaması gerektiği, doktorun sizin durumunuza göre uygun gördüğü süre boyunca korse kullanımı, operasyonun gerçekleştiği bölgeye elinizden geldiğince hijyen ve özen gösterme, bacaklarda herhangi bir ani hareket gerçekleştirmeme ve doktorun yine durumunuza göre karar verdiği süre boyunca söylemiş olduğu tüm hareket kısıtlamalarına harfiyen uymaktır. 

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp