Tüp Mide Ameliyatından Sonra Geri Kilo Alımı: Başarılı Hastaların Üç Sırrı

Yayın Tarihi: 09/12/2016

Tüp mide ameliyatı hakkındaki en karamsar araştırmaya göre, hastaların neredeyse yarısı 5 yıl içerisinde bir miktar kilo geri alıyor. Çalışmada 443 hasta değerlendirilmiş. Veriler ilk 1 yıl bu hastaların sadece % 54’ünden toplanabilmiş. 3. Yılda bu oran % 49, 5. Yılda ise % 70 olmuş. Fazla kilonun kaybı oranı sırasıyla % 77, % 70 ve % 56 olmuş. Diyabetin tam olarak düzelmesi oranları % 51, % 38 ve % 20. Hipertansiyonun tam olarak düzelmesi ise % 46, % 48 ve % 46.

Bu raporun bize söylemediği şey ise, ne olup da bu hastaların kilo aldıkları ve başarılı hastalarla başarısız olanların farkının ne olduğu. Başarılı hastaların takiplerinden edinilen bilgilere göre bunu şöyle özetlemek mümkün:

1-Başarılı hastaların % 85’i kendileri yemek pişiriyor. Aileleri, eşleri değil, bizzat kendileri.. Obezite cerrahisinden önce bu oran sadece % 10.

2-Başarılı hastaların % 75’i haftada en az 3 defa egzersiz yapıyor.

3-Başarılı hastaların ameliyat sonrası yedikleri gıdalar, ameliyattan önce sevdiklerinden tamamen farklı

Aksine, başarısız olan hastaların ortak özellikleri ise şöyle:

1-Başarısız hastaların sadece % 10’u kendisi yemek hazırlıyor, çoğunluğu dışarıda yiyor

2-% 20’den azı herhangi bir egzersiz türünü uyguluyor

3-Gıda günlüklerini incelediğimizde neredeyse % 80’i tamamen ameliyattan önce yedikleri gıdaları tüketiyor.

Sonuç olarak, hastanın başarılı olup olmamasını belirleyen obezite cerrahisi değildir, hastanın onunla elde ettiği gücü nasıl kullandığıdır. Obezite cerrahisi bir araçtır. Hastalarımız için planımız basittir ve tamamen biokimyasal temellere dayanır. Umarız obezite cerrahisi sizin için de doğru yanıt olur ve daha sağlıklı bir hayata erişmek için sizi harekete geçirir.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

10 thoughts on “Tüp Mide Ameliyatından Sonra Geri Kilo Alımı: Başarılı Hastaların Üç Sırrı”

  1. blank
   Op. Dr. Murat Üstün

   Sayın Fazıl Işık,
   Sadece tüp midesi ameliyatından sonra değil, tüm obezite cerrahisi yöntemlerinden ve hatta hızlı kilo vermeyi sağlayan şok diyetlerden sonra saç dökülmesi görülebilir. Bunun nedeni vücudun geçirmekte olduğu metabolik değişikliklerdir. Yani obezite ameliyatından sonra görülen saç dökülmesi erkek tipi saç dökülmesinden farklıdır. Zayıflama cerrahisinden sonraki saç dökülmesi hormonal kökenli olmadığı gibi, sanıldığının aksine vitamin eksikliğine bağlı da değildir. Esas neden tamamen vücuttaki yenilenme sürecine bağlı olarak saçların da metabolizmasının hızlanmasıdır. Bu saç dökülmesi genelde 2-3 ayda başlar, 8 ay gibi durur ve dökülen saçların tamamı geri çıkar. Bu saç dökülmesini minimumda tutmak için yapmanız gereken iki şey günde en az 60-70 gr protein almaya ve yeterli su tüketmeye dikkat etmektir. Yanısıra özellikle çinko ve magnezyum, selenyum gibi iz mineralleri içeren multivitaminler de destek olabilir. Dışarıdan sürülen ilaç veya kremlerin hiçbir faydası olmaz. Obezite cerrahisinden sonra aklınıza takılan diğer sorular için: http://www.tupmide.com/merak-edilenler/

 1. blank

  Merhaba Tüp mide ameliyati sonrası safra kesesi taşı oluşumunu engellemek için ursofalk hapini içmek ne kadar doğru olur hocam?

  1. blank
   Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Ursofalk kullanımının hızlı kilo verme döneminde 6-12 ay kadar kullanılmasının taş oluşumu riskini azalttığını bildiren yayınlar mevcuttur. Ancak bu konuda kesin bilimsel bir kanıt yoktur. Bazen Ursofalk da kullanıldığı halde 2. yılda safra taşı oluşurken, bazen hiçbir şey kullanılmadığı halde taş oluşumu görülmeyebilmektedir. Yine de kullanmakta fayda olabilir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 2. blank

  merhaba hocam tüp mide ameliyatından sonra oluşan mide ödemi ne kadar sürer? mide ödemi oluşma olasılığı yaygın veya normal midir? iyileşmesi için neler yapılabilir?

  1. blank
   Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Stapler hattında meydana gelen ödem yaklaşık 48-72 saat içerisinde normale döner. Ancak yara hattında iyileşme çok daha uzun süre devam eder. Bu nedenle, ameliyat sonrası ilk 1 ayda beslenme koşullarına uymakta azami özen gösterilmelidir.

 3. blank

  Hocam selamlar 97 kiloda ameliyat oldum 4 ay sonunda 64 e kadar indim daha kac kilo veririm bu kilomu korumak icin ne yapmaliyim elçin.

 4. blank

  Merhaba tüp mide ameliyatı geçirdim ve 107 kilodan 67 ye kadar düştüm 8-9 ayda başarılı kilo verimi oldu geçen sene kötü bir yıldı Annemi kaybettim ve arkasından üzüntüden omurgamda bir problem oluştu ve hareket kabiliyetim yavaşladı,ve akabinde rahim ameliyatı geçirdim 4 ay evvel herşey alındı ve ben yavaş yavaş kilo almaya başladım çok fazla da şişkinlik var ne önerirsiniz,kilo almaktan çok korkuyorum ve yazdan beri 6-7 kilo aldım .Teşekkür ederim şimdiden

  1. blank
   Op. Dr. Murat Üstün

   Semra hanım merhaba,
   Obezite cerrahisiyle başarılı kilo kaybını takiben bunu kalıcı hale getirmek için “Akıllıca Yeme Stratejisi” adlı makalemde olduğu gibi (Google’da aratarak bulabilirsiniz) beslenme alışkanlıklarınızı oturtmalısınız. Erken dönemde tedbir almanızda fayda var. Bu sırada bir bariatrik diyetisyen ve psikologdan da destek almalısınız.
   Görüşmek üzere.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir