Tüp Mide Ameliyatından Sonra Geri Kilo Alımı: Başarılı Hastaların Üç Sırrı

Yayın Tarihi: 09/12/2016

Tüp mide ameliyatı hakkındaki en karamsar araştırmaya göre, hastaların neredeyse yarısı 5 yıl içerisinde bir miktar kilo geri alıyor. Çalışmada 443 hasta değerlendirilmiş. Veriler ilk 1 yıl bu hastaların sadece % 54’ünden toplanabilmiş. 3. Yılda bu oran % 49, 5. Yılda ise % 70 olmuş. Fazla kilonun kaybı oranı sırasıyla % 77, % 70 ve % 56 olmuş. Diyabetin tam olarak düzelmesi oranları % 51, % 38 ve % 20. Hipertansiyonun tam olarak düzelmesi ise % 46, % 48 ve % 46.

Bu raporun bize söylemediği şey ise, ne olup da bu hastaların kilo aldıkları ve başarılı hastalarla başarısız olanların farkının ne olduğu. Başarılı hastaların takiplerinden edinilen bilgilere göre bunu şöyle özetlemek mümkün:

1-Başarılı hastaların % 85’i kendileri yemek pişiriyor. Aileleri, eşleri değil, bizzat kendileri.. Obezite cerrahisinden önce bu oran sadece % 10.

2-Başarılı hastaların % 75’i haftada en az 3 defa egzersiz yapıyor.

3-Başarılı hastaların ameliyat sonrası yedikleri gıdalar, ameliyattan önce sevdiklerinden tamamen farklı

Aksine, başarısız olan hastaların ortak özellikleri ise şöyle:

1-Başarısız hastaların sadece % 10’u kendisi yemek hazırlıyor, çoğunluğu dışarıda yiyor

2-% 20’den azı herhangi bir egzersiz türünü uyguluyor

3-Gıda günlüklerini incelediğimizde neredeyse % 80’i tamamen ameliyattan önce yedikleri gıdaları tüketiyor.

Sonuç olarak, hastanın başarılı olup olmamasını belirleyen obezite cerrahisi değildir, hastanın onunla elde ettiği gücü nasıl kullandığıdır. Obezite cerrahisi bir araçtır. Hastalarımız için planımız basittir ve tamamen biokimyasal temellere dayanır. Umarız obezite cerrahisi sizin için de doğru yanıt olur ve daha sağlıklı bir hayata erişmek için sizi harekete geçirir.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

10 thoughts on “Tüp Mide Ameliyatından Sonra Geri Kilo Alımı: Başarılı Hastaların Üç Sırrı”

  1. blank

    Hocam ben 10 ay önce tüp mide amilyat oldum 114 kiloyla suan 75 sim fakat bir hafta 73 oluyorum bir hafta sonra 75 oluyorum bu normal mi ve bazen hiç amilyat olmamış sim gibiyim acıkıyorum ve yiyorum bazen hicbirsey yiyemiyorum fakat ben günde 10 bardak şekersiz sütlü neskafe bağımlısıyım normalini ne önerirsiniz amilyat basasizmi sizce

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp