Tüp Mide Ameliyatından Sonra Geri Kilo Alımı: Başarılı Hastaların Üç Sırrı

Yayın Tarihi: 09/12/2016

Tüp mide ameliyatı hakkındaki en karamsar araştırmaya göre, hastaların neredeyse yarısı 5 yıl içerisinde bir miktar kilo geri alıyor. Çalışmada 443 hasta değerlendirilmiş. Veriler ilk 1 yıl bu hastaların sadece % 54’ünden toplanabilmiş. 3. Yılda bu oran % 49, 5. Yılda ise % 70 olmuş. Fazla kilonun kaybı oranı sırasıyla % 77, % 70 ve % 56 olmuş. Diyabetin tam olarak düzelmesi oranları % 51, % 38 ve % 20. Hipertansiyonun tam olarak düzelmesi ise % 46, % 48 ve % 46.

Bu raporun bize söylemediği şey ise, ne olup da bu hastaların kilo aldıkları ve başarılı hastalarla başarısız olanların farkının ne olduğu. Başarılı hastaların takiplerinden edinilen bilgilere göre bunu şöyle özetlemek mümkün:

1-Başarılı hastaların % 85’i kendileri yemek pişiriyor. Aileleri, eşleri değil, bizzat kendileri.. Obezite cerrahisinden önce bu oran sadece % 10.

2-Başarılı hastaların % 75’i haftada en az 3 defa egzersiz yapıyor.

3-Başarılı hastaların ameliyat sonrası yedikleri gıdalar, ameliyattan önce sevdiklerinden tamamen farklı

Aksine, başarısız olan hastaların ortak özellikleri ise şöyle:

1-Başarısız hastaların sadece % 10’u kendisi yemek hazırlıyor, çoğunluğu dışarıda yiyor

2-% 20’den azı herhangi bir egzersiz türünü uyguluyor

3-Gıda günlüklerini incelediğimizde neredeyse % 80’i tamamen ameliyattan önce yedikleri gıdaları tüketiyor.

Sonuç olarak, hastanın başarılı olup olmamasını belirleyen obezite cerrahisi değildir, hastanın onunla elde ettiği gücü nasıl kullandığıdır. Obezite cerrahisi bir araçtır. Hastalarımız için planımız basittir ve tamamen biokimyasal temellere dayanır. Umarız obezite cerrahisi sizin için de doğru yanıt olur ve daha sağlıklı bir hayata erişmek için sizi harekete geçirir.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

10 thoughts on “Tüp Mide Ameliyatından Sonra Geri Kilo Alımı: Başarılı Hastaların Üç Sırrı”

  1. Deniz alpkan

    Hocam ben 10 ay önce tüp mide amilyat oldum 114 kiloyla suan 75 sim fakat bir hafta 73 oluyorum bir hafta sonra 75 oluyorum bu normal mi ve bazen hiç amilyat olmamış sim gibiyim acıkıyorum ve yiyorum bazen hicbirsey yiyemiyorum fakat ben günde 10 bardak şekersiz sütlü neskafe bağımlısıyım normalini ne önerirsiniz amilyat basasizmi sizce

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp