Tüp Mide Ameliyatından Sonra Diyet Nasıl Olmalıdır?

Yayın Tarihi: 11/11/2016

Tüp mide ameliyatınızı olduysanız, daha sağlıklı bir hayata giden yolun başındasınız demektir. Karar verme ve ameliyat aşamalarının en zoru olduğunu ve bundan sonrasının kolay olacağını düşünüyorsanız maalesef yanıldığınızı söylemek zorundayız. Hatta işin zor kısmı şimdi başlıyor bile diyebiliriz.

Kendinize yapacağınız en büyük iyilik, diyet konusunda asla kendinizi veya ekibimizi kandırmamaktır. Nasıl ki ameliyattan önceki 2 haftalık diyet ameliyat risklerinizi azaltıyorsa, ameliyat sonrası 4 haftalık diyet te postoperatif komplikasyonları önler.

Ameliyattan sonraki ilk haftalarda sıklıkla paniklemek ve ameliyat kararınızın yanlış olup olmadığını sorgulamak tamamen normaldir. Ameliyattan sonraki diyet size çok katı geliyorsa, bu cerrahınızın bu konuda çok dikkatli olduğu anlamına gelir, bunu suiistimal etmeye ve diyetinizi delmeye çalışmayın. Postop diyetinizde kaçamaklar yapmak diare, bulantı, kusma, kabızlık, susuz kalma, barsak tıkanıklığı veya en ciddisi de kaçaklara yol açabilir. Ameliyat sonrası diyete uyma konusunda daha fazla motivasyona ihtiyacınız varsa, sitemizde bu konuyla ilgili bulacağınız diğer makaleleri de okumanızı öneririz.

Tipik bir tüp mide ameliyatı sonrası diyeti kabaca şöyledir:

1.Hafta: Sadece berrak sıvı gıdalar:

Bu başta çok katı gelebilir, ve öyledir de.. Bununla birlikte, ameliyattan sonra çoğu hastanın yemeye karşı büyük bir isteği olmaz. Ameliyattan sonra açlık hormonu ghrelin düzeyi neredeyse sıfıra iner. Şekersiz olmak kaydı ile her türlü sıvı gıdayı tüketebilirsiniz. Su, dekafeine kahve, etsuyu ve şekersiz karbonatsız içecekler buna dahildir. Karbonatlı içeceklerden, çok şekerli meşrubatlardan, şekerden ve kafeinden kaçınmalısınız.

2.Hafta: Sıvı diyet + Protein:

İkinci haftada açlık hissetmeye başlamanız normaldir. İlk hafta diyetine ek olarak bu dönemde şekersiz, karbonatsız berrak sıvılara protein tozu ekleyerek alabilirsiniz. Şekersiz pudding, terbiyeli çorbalar, yağsız yoğurt, şekersiz sorbeler, çok sulu hazırlanmış yulaf, şekersiz yağsız dondurma, taze sıkılmış elma suyu tüketebilirsiniz.

3.Hafta: Yumuşak Püre Gıdalar:

Ameliyat sonrası ilk iki haftanın diyeti zor olsa da, iyi haber olarak üçüncü haftadan itibaren biraz daha gerçek gıdalar, püre olarak diyetinize eklenir. Bu haftanın beslenme hedeflerinde günde minimum 60 gram protein almak, yavaş yemeye alışmak ve yeni gıdaları teker teker eklemek vardır. Tüp mide ameliyatından sonra tad ve koku algısı da değişir. Bu nedenle farklı gıdaların tolere edilmesi hastadan hastaya değişebilir. Süt ve süt ürünlerinin sindirilmesi bazen zor olabilir. Bu nedenle yeni gıdaları deneyerek ve teker teker eklemelisiniz. Böylece vücudunuzun her yeni gıdaya reaksiyonunu değerlendirme vaktiniz olur. Böylece gaz, mide ağrısı veya diareye yol açabilecek gıdaları tanımlayabilirsiniz.

Tüp mide ameliyatından 3 hafta sonraki diyet kabaca şunları içerir:

 • Günde 1 protein shake. Bunu yoğurt veya yağsız sütle de hazırlayabilirsiniz.
 • Soya, badem veya hindistancevizi sütü protein tozunu çok lezzetli hale getirebilir.
 • Humus yiyebilirsiniz.
 • Yumuşak, az yağlı peynirler tüketebilirsiniz.
 • Yumuşak ve yağsız sütle ıslatılmış mısır gevreği ve kahvaltılık çerezler
 • İyice haşlanarak yumuşatılmış sebzeler yiyebilirsiniz.
 • Tavuk ya da kırmızı etin en yumuşak kısımlarını çok iyi çiğneyerek deneyebilirsiniz. Tavuğun göğüs eti kuru olduğundan sorun yaratabilir.
 • Gaz yapmayacak çorbalar uygundur
 • Çırpılmış yumurta harika bir protein kaynağıdır.
 • Yumuşak buğulama balık tüketebilirsiniz.
 • Az yağlı mayonez ekleyerek ton balığı veya somon yiyebilirsiniz.
 • Püre haline getirilmiş muz, avokado gibi meyveler yiyebilirsiniz. Şeker miktarı açısından dikkat edin.

Kaçınılması gereken gıdalar ise:

 • Smoothie serbest olmakla birlikte, şeker miktarı açısından dikkatli olunmalıdır.
 • Şekerden mutlak olarak kaçınılmalıdır.
 • Makarna, pirinç, ekmek gibi nişastalı gıdalardan kaçınılmalıdır.
 • Kereviz, brokkoli, kuşkonmaz, fasulye gibi aşırı lifli sebzelerden kaçınılmalıdır.

4.Hafta: Yemeklere geçiş:

4.haftadan itibaren biraz daha normale yakın bir beslenme düzenine geçeceksiniz. Mideniz halen çok hassastır, o nedenle çok yavaş ilerleyin. Her lokmayı çok iyi çiğnemeyi ihmal etmeyin. Halen gıdaların en yumuşak versiyonlarını denemeye devam etmeyi unutmayın.

 

 • Günlük protein shake’lerine devam edin.
 • Yavaşça tavuk ve kırmızı et yemeyi deneyin.
 • Her tür balığı rahatça yiyebilirsiniz.
 • Sebze ve meyveleri deneyerek ekleyebilirsiniz.
 • Püre patates yiyebilirsiniz.
 • Kafeinli kahve içebilirsiniz. Ancak limitli tüketmenizi öneririm.

Kaçınmanız gereken gıdalar ise:

 • Soda ve benzeri gazlı içecekler
 • Dondurulmuş gıdalar
 • Aşırı lifli sebzeler
 • Şekerli içecekler
 • Her türlü tatlı, makarna veya karbonhidratlı gıdalar
 • Süt ve sütlü içecekler
 • Çerezler

4-Hafta için atıştırmalıklar:

Günde üç ana öğün yapmalı ve aralarda bolca su tüketmelisiniz. En fazla 1 veya 2 ara öğün yapabilirsiniz. Bu ara öğünde:

 • Humus ya da haşlanmış bebek havuç
 • Katı haşlanmış yumurta
 • Çeyrek bardak yulaf ezmesi
 • Çeyrek haşlanmış ya da fırınlanmış patates
 • Muz
 • Çilek veya başka bir meyve

Tüp Mide Ameliyatından Sonra 5. Hafta ve Sonrası

Her gıdayı tek tek ekleyerek ve deneyerek devam edin. Günde 3 ana öğün almayı ihmal etmeyin. Gün içinde yeterli su tükettiğinize emin olun. Yemeklerden 30 dakika önce su içmeyin. Atıştırmaktan kaçının. Yapacaksanız da sebze, meyve veya ceviz gibi gıdaları tercih edin. Günlük vitaminlerinizi ihmal etmeyin. Günde 60 gram protein tükettiğinize emin olun. Egzersizi bir alışkanlık haline getirmeye çalışın. Gazlı içeceklerden kaçının. Destek grubumuza üye olun ve diğer hastalarımızla deneyimlerinizi paylaşın.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Sağlıklı Beslenme İçin 6 İpucu

 1. Besin değeri yüksek gıdaları seçin. Ekmek besin değeri düşük bir gıdadır, elma, muz ya da balık ise yüksek gıdalar.
 2. İçerek de çok kalori alabileceğinizi unutmayın. Birçok hazır içeceğin yüksek oranda şeker içerdiğini bilmelisiniz.
 3. Duygusal iniş-çıkışlara hazırlıklı olun. Gıdayı bir kaçış, rahatlama aracı gibi kullanmayın, bu durumlar için önceden plan yapın.
 4. Gıdalarınızı çok iyi çiğnemeyi ihmal etmeyin.
 5. Dışarıda yiyecekseniz yemeğinizi planlayın. Restoranlarda yarım ya da çeyrek porsiyon seçeneklerini sorun. Hem indirim alabilirsiniz, hem de farketmeden fazla yememiş olursunuz.
 6. Suyun en iyi arkadaşınız olduğunu unutmayın. Gün içinde sürekli tüketin. Mutlaka yanınızda matara taşıyın. Yemekler sırasında kesinlikle su almayın.
Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

9 thoughts on “Tüp Mide Ameliyatından Sonra Diyet Nasıl Olmalıdır?”

 1. Barış Öztürk

  Murat bey, diyet yapacak olsaydık zaten zayıflardık, o zaman diyete ihtiyacımız hiç olmazdı. Sonrasında diyet yapacaksak neden tüp mide ameliyatı olalım ki.

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Barış bey merhaba,
   Sorunuz aslında birçok hastamız tarafından da ameliyat kararı alma aşamasında bize sorulan bir soru. Aslında mantıklı gibi de görünüyor. Ancak konuyu tam olarak anlamak için ameliyattan sonra uygulanacak diyetle, ameliyatsız tedavide uygulanan diyetin bambaşka özellikleri olduğunu bilmek gerekiyor. Olay sadece alınacak kalori miktarını azaltacak şekilde diyet yapmaktan ibaret olsaydı, obezite cerrahisi sınırına giren kilo problemi olan hastaların ameliyatsız olarak kalıcı kilo kaybı sağlama şansı neredeyse 0 olarak gerçekleşmezdi. Özetle, obezite cerrahisi sadece yemeyi kısıtlayan veya diyet yapmayı kolaylaştıran bir yöntem değil, adeta metabolizmayı formatlayarak çok güçlü bir değişim yaratan bir ameliyat türüdür.

   İşlem sırasında midenin yaklaşık % 85’i çıkarılır ve ancak başparmağınız kalınlığında ince bir tüp şeklinde bir mide bırakılır. Böylece yenebilecek gıda miktarı ciddi şekilde azaltılmış olur ve daha erken doyma hissi sağlanır. Bu, ameliyatın kısıtlayıcı etkisidir. Ancak tüp mide ameliyatı sadece kısıtlayıcı bir ameliyat olmayıp, aynı zamanda hormonal ve metabolik etkili bir ameliyattır. Midenin çıkarılan parçası, açlığı tetikleyen Ghrelin hormonunu üreten bölümdür. Bu bölümün çıkarılması iştahı uyaran hormonun kandaki miktarını azaltır ve özellikle ilk 12-18 ayda iştahın baskılanmasına neden olur.

   Ghrelin aynı zamanda insüline karşı çalışan bir hormondur. Ghrelinin seviyesinin azalması insülinin işini kolaylaştırır. Yani insülin direnci kırılır. Kaslar ve karaciğer aldığınız gıdalardaki şekeri daha verimli kullanabilir ve depolara göndermekten kurtulur.

 2. EBRU GELDEÇ

  MURAT BEY MERHABA BEN 09.12.2015 TARİHİNDE TÜP MİDE AMELİYATI OLDUM 8 AY İÇİNDE 38 KG VERDİM ANCAK 2 AY KADAR DURDU VE SONRAKİ DÖNEMDE 8 KG ALDIM TEKRAR DİYETE BAŞLADIM 1,5 AYDA 3 KG VEREBİLDİM ÇALIŞITĞIM İÇİN SPOR YAPAMIYORUM YEDİKLERİMEDE DİKKAT EDİYORUM ONA RAĞMEN KİLO VEREMİYORUM BUGÜN POŞ RESET YÖNTEMİ DİYE BİR YAZI OKUDUM 10 GÜNLÜK BİR DİYET GİBİ GÖRÜNÜYOR
  1) SİZCE FAYDASI OLURMU
  2) BEN BERRAK SIVI DÖNEMİN DE TAZE SIKILMIŞ MEYVE SUYU İÇMİŞTİM YİNE İÇEBİLİRMİYİM

  3)KARBONATSIZ İÇECEKLER DERKEN HANGİLERİ OLUYOR AYRAN İÇSEM SIKINTI OLURMU
  SİZİN TAVSİYE EDECEĞİNİZ BİRŞEYLER VAR MI ?
  ŞİMDİDEN TŞK EDERİM

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Poş reset metodu adeta yeni ameliyat olmuş gibi beslenmeye dayanan, mide duvarında eğer gıdaya bağlı genişleme olduysa geriletmeyi amaçlayan bir metoddur. Esas amaç tekrar kilo alımına neden olan beslenme hatalarının farkındalığını arttırmak ve yeme miktarı ve sağlıklı beslenme konusunda tekrar motive olarak yola yeniden doğru bir şekilde girmektir. Ayran içecek olarak mükemmeldir. Meyve suyunu günde 1 bardak olmak kaydı ile alabilirsiniz. Sonuçlarını da paylaşırsanız seviniriz. Kolaylıklar dilerim.

   1. EBRU GELDEÇ

    TŞK EDERİM CVPLADIĞINIZ İÇİN MURAT BEY BUGÜN 1.GÜN VE ŞUANA KADAR HAFİF HALSİZLİK DIŞINDA BİŞEY YOK. EVET O HATALARI TEKRAR ETMEMEK İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM TAVSİYELERİNİZE KESİNLİKLE UYACAĞIM TEKRAR TŞK EDERİM.

 3. fatma arısoy

  poş rest yönteminde 3. gündeyim, protein tozuna bugün başlayacağım. Bu metod çok düşük kalori alındığından metabolizmanın yavaşlamasına neden olur mu? normal beslenmeye başlayınca düşük metabolizma kilo alımına neden olur mu?

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Fatma hanım merhaba,
   Öncelikle obezite cerrahisinde diyetlerden farklı olarak alınan kalori düşmesine rağmen metabolik hızda yavaşlama olmamaktadır. İkincisi, poş reset sistemi aslında obezite cerrahisinden sonraki erken dönemde uygulanması gereken sağlıklı beslenme sistemidir. Obezite ameliyatından sonra raydan çıkmış hastanın yeniden sağlıklı beslenme sistemine dönmesini amaçlamaktadır. Bu yöntemle, hatalı beslenme sonucu duvarları gerilen ve genişleyen mide poşunun normale döndürülmesi mümkündür.
   Sonuçlarınızı Obezite Destek grubumuzda da paylaşabilirseniz sevinirim. Kolaylıklar dilerim.

 4. Merhaba Murat bey. Bende 2015 Ağustos ayında ameliyat oldum. 52 kilo verdim ve şuan 67 kiloyum. 60 kiloya düşmek istiyorum. Öğünlerim hala çok ufak porsiyonlar halinde ama yemek istemediğim zamanlarda bir dilimde olsa ekmek tüketiyorum ve alkol fazlasıyla alıyorum. Acaba bende poş reset metodunu kullanabilir miyim? Ve yönteme nereden ulaşabilirim. Kilo almıyorum ama veremiyorum da

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Öncelikle obezite cerrahisi sonrası yeme zevkinin elinizden alınması sonucu yerine alkol vb yeni bağımlılıklar koyma riskinizin olduğunu söylemeliyim. Bu anlamda bir psikoterapi desteği yararlı olacaktır. Yeme miktarlarınızda artış yok, ama kalori olarak fazla tüketiyorsunuz anladığım kadarıyla. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarınıza çeki düzen verilmesi yeterli olacaktır. Bunu bir psikolog-diyetisyen işbirliğinde yapmanızı öneririm. Poş reset yöntemine linkten ulaşabilirsiniz. Destek istediğiniz her an bize +447918548789 nolu Whatsapp numarasından ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim. https://drmuratustun.com/pos-reset-yontemi-obezite-cerrahisinden-sonra-kilo-geri-alimina-yaklasim/

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp