Poş Reset Yöntemi: Obezite Cerrahisinden Sonra Kilo Geri Alımına Yaklaşım

Poş Reset Yöntemi Nedir?

Birçoğunuza oldukça tanıdık gelecek bir hastanın obezite cerrahisi öyküsünü paylaşacağım. A. hayatı boyunca kilo sorunuyla boğuşan ve alıp vermeyle giden birçok diyet denemesi olan bir hasta. Bir çok kez ölümcül diyetler yaparak, aç kalarak oldukça hızlı ve başarılı kilo veriyor. Hatta bitkisel olduğu iddia edilen bazı ilaçlar ve kafein tabletleri kullanıyor ama sonuç sadece tiroid bezi ve hipofizinde bazı hormonal bozukluklara yol açmak oluyor.

2001 yılında A. obezite cerrahisine karar veriyor ve gastrik bypass ameliyatı geçiriyor. Ameliyat olduğu kişi, uzmanlık alanı obezite cerrahisi olan biri değil, sadece ara sıra bu ameliyatları da yapıyor. Ameliyattan sonra A.’ya hiçbir ameliyat sonrası diyet desteği ya da bilgisi verilmiyor. Hatta, ameliyattan hemen sonra hastanedeyken tavuk, salata gibi besinler veriliyor.

Obezite Cerrahisi Garantili Bir Yöntem mi?

A, ameliyatın erken dönemlerinde kilosunun yarısından fazlasını kaybetmeyi başarıyor. Ama yaşam tarzı değişikliklerini kalıcı hale getirecek bir eğitim ve destek almadığından, kısıtlanmış olan yeme miktarı zamanla giderek artıyor ve A. Sonunda küçük mide poşunu genişletiyor. Verdiği kiloların tamama yakını geri geliyor. Herhangi bir diyet kılavuzu olmaksızın ne isterse yiyor, midesinin onu durdurmasını bekliyor. Ama midesi her geçen gün daha fazla gıdaya izin vermeye başlıyor. Bir süre sonra, A. obezite mücadelesinde obezite cerrahisine rağmen bir kez daha umutsuzluğa kapılıyor.

Yapılan endoskopik inceleme sonucunda ya revizyonel cerrahi yapılması, ya da poş reset yönteminin denenmesi öneriliyor.

Poş Reset yöntemi nedir?

Mide muhteşem bir organdır. Büyük miktarlarda gıdayı alabilecek kadar genişleme kapasitesine sahiptir. Gıda barsaklara gönderildikten sonra ise tekrar eski boyutuna gelebilir. Obezite cerrahisinden sonra da mide bu genişleme ve küçülme reaksiyonunu sürdürür. Midenin ruga adı verilen katlantıları gıdaya yanıt olarak bu işlevi sürdürmesini sağlar.

Tarihsel olarak, midenin alabileceği kadar gıdayla doldurulması sorun olmazdı. Çünkü insanın gıdaya ulaşması her zaman mümkün olmazdı. Ancak günümüzde gıdaya ulaşmak nispeten kolaylaşmıştır, ucuzlamıştır ve ucuz gıda genellikle çokça işlenmiş, yüksek kalorili besinlerden oluşur. Kaldıramayacağımız kadar fazla gıda tüketmek ve bunu alışkanlık haline getirmek sonunda açlık-tokluk sinyallerimizi bozar. Midenin tamamen dolmuş olduğu ve bir lokma daha yiyemeyeceğimizi bildirdiği nokta giderek yukarı taşınır.

Mide Duvarları Esnek midir?

Bu konuda bir teori, fazla yediğinizde midedeki rugaların gerildiği ve sürekli gıda akışı yüzünden asla normal boyutuna gerileyemediğidir. Bu nedenle mide giderek daha fazla gıdaya alışır ve tam tokluk hissinin oluşması için giderek daha fazla yenmesi gerekir.

Poş Reset yöntemi midenizi normal boyutuna döndürmeyi amaçlayan bir sistemdir. Bu da gıda alımınızı ciddi şekilde azaltarak yapılabilir. Bunu kendi kendinize de yapmanız mümkündür, ancak mutlaka bir bariatrik diyetisyen eşliğinde yapmanızı öneririz.

Poş Reset Yöntemi Nasıl İşe Yarar?

Poş Reset Yöntemi obezite cerrahisinden sonraki diyetinize benzer. Normalde gastrik bypass sonrası diyeti 4-5 aşamadan oluşur ve 8-10 hafta arası sürer. Poş reset sistemi aynı kılavuzları sadece 8-10 gün uygulamaya dayanır. Bu süreçte gıda alımınız ciddi şekilde kısıtlanacağından, herhangi bir gıda-vitamin-mineral eksikliği yaşamamanız için bariatrik diyetisyenimizle çalışmanız gerekeceğini tekrar hatırlatalım.

1. Gün: Sadece berrak sıvılar. Su, et suyu, kafeinsiz çay veya kahve, şekersiz ve karbonatsız içecekler.

2-3. Gün: Sıvı gıdalar. Şekersiz, karbonatsız sıvılara eklenmiş protein tozu, şekersiz pudding, tanesiz çorbalar, yağsız yoğurt, şekersiz komposto, posasız elma suyu. Hedefin midenizi gerecek hiçbir gıda yememek veya içmemek olduğunu unutmayın. O nedenle sıvı veya gıda alımınızı aralıklı olarak çok küçük miktarlarla kısıtlayın.

4-6. Gün: Püre gıdalar. Badem ya da Hindistan cevizi sütüne eklenmiş protein tozu, humus, yağsız taze peynir, tanesiz çorbalar, çırpılmış yumurta. Bu dönemde püre haline getirilse de et tüketmemelisiniz.

7-9. Gün: Yumuşak gıdalar. Yumuşak, haşlanmış sebzeler, yağsız, taze peynirler, püre halinde et ya da tavuk, çırpılmış yumurta, buharda pişmiş balık, muz, avokado gibi püre meyveler, somon ya da ton balığı.

10.Gün ve sonrası: Sağlıklı gıdalar

Ekstra İpuçları:

Ekleyeceğiniz her gıdayı çok küçük miktarlarda ve azar azar ekleyin. Bir öğününüz asla-ama asla yumruğunuzdan büyük olmasın! Su alımını öğünlerden en az 30 dk ve sonra yapmayı kural haline getirin. Yavaş ve çok iyi çiğneyerek yemeyi alışkanlık edinin. Öğünleriniz ortalama 30 dk sürsün. Sofrada daha fazla da oturmayın. Meyveleri sınırlı olarak tüketebilirsiniz, ancak şeker ve karbonhidrat içeren tüm ürünlerden uzak durun. Günlük gıda ve sıvı tüketiminizi bir günlüğe kaydederek bariatrik diyetisyenimizle paylaşın. Unutmayın ki poş reset kolay değildir, ancak gerçekten motive olup, iyi uygularsanız kilo vermenizin yeniden yola girmesini sağlayabilir. Revizyon ameliyatları kolay değildir, ilk ameliyatlardan daha risklidir. Üstelik revizyondan sonra da bu beslenme alışkanlıklarını edinmeniz gereklidir. O nedenle, revizyondan önce beslenmenizi düzene oturtmak için tekrar ve aynı istekle bir çaba göstermeniz gereklidir.

Obezite cerrahisinden sonra başarının en önemli sırrı bu konuda deneyimli bir ekiple iletişimde olmak ve sürekli destek almaktır. Her konuda destek almak ve bize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

2 thoughts on “Poş Reset Yöntemi: Obezite Cerrahisinden Sonra Kilo Geri Alımına Yaklaşım”

  1. Merhaba hocam, tup mideli degilim ancak kiloluyum. 170 boy 85 kilo. Iradesizim malesef diyet listelerine uyamiyorum bu sekilde kati listelere daha rahat uyum sagliyorum 😂 acaba bu pos reset diyetini vitamin takviyesi ile bende uygulasam olur mu?

    1. Selen hanım merhaba,

      Poş reset sisteminin özü, obezite cerrahisi geçiren ve zamanla raydan çıkan hastalarımıza ameliyat sonrasındaki ilk günlerini anımsatmak ve beslenmelerinde kontrolü yeniden ele almaları konusunda uyarıda bulunmaktır. Herhangi bir zararı olmamakla birlikte, sizin poş reset yerine, size uygun bir diyet programını diyetisyenimizle birlikte uygulamanız daha faydalı olacaktır.

      Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara!