Şeker Hastalığından Korunma Yolları!

Yayın Tarihi: 30/07/2019

Daha Fazla Sebze, Daha Az Et, Daha Az Şeker Hastalığı!

Orta yaşlı, daha çok bitkisel ağırlıklı beslenen, semi-vejeteryan veya vejeteryan ve veganlar, daha fazla et, balık, süt ürünü tüketenlere göre daha az Tip 2 diyabete yakalanıyorlar.

Toplamda en yüksek ve en düşük bitki ağırlıklı beslenenler arasında Tip 2 diyabet riski oranı % 23 farkediyor. Üstelik vücut kitle indeksinden bağımsız olarak. Bunlar hastaların 2 ila 28 yıl takip edildiği bir çalışmanın sonuçları.

JAMA Internal Medicine dergisi Haziran 2019 sayısında yayınlanan çalışmada, sebze ağırlıklı beslenmenin Tip 2 diyabetten korunmadaki önemi net olarak ortaya kondu. Et, özellikle de işlenmiş etler daha yüksek diyabet, kalp yetmezliği, kanser, hipertansiyon, inme, hiperlipidemi, kalp krizleri ve ölümle ilişkili.

Medscape Kardiyoloji’deki bir başka makaleye göre ise, sebze ağırlıklı diyet Tip 2 diyabeti düzeltmekte bile etkili. Üstelik, dünyanın gıda sorunu yaşayan bölgelerinde bile bitki ağırlıklı sağlıklı bir diyete ulaşmak nispeten daha kolay. Ete dayanan batı tarzı beslenme bir çok kronik hastalığın artmasındaki esas suçlu gibi görünüyor.

Karbonhidratların tek suçlu olmadığını anlamamız gerekiyor. İşlenmiş veya rafine karbonhidratlar ve şeker inflamasyona ve hastalık gelişimine yol açabilir. Bununla birlikte, sebze ağırlıklı, hayvansal içeriğin azaltıldığı ve sağlıklı tam tahıllı karbonhidratların tüketiminin arttırıldığı bir diyet faydalıdır.

Aynı zamanda tükettiğimiz gıdaların besleyici kalitesi de önemli. Yani her sebze nutrisyonel olarak aynı besleyiciliğe sahip değil. Sebze esaslı diyetler lif, vitamin, mineral,antioksidanlar, fenolik komponentler ve doymamış yağ asidleri içerir. Bunlar insülin direncini azaltır, kan basıncını düşürür, uzun süreli kilo alımını azaltır ve sistemik inflamasyonu düzeltir. Bu etkiler de nihayetinde Tip 2 diyabetin azaltılmasında rol oynar.

Kaynak: JAMA Int Med. Published online July 22, 2019. Abstract.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp