Yumurtalı Semizotu Çorbası

Yayın Tarihi: 31/12/2016

2 Adet Kemiksiz Derisiz Tavuk İncik
Yarım Demet semizotunun Yaprakları ( Semizotunun içerdiği omega 3 doymamış yağlar, balıklarınkiyle kıyaslanabilecek düzeydedir. )
3 Dal Taze Sarımsak
4 Dal Taze Nanenin Yaprakları
1 Haşlanmış Yumurta
2 Su Bardağı Su
Tuz

Tavuk İnciği 15 dakika kaynatın, Semizotu yapraklarını,taze sarımsağı , nane yapraklarını küçük doğrayın.10 dakika daha haşlayın. Ocaktan alınca yumurtayı doğrayın, tuzunu ekleyin.

* ( Hastaneden çıktığınız ilk günü beslenmede birinci gün olarak alın. İlk 10 gün berrak sıvı dönemidir. Bu dönemde bu çorbayı süzgeçten geçirip sadece suyunu içebilirsiniz.
** 11 ile 15. arası Berrak suyunun içine çok az tanelerinden ekleyip rondoladıktan sonra içebilirsiniz.
*** 16-20. gün arası Verilen ölçüde pişirdiğiniz çorbayı rondolayıp yiyebilirsiniz .
**** 30. günden itibaren rondolamadan tüketebilirsiniz.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp