Yapay Pankreas Cihazı FDA Onayı Aldı!

Yayın Tarihi: 02/07/2019

Yapay Pankreas Cihazı: Tip 1 Diyabetlilere Güzel Haber

26 Haziran 2019 Çarşamba günü FDA Medtronic firmasının ürettiği hibrid kapalı devre sistemli dünyanın ilk yapay pankreasını onayladı. MiniMed 670G kod adlı cihaz, sürekli olarak kan şekerini ölçen ve uygun dozda bazal insülin salıveren ilk FDA onaylı cihaz oldu. 

Yapay Pankreas Cihazı FDA Onayı Aldı! 2

Dünyada Bir İlk Olacak

Yapay Pankreas sayesinde 14 veya daha büyük yaştaki Tip 1 diyabetli hastalarda dışarıdan müdahaleye gerek kalmadan kan şekeri düzenlenebilecek. Bu cihaz Tip 1 diyabeti olan hastalara hayatlarını sürdürmekte büyük bir özgürlük sunarken, kan şekerindeki ani yükselme ve düşmeleri de önleyerek komplikasyon ve hatta yaşam kayıplarını azaltabilecek. 

Yapay pankreas cihazının vücuda yapıştırılan bir insülin pompası kısmı, bir kateterle kan şekerini takip eden algılayıcısı ve kateterle insülin veren bir infüzyon parçası bulunuyor. Kateterler 7 gün boyunca yerinde kalabiliyor. Cihaz bazal insülini ayarlarken, kullanıcının hala öğünler sırasında manuel olarak ek doz vermesi gerekiyor. 

Yapay Pankreas Cihazı FDA Onayı Aldı! 3

14 Yaşın Üstündeki Tip 1 Diyabetliler Kullanabilecek

FDA onayı Medtronic firmasının başvurusundan 3 ay sonra geldi. Tip 1 diyabetli 123 hasta üzerinde gerçekleştirilen 3 aylık klinik deney sonuçları değerlendirildi. Deneyler cihazın 14 yaş ve üstü için güvenli olduğunu kanıtladı. Herhangi bir istenmeyen etki görülmedi. Yapay pankreas cihazı önümüzdeki yıl bahar aylarında piyasaya çıkacak.

Medtronic yapay pankreas üretme yarışının ilk etabını kazansa da, bir sonraki aşamanın tamamen otomatik kapalı devre bir cihaz olduğunu ve bunun için çalıştıklarını ekliyor.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

10 thoughts on “Yapay Pankreas Cihazı FDA Onayı Aldı!”

 1. blank

  Merhabalar. Benim annem hem seker hem de bobrek yetmezligi var. Son 1,5 senedir diyalize giriyor. Yapay pankreas cihazi icin uygun mu acaba? Yasi 57
  Tesekkurler

  1. blank

   Merhaba,
   Uygunluğa karar vermek için endokrinoloğumuz tarafından annenizin değerlendirilmesi gerekiyor. İstanbul’daysanız muayene ve randevu için 05324131143 nolu telefondan Demet hanıma ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 2. blank
  Muhsin Şahin

  Merhaba, ben 23 yaşında tip 1 diyabetliyim. Herhangi bir komplikasyonum yok. Yapay pankreas Cihazını takmak istiyorum bu konu hakkında bilgi alabilirmiyim.

 3. blank
  Mehmet Salih Ergün

  Merhaba hocam. Benim 2 çocuğum tip 1 diyabet hastası. Biri 23 diğeri 22 yaşında. Yapay pankreas kullanmak istiyoruz. Yapay pankreas cihazını sgk karşılıyor mu. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz. Selamlar saygılar hocam.

  1. blank

   Merhaba,
   Uygun vakalarda insulin pompasi mükemmel kan sekeri kontrolu ve yasam kalitesinde artis saglayabilir. Size uygun çözüm icin 05324131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.
   Saglikli günler dileriz

 4. blank
  TUNCAY COŞKUN

  Merhaba
  6 yaşında kızım için tip 1 diyabet acaba yaşı uygun mu
  birde cihaz hakkında bilgi verebilirmisiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.