Türkçe internette ilk defa sitemizde: Gastric Vest System™ (GVS)

Yayın Tarihi: 30/11/2016

Gastrik Vest sistemi, mide yeleği diye de çevirebileceğimiz, devrimsel, minimal invaziv, laparoskopik olarak yerleştirilebilen ve mideyi koruyarak kilo vermeyi sağlayan yeni bir cihazdır.

Obezite cerrahisi ile uzun yıllar uğraşan herkesin bildiği ve bizim de her zaman söylediğimiz gibi, obezite kronik bir hastalıktır ve en az invaziv yöntemden başlanarak basamaklı bir tedavi en doğrusudur. Çünkü şu anda dünyada en çok uygulanan tüp mide ve gastrik bypass ameliyatları bile herkes için uygun olmayabileceği gibi, mutlak başarı da garanti değildir. Ameliyatların uygulanma süreleri arttıkça, ikinci bir operasyon yani revizyon gerektiren hasta sayısı da artmaktadır.

Laparoskopik minimal invaziv Gastrik Vest sistemi, mide anatomisini korumak, stapler hattından kaynaklanan komplikasyonları ve kaçağı ortadan kaldırmak, kısıtlama sağlayarak doyma hissini kuvvetlendirmek ve etkili, kalıcı kilo kaybını geri döndürülebilir bir yöntemle gerçekleştirmek fikrinden yola çıkarak geliştirilmiş bir prosedürdür. Elbette bu yöntemle başarısız olunduğunda tüp mide veya gastrik bypass gibi ikincil ve güçlü bir prosedüre geçme seçeneği her zaman mevcuttur.

Türkçe internette ilk defa sitemizde: Gastric Vest System™ (GVS) 2 Türkçe internette ilk defa sitemizde: Gastric Vest System™ (GVS) 3 Türkçe internette ilk defa sitemizde: Gastric Vest System™ (GVS) 4

Gastrik Vest sistemi, laparoskopik olarak gerçekleştirilir ve cihaz midenin etrafına yerleştirilir. 36 F kalibrasyon tüpü konulduktan sonra mide bu kadar daraltılır. Aynı tüp tüp mide ameliyatında da kullanılmaktadır. Mide bu tüpün üzerinden plike edilerek daraltılır. GVS sistemi yemek borusundan incisura angularis denilen midenin çıkışına yakın kesime kadar yerleştirilip sabitlenir. İşlem stapler kullanılmadan, mide kesilmeden veya midenin bir parçası çıkarılmadan tüp mide ameliyatının etkinliğini taklit eder.

Türkçe internette ilk defa sitemizde: Gastric Vest System™ (GVS) 5

Gastrik Vest sistemi ilk işlem olarak kullanılabileceği gibi, tüp mide ameliyatından sonra yeterli kilo veremeyen veya geri kilo alımı olan vakalarda da kullanılabilir. Şu ana kadar yürütülen çalışmalarda ilk ayda % 10, 3 ayda % 17 ve 6 ayda % 24 kilo kaybı gözlenmiştir. Cihazın klinik çalışmaları devam etmektedir. Gastrik Vest minimal invaziv yaklaşımla obezite tedavisine odaklanmış yeni bir yöntem olarak seçenekler arasında yerini alacaktır.

GÜNCELLEME: Sistem hakkında umut veren ilk bilgiler, klinik araştırmaya katılmak istediğimde iletilen detaylarla hüsrana dönüştü. Yıllardır tüm bilimsel gelişmeleri sizlerle anında paylaştık. Ancak bu paylaştığımız tüm metodları desteklediğimiz anlamına gelmemeli. Gastrik Vest sistemi ile ilgili şu anki düşüncem de şudur ki: Sistem kesinlikle minimal invaziv sayılamaz, bildiğiniz cerrahidir. Cerrahiye uygun olmayan hastalara uygulanamaz, uygun olan hastalara da uygulanmaması gerektiğini düşünüyorum. Terkettiğim plikasyon metodunun bir revizyonudur. Geri dönüşlü olduğu iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır. Dolayısıyla, obezite cerrahisine uygun olan hastalar bu metodu beklemesinler. Olmayanlar ise zaten beklemesinler. Saygılarımla….

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

2 thoughts on “Türkçe internette ilk defa sitemizde: Gastric Vest System™ (GVS)”

 1. blank

  Sayın Üstün sizce Gastrik Vest sistemi mi yoksa Balon yöntemi mi
  Gastrik Vest sistemi nasıl bir maddedir plastik, metal vb

  1. blank
   Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Açıkçası yorumunuzu tam da bu yazıya bir güncelleme eklemek için siteye girdiğimde farkettim. Çok isabetli oldu. Çünkü bu yazıyı hazırlarken sadece firmanın verdiği kadar bilgiye sahiptim ve açıkçası ben de teknik detayları ve uygulanabilirliğini merak ediyordum. Bu amaçla, klinik deneylere katılmak üzere başvurduğumda biraz daha fazla bilgiye ulaştım. Etik olarak henüz deneysel aşamada olan bir metodun detaylarını paylaşmam uygun olmasa da, kısaca şöyle söyleyeyim: Beni ikna edemediler 🙂 Daha başlamadan klinik araştırmaya katılmaktan vazgeçtim. Dİyeceğim odur ki, bu metod da bildiğiniz bir ameliyattır ve ancak ameliyatlarla kıyaslanmalıdır. Firmanın savunduğu gibi minimal invaziv falan da değildir. O nedenle, sorunuzun yanıtı, eğer obezite probleminizin ağırlığı obezite cerrahisini gerektiriyorsa, artık kendini kanıtlamış cerrahi yöntemlerden biri, gerektirmiyorsa mide balonu en iyi tercih olacaktır. Saygılarımla..

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp