Tüp Mide Ameliyatından Sonra Penis Büyür mü ? Ereksiyona Etkisi Nedir ?

Yayın Tarihi: 02/11/2017

Obezite cerrahisinin özellikle Tip 2 diyabetli hastalarda testosteron seviyeleri ve cinsel istek üzerinde olumlu etkileri, Cleveland Kliniğin de dahil olduğu pek çok çalışma ile kanıtlanmıştır. Ancak en çok merak edilen ve sormaya çekinilen konulardan biri de, obezite ameliyatlarının penis boyuna ve ereksiyona etkisi olup olmadığıdır.

Güzel haber özellikle pubis bölgesinde biriken yağların erimesi ile penis boyunda anlamlı artış sağlanabileceğidir. Çalışmalara göre her 15-20 kg kayıp, penis boyunda 2.54 cm artış sağlamaktadır. Elbette bu artış pubis bölgesinde depolanan yağ miktarı ile de bağlantılıdır. Ancak kesin olan, hastaların partnerleri tarafından da belirgin olarak hissedilen bir boyut artışı olduğudur.

Dahası, obezite cerrahisiyle sağlanan anlamlı kilo kaybı sayesinde kişinin beden algısında sağlanan anlamlı iyileşme doğrudan kişinin mooduna ve o da cinsel performansına yansımaktadır. Alınan kalori kat kat azalmış olsa da, kişilerin enerji düzeyleri zayıflama ile paralel olarak artmaktadır.

Öte yandan dolaşımın ve kardiyak performansın düzelmesi de cinsel performansa olumlu olarak yansımaktadır. Brezilya’dan bir üroloji ekibinin çalışmasında tüm literatür taranmış ve toplam 185 makale incelenmiştir. Obezite cerrahisi sonrasında erektil fonksiyonda 5.6 puan artış saptanmıştır.

İngilizce hasta forumlarında en çok merak edilen ve tartışılan konulardan biri de obezite cerrahisinin penis uzunluğuna ve cinsel performansa etkisi olduğunu görüyoruz. O forumlardaki samimi hasta paylaşımlarını okuyunca, ülkemizde katetmemiz gereken çok yol olduğunu düşünüyorum. Obezite ameliyatından sonra penis boyutunda artışla ilgili hasta deneyimleri için linkteki videoyu izleyebilirsiniz

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

2 thoughts on “Tüp Mide Ameliyatından Sonra Penis Büyür mü ? Ereksiyona Etkisi Nedir ?”

 1. blank
  İsmini Vermek İstemeyen Seyirci

  Yani o zaman kilo alan birisinin penis boyu küçülüyor mu ? böyle anlamış olabilir miyiz. Peki zayıflamaya başlayınca sperm kalitesi sorunu çözülüyor mu

  1. blank
   Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,

   Pubiste biriken yağ dokusu nedeniyle relatif olarak obezite ilerledikçe penis boyutu küçülmektedir. Obezite cerrahisine bağlı kilo vermeyle sperm kalitesinde ve cinsel performansta, testosteron düzeylerinde belirgin artış saptanmıştır.

   Sağlıklı günler dileriz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp