Tüp Mide Ameliyatından Sonra Penis Büyür mü ? Ereksiyona Etkisi Nedir ?

Yayın Tarihi: 02/11/2017

Obezite cerrahisinin özellikle Tip 2 diyabetli hastalarda testosteron seviyeleri ve cinsel istek üzerinde olumlu etkileri, Cleveland Kliniğin de dahil olduğu pek çok çalışma ile kanıtlanmıştır. Ancak en çok merak edilen ve sormaya çekinilen konulardan biri de, obezite ameliyatlarının penis boyuna ve ereksiyona etkisi olup olmadığıdır.

Güzel haber özellikle pubis bölgesinde biriken yağların erimesi ile penis boyunda anlamlı artış sağlanabileceğidir. Çalışmalara göre her 15-20 kg kayıp, penis boyunda 2.54 cm artış sağlamaktadır. Elbette bu artış pubis bölgesinde depolanan yağ miktarı ile de bağlantılıdır. Ancak kesin olan, hastaların partnerleri tarafından da belirgin olarak hissedilen bir boyut artışı olduğudur.

Dahası, obezite cerrahisiyle sağlanan anlamlı kilo kaybı sayesinde kişinin beden algısında sağlanan anlamlı iyileşme doğrudan kişinin mooduna ve o da cinsel performansına yansımaktadır. Alınan kalori kat kat azalmış olsa da, kişilerin enerji düzeyleri zayıflama ile paralel olarak artmaktadır.

Öte yandan dolaşımın ve kardiyak performansın düzelmesi de cinsel performansa olumlu olarak yansımaktadır. Brezilya’dan bir üroloji ekibinin çalışmasında tüm literatür taranmış ve toplam 185 makale incelenmiştir. Obezite cerrahisi sonrasında erektil fonksiyonda 5.6 puan artış saptanmıştır.

İngilizce hasta forumlarında en çok merak edilen ve tartışılan konulardan biri de obezite cerrahisinin penis uzunluğuna ve cinsel performansa etkisi olduğunu görüyoruz. O forumlardaki samimi hasta paylaşımlarını okuyunca, ülkemizde katetmemiz gereken çok yol olduğunu düşünüyorum. Obezite ameliyatından sonra penis boyutunda artışla ilgili hasta deneyimleri için linkteki videoyu izleyebilirsiniz

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

2 thoughts on “Tüp Mide Ameliyatından Sonra Penis Büyür mü ? Ereksiyona Etkisi Nedir ?”

 1. İsmini Vermek İstemeyen Seyirci

  Yani o zaman kilo alan birisinin penis boyu küçülüyor mu ? böyle anlamış olabilir miyiz. Peki zayıflamaya başlayınca sperm kalitesi sorunu çözülüyor mu

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,

   Pubiste biriken yağ dokusu nedeniyle relatif olarak obezite ilerledikçe penis boyutu küçülmektedir. Obezite cerrahisine bağlı kilo vermeyle sperm kalitesinde ve cinsel performansta, testosteron düzeylerinde belirgin artış saptanmıştır.

   Sağlıklı günler dileriz.

Yorumlar kapalı.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp