Tüp Mide Ameliyatından Önce 2 Haftalık Diyet Riskleri Azaltıyor

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
sağlıklı beslenme

Obezite cerrahisi adayları ameliyattan 2 hafta önce özel bir diyet uygulamalıdırlar. Bunun ilk nedeni olabildiğince düşük bir kiloda ameliyata girmek, ikinci ve en önemli nedeni ise karaciğeri toparlamaktır. Büyük ve yağlı bir karaciğer ameliyat risklerini arttırır.

Ancak gösterilmiştir ki, eğer diyete sıkı şekilde uyulursa karaciğer çok hızlı şekilde küçülebilmektedir. Süre olarak değerlendirildiğinde 6 ay yapılan diyetle 2 hafta yapılan diyetin aynı oranda risk azalması sağladığı kanıtlanmıştır. Bu diyet aynı zamanda ameliyattan sonraki ilk haftalardaki beslenme tarzına adapte olmanızı da kolaylaştırır.

Ameliyat öncesi diyet konusunda birçok merkezin farklı uygulamaları olsa da, genel hatlar şu şekildedir:

  • Protein alımınızı arttırın, yağsız et tüketin.
  • Kalori alımınızı azaltın. Ekmek, makarna, tahıl ve pirinç tüketiminden kaçının.
  • Şeker alımını ortadan kaldırın. Buna tüm şekerler, tatlılar, tatlı içecekler ve meşrubatlar da dahildir.

Tipik bir tüp mide ameliyatı öncesi diyeti kabaca şöyledir:

Kahvaltı: Piyasada bulabileceğiniz bir protein shake tüketebilirsiniz. Şeker içermemesine dikkat edin.

Öğle yemeği: Yağsız et ve sebze tüketebilirsiniz.

Akşam yemeği: Yine yağsız et ve sebze tüketebilirsiniz.

Ara öğün olarak düşük karbonhidrat, yüksek proteinli snacklarden tüketebilirsiniz. Ayrıca ceviz, badem, sebze ve salata da uygundur.

Sıvı alımınız önemlidir. Yeterli su içmeniz açlık hissini azaltacaktır. Şeker içermeyen her türlü sıvıyı da tüketebilirsiniz.

Ameliyattan 2 Gün Önce Diyet

Ameliyattan iki gün önce gazlı içecek ve kafein tüketmemelisiniz. Mümkün olduğunca sıvı diyet almanızda fayda vardır. Her gün bir protein shake ve şekersiz sıvı gıda tüketebilirsiniz.

Bunlara da göz atmak isteyebilirsiniz >>

Op Dr Murat Üstün

Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve Türkiye'nin en yetkin obezite cerrahisi uzmanlarındandır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Farklı şekilde gerçekleştirilen bu işlemler midenin aldığı gıdaları sınırlayarak hastanın kilo vermesine yardımcı olur. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Murat Üstün'ün yazılarından anında haberdar olun!

Obezite ile ilgili bilgilere anında ulaşın ve en yeni gelişmeleri yakından takip edin.