Tüp Mide Ameliyatından Önce 2 Haftalık Diyet Riskleri Azaltıyor

Yayın Tarihi: 11/11/2016

Obezite cerrahisi adayları ameliyattan 2 hafta önce özel bir diyet uygulamalıdırlar. Bunun ilk nedeni olabildiğince düşük bir kiloda ameliyata girmek, ikinci ve en önemli nedeni ise karaciğeri toparlamaktır. Büyük ve yağlı bir karaciğer ameliyat risklerini arttırır.

Ancak gösterilmiştir ki, eğer diyete sıkı şekilde uyulursa karaciğer çok hızlı şekilde küçülebilmektedir. Süre olarak değerlendirildiğinde 6 ay yapılan diyetle 2 hafta yapılan diyetin aynı oranda risk azalması sağladığı kanıtlanmıştır. Bu diyet aynı zamanda ameliyattan sonraki ilk haftalardaki beslenme tarzına adapte olmanızı da kolaylaştırır.

Ameliyat öncesi diyet konusunda birçok merkezin farklı uygulamaları olsa da, genel hatlar şu şekildedir:

  • Protein alımınızı arttırın, yağsız et tüketin.
  • Kalori alımınızı azaltın. Ekmek, makarna, tahıl ve pirinç tüketiminden kaçının.
  • Şeker alımını ortadan kaldırın. Buna tüm şekerler, tatlılar, tatlı içecekler ve meşrubatlar da dahildir.

Tipik bir tüp mide ameliyatı öncesi diyeti kabaca şöyledir:

Kahvaltı: Piyasada bulabileceğiniz bir protein shake tüketebilirsiniz. Şeker içermemesine dikkat edin.

Öğle yemeği: Yağsız et ve sebze tüketebilirsiniz.

Akşam yemeği: Yine yağsız et ve sebze tüketebilirsiniz.

Ara öğün olarak düşük karbonhidrat, yüksek proteinli snacklarden tüketebilirsiniz. Ayrıca ceviz, badem, sebze ve salata da uygundur.

Sıvı alımınız önemlidir. Yeterli su içmeniz açlık hissini azaltacaktır. Şeker içermeyen her türlü sıvıyı da tüketebilirsiniz.

Ameliyattan 2 Gün Önce Diyet

Ameliyattan iki gün önce gazlı içecek ve kafein tüketmemelisiniz. Mümkün olduğunca sıvı diyet almanızda fayda vardır. Her gün bir protein shake ve şekersiz sıvı gıda tüketebilirsiniz.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp