Tüp Mide Ameliyatına Hazırlananlar İçin 18 Önemli İpucu

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Planlanmış herhangi bir ameliyata hazırlanırken, o ameliyatta ve sonrasında sizi nelerin bekleyebileceği konusunda bilgilenmeniz çok önemlidir. Obezite mücadelenizde sizi kalıcı başarıya götirecek bir metod olarak tüp mide ameliyatına karar verdiyseniz, burada okuyacağınız öneriler süreçlerin sorunsuz ilerlemesi için size yardımcı olacaktır.

1-Bariatrik cerrahınızla sıkı iletişim halinde olun:

Ameliyattan önceki hazırlık sürecinde en iyisi cerrahınızla veya en azından hasta koordinatörü ile yakın iletişim halinde olmanız rahat ve başarılı bir operasyon geçirmeniz için ilk kuraldır. Ameliyat tek başına çözüm değildir. Bu sizin yaşamınızda kalıcı değişiklikler yapmanızı gerektiren bir süreçtir ve bu süreçte profesyonel bir ekip tarafından desteklenmeniz başarı oranlarını arttıracaktır.

Aynı zamanda ameliyat öncesi veya sonrasında oluşabilecek yanlış anlamalara bağlı hatalı uygulamaları azaltmanın yöntemi de iletişimdir. Ekibin size önereceği tüm kurallara sıkı sıkıya uymanız önemlidir. Her bariatrik ekip hastalarına farklı protokoller uygulayabilir. O nedenle, herhangi bir başka hastanın önerilerini, forumlarda okuduklarınızı veya sadece ameliyat olup, danışmanlığı bir meslek haline getirenlerin tavsiyelerini dinlemek ters tepebilir. Bunlar tamamen kişisel deneyimlerdir. Elbette bilinmeleri faydalıdır, fakat sizi ameliyat eden kişiden gelen önerilere uymanız tümünün üstünde öneme sahiptir.

2-Ameliyattan önce sigarayı bırakın:

Tüp mide ameliyatını seçmenize neden olan en temel faktör, daha sağlıklı bir hayata kavuşma isteğinizdir. Obezite ve ona bağlı hastalıklardan kurtulmak için böylesine radikal bir adım atarken, sağlığınızı negatif etkilediği bu kadar açık olan bir bağımlılıktan kurtulmak için de çaba göstermelisiniz.

Sigara içmek kesin olarak belirlenmiş bir negatif sağlık faktörüdür ve büyük bir ameliyata girmek üzere olan biri için, sigarayı bırakmak da en önemli hazırlık çabalarından biridir. Elbette bunu söylemek yapmaktan çok daha kolay, ama emin olun buna değecektir. Hiç değilse bir süreliğine bırakmanız bile risklerde belirgin azalma sağlayacaktır.

Sigarayı bırakmak için ideal zaman, ameliyattan en az 1 ay öncesidir. Bu, vücudunuza ve özellikle de havayollarınıza bir toparlanma süresi tanır. Ameliyattan sonraki süreçte de sigara içmemeniz eşit, hatta daha fazla öneme sahiptir. Ameliyat sonrası hava yollarında atelektazi denilen çökmeler ve pnömoni denilen akciğer enfeksiyonlarının önlenmesi için sigara içmemeniz çok önemlidir.

Sigarayı bırakmak aynı zamanda kesi yerleriniz için de en iyi iyileşme şartlarını sağlar. Bu, midenizdeki yara yerleri için de fazlasıyla geçerlidir. Sigaraya illa dönecekseniz minimum süre en az 1 ay olmalıdır. Sigara içmeyi kesmemeniz veya ameliyattan sonra da devam etmeniz durumunda göze alacağınız en önemli risk kaçak riskidir. Sigara tüm organlarınıza kan akımını bozar, böylece midenizdeki iyileşme süreci etkilenir ve sonuçta midenizde kaçak ve buna bağlı fistül gelişebilir. Bu durum tedavisi oldukça zahmetli ve masraflı bir durumdur. Dolayısıyla, mümkünse sigaradan sonsuza kadar kurtulun. Bunu başaramayacağınıza inanmıyorsanız en azından ameliyattan 30 gün önce ve 30 gün sonra sigara içmeyi kesin.

Eğer aşırı sigara tüketen biriyseniz, ameliyattan hemen önce sigarayı bırakmanız yarardan çok zarar getirecektir. Çünkü akciğerin kendini toparlama süreci fazla miktarda mukus salgılanmasına yol açar, bu da anestezide ve toparlanmada durumu daha da kötüleştirir. Bu, sigarayı en az 1 ay önce bırakamıyorsanız ameliyat gününe kadar içmeye devam edin demek de değildir. 30 gün önce bırakamıyorsanız en azından 1-2 hafta önce bırakmaya çalışabilirsiniz. Bunu yaparken lütfen biz sizin için en mükemmel sonuca ulaşmak için herşeyi yaparken, sizin sadece sigara içmeye devam ederek komplikasyonlara zemin hazırladığınızı unutmayın.

3-Tüp mide ameliyatı ve alkol:

Ameliyattan önce bırakma konusunda alkol sigara kadar ciddi öneme sahip değildir. Tabii elbette düzenli veya hatta günlük alkol tüketimi gibi bir içki probleminiz yoksa..

Günde 1 bardağı geçmeyen alkol tüketiminiz varsa, teorik olarak ameliyattan birkaç gün önce alkol alımını kesmeniz yeterlidir. Ancak midenizle ilgili daha az sıkıntı yaşamak istiyorsanız elbette ideali en az 1 hafta önce alkol tüketimini kesmektir.

Sadece mide mukozasına zararları değil, alkolün aynı zamanda yüksek kalori içeren ve tüp mideden kolayca geçebilecek bir madde olduğu da unutulmamalıdır. Dolayısıyla ameliyattan sonra da alkol tüketimi ciddi miktarda kısıtlanmalıdır.

Alkol karaciğerde metabolize edilen bir maddedir. Oysa tüp mide ameliyatından sonra karaciğeriniz vücudunuzdaki yağ dokusunun metabolize edilmesiyle meşgul olacaktır. Bu nedenle ameliyattan sonra erken dönemde alkol tüketimi karaciğerinize ekstra yük bindirecektir, ki bu da pek akıllıca olmayacaktır.

4-Ameliyattan önce ne yemeli?:

Tüp Mide Ameliyatına Hazırlananlar İçin 18 Önemli İpucu 1Bu konu ameliyat olmayı tercih ettiğiniz grubun protokolleri ile bağlantılıdır. Ancak genelde temel prensipler aynıdır. Obezite cerrahisine gidecek her hasta, cerrahı ve ekibi tarafından sağlanan ameliyat öncesi diyetle verebildiği kadar anlamlı miktarda kilo vermelidir.

Daha ılımlı BMI’larda olup böyle bir preoperatif diyeti gerektirmeyen hastaların en azından ameliyattan önceki gün katı hiçbir şey yememeleri ve akşam 8’den sonra sıvı alımını da kesmeleri gerekmektedir.

Obezite cerrahisinden sonra ise mümkün olduğu kadar proteinden zengin, vitamin ve mineralden zengin bir diyetle vücudun bu büyü değişiklikle başa çıkmasına destek olunmalıdır. Ameliyat öncesinde berrak olan her sıvının zararsız olduğu yanlışına düşülmemeli, kafeinli içeceklerden, enerji içeceklerinden sakınılmalıdır.

Ameliyat öncesinde sıvılar dahil yudum yudum beslenmeye ve her lokmayı güzelce çiğnemey alışmak, ameliyat sonrasındaki beslenme dönemine antrenman niteliği taşır. Bu diyet ameliyat sonrası diyete kafa olarak da hazır olmanızı sağlar. Ameliyattan sonra yavaş ve iyi çiğneyerek yemek daha az yeme ve kilo vermenin anahtarlarından biridir.

5-Tüp mide ameliyatına zihinsel olarak hazırlanmak:

Yine ameliyat olacağınız ekibe göre bu hazırlık büyük değişiklik gösterir. Bir çok merkez her hastanın ameliyata engel bir psikotik durumu olmadığının saptanması için psikolojik değerlendirmeyi şart koşar. Başarı için hastanın zihinsel olarak bu değişime hazır olması ve prosedürün gereklerini yerine getirebilecek mentalitede olması zorunludur.

Merkez olarak biz bireysel yaklaşımı tercih ediyoruz. Hasta eğer cerrahinin gereklerinden tam olarak haberdar ve bilinçli olarak obezite cerrahisini seçiyorsa, ameliyat sonrası diyet ve diğer gereklilikleri yerine getirebileceğine ve obezite cerrahisiyle kilo kaybının sonuçlarına hazır olduğuna ikna oluyorsak preoperatif psikolojik değerlendirmeyi zorunlu tutmuyoruz.

İdeal olarak her obezite cerrahisi adayı ameliyatın avantajları, dezavantajları ve riskleri konusunda tam olarak bilgilendirilmiş olmalıdır. Yanısıra hastanın ameliyat sonrası döneminde yanında olacak tüm akrabaları da süreç konusunda aydınlatılmış ve tam desteğe hazır olmalıdırlar. Hastanın evde sürecek olan nekahat ve iyileşme döneminde aile desteği çok önemlidir.

Her hastamıza ameliyattan önce terapistimizle ön görüşme yapmalarını ve tüm süreçlerde emosyonel destek almalarını öneriyoruz. Bir psikyatrist ya da psikolog gibi bir profesyonel ameliyat öncesi ve sonrası dönemde mental ve emosyonel olarak daha hazırlıklı ve güçlü olmanızı sağlayabilir. Adaptasyonunuzu arttırabilecek bir diğer aktivite de, bir günlük tutmanız ve duygu durumunuzu, amaçlarınızı, beklentilerinizi burada paylaşmanızdır. Bu aynı zamanda ameliyattan sonra endişelerinizin ve kaygılarınızın kaybolup gittiğini görerek mutlu olmanıza katkıda bulunacaktır.

6-Ameliyata fiziksel olarak hazırlanmak:

Obezite cerrahisine karar veren hastaların tamama yakını zaten sağlık durumları ve fiziksel kısıtlılıkları nedeniyle düzenli egzersiz yapamadıklarından, tüp mide ameliyatı öncesi fiziksel hazırlık sıklıkla kolay olmamaktadır. Günlük rutininizde hafif de olsa değişiklikler yapmak ve en az 30 dk hafif egzersize başlamak bile faydalı olacaktır. Bununla birlikte, ameliyat öncesi egzersiz yapamamanız prosedürde problemlere yol açacak diye endişelenmenize de gerek yoktur. Amacımız vücudunuzu ve beyninizi giderek daha aktif olmaya ve egzersizi alışkanlık haline getirmeye alıştırmaktır.

Egzersiz hiçbir zaman zorlayıcı veya fazla yoğun olmamalıdır. Eğer uzun sürelerle oturuyorsanız sık sık ayağa kalkmanız, kısa mesafelere yürümeniz, asansör ve yürüyen merdiven kullanmaktan kaçınmanız, alışveriş merkezinde en yakın park yerini tercih etmemeniz, eğer işiniz veya günlük yaşamınız egzersize zaman ayırmanızı engelliyorsa en azından birkaç dakika erken kalkmanız, yürümeye, köpeğinizi gezdirmeye veya çocuğunuzla parka gitmeniz bile fark yaratacaktır. Sadece bu küçük değişiklikler bile daha hareketli bir yaşama geçişin ilk adımları olabilir.

Egzersiz yapmak özellikle akciğer kapasitenizi arttırarak, erken ameliyat sonrası dönemde solunum komplikasyonlarını azaltacaktır. Ayrıca yaptığınız her egzersizin karaciğer boyutunun azaltılmasına da katkısı olacaktır.

7-Hastane dönemi için ipuçları:

Hastaneye giderken yanınıza almanız gereken bazı eşyalar vardır, bunlar konforunuzu arttırabilir. Hastanede sadece 3 gün kalacağınızı gözönünde bulundurun. CPAP cihazı kullanıyorsanız, kendi cihazınızı yanınıza almanız uygun olabilir. Dudak nemlendirici, deodoran, bakım kremi gibi özel kozmetiklerinizi yanınıza almayı unutmayın. Hastane koridorlarında yürürken kullanabileceğiniz rahat kıyafetler ve terlikler işinizi kolaylaştıracaktır.

Kullandığınız bütün ilaçları yanınıza alın, fakat ameliyat sabahı hiçbirini kullanmayın. İlaçlarınız hemşirelerimiz tarafından teslim alınacak, gereklilik halinde tedaviniz düzenlenecektir. Ameliyatın ilk gününden sonra kendinizi gayet iyi hissedeceğiniz için sıkılmak istemiyorsanız tablet, laptop, telefon, kitap, dergi gibi sizi oyalayacak şeyleri yanınıza almanızı öneririz. Mümkünse küpe, hızma vb takılarınızı hastaneye getirmemeniz uygun olacaktır. Ya da bunlar ameliyattan önce çıkarılacaktır.

8-Ameliyattan önce evde yapılması gerekenler:

Mümkünse evinizi ameliyat sonrası dönüşünüze hazır halde bırakın. Ameliyatın ilk günlerinde evle ilgili sorunlarla uğraşmak kişisel bakımınızı aksatmasın. Genel bir temizlik yapmak, çamaşırları, bulaşıkları toparlamak, ameliyat sonrası gerekecek sıvı gıda, protein tozu, sebze, meyve vb alışverişi yapmak akıllıca olacaktır.

9-Tüp mide ameliyatı öncesi gereken tetkikler:

Tüp mide ameliyatından önce yapılacak tetkik ve incelemeler en az ameliyatınız kadar önemlidir. Yeterli bir ameliyat öncesi değerlendirme hem ameliyatın başarısını arttırır, hem de komplikasyon ve riskleri en aza indirir. Her ekibin protokolleri farklı olabilir, ancak temel kılavuzlara göre zorunlu tetkikler bellidir. Ameliyat olacağınız merkezi araştırırken bu hazırlıkların usulüne uygun yapıldığını mutlaka kontrol edin.

10-Ameliyatla ilgili bilgilerinizi sevdiklerinizle paylaşın:

Obezite ameliyatlarının doğası ve toplumda bu konudaki bilgi eksikliği nedeniyle muhtemelen aileniz ve yakınlarınızla ameliyat kararınızı konuşmak konusunda sıkıntılar yaşıyor olabilirsiniz. Öncelikle, bu çok kişisel bir karardır ve erişkin iseniz kendi hayatınız hakkında karar verme hakkı sadece sizindir. Bununla birlikte, en yakınınızdakilerin ameliyat planınız hakkında tam olarak bilgi sahibi olmasının pozitif bir katkısı olduğuna inanıyoruz. Çünkü onların da katkısı ve desteği ile ameliyat sonrası dönem çok daha kolay ve katlanılabilir geçecektir. Bunu söylerken, sürecin çok sıkıntılı olacağını kastetmiyoruz. Ancak bu dönem, bizim ve diyetisyenimizin tavsiyelerine sıkı sıkıya uymanızı gerektiren ve diyet kurallarına uymanızın en önemli olduğu dönemdir.

Ailenizin ve arkadaşlarınızın ameliyat olmamanız gerektiğini düşünmesi ve sizi vazgeçirmeye çalışması nadir bir durum değildir. Ancak obezitenin sizi nasıl etkilediğini en iyi siz bilebilirsiniz ve tıbbi olarak da ameliyata uygun bulunduysanız bu kararın doğru olduğuna güvenebilirsiniz. Onların sizi anlamadığını veya desteklemediğini hissederseniz umutsuzluğa kapılmayın. Onlara nedenlerinizi açıklayın ve size tam olarak katılmasalar da desteklerini talep edin. Ameliyat kararınızda etkili olacak yakınlarınızı mutlaka bizimle görüşmeye getirin. Oğlunun ya da kızının ameliyatına şiddetle karşı çıkan ebeveynlerin, bizimle görüşmeden çıkarken “ameliyatı ne zaman yapıyoruz, çok geç olmasın” dediklerine çokça şahit oluyoruz. O nedenle hasta eğitimi bizde sadece hastayla sınırlı değildir, aynı zamanda hastaya fiziksel ve mental destek verecek yakınları da kapsar.

11-Tüp mide ameliyatı öncesi alışveriş listesi:

Ameliyat sonrası döndüğünüzde evin nekahatinize hazır olması önemlidir. Ameliyattan sonraki ilk haftalarda ihtiyacınız olacak sıvı gıdalar ve besin desteklerini önceden tedarik etmeniz iyi olacaktır. Bizim önerdiğimiz alışveriş listesi şöyledir:

 • Düşük kalorili sıvı içecekler, soya sütü, kefir vb
 • Bariatrik diyetisyenimizin önereceği protein tozu
 • Multivitamin, B12, folik asid, biotin, omega3 gibi çiğnenebilir vitamin tabletleri
 • Tıbbi beslenme ürünleri
 • Yoğurt
 • Yağsız ve şekersiz ya da az şekerli pudding
 • Donmuş yoğurt ve shake’ler
 • Yağsız et, tavuk, balık

Alışveriş listenizde artık asla yer almaması gerekenler ise, her türlü hazır kek, pasta, börek, tatlı, atıştırmalıklar, unlu mamüller, çikolata, donmuş gıdalar, cipsler ve gazlı içeceklerdir.

12-Doktorunuzla her türlü tıbbi detayı paylaşın:

Cerrahınızdan herhangi bir sağlık bilginizi gizlememeniz ameliyat sırasında karşılaşılabilecek her türlü sorunu önlemek için zorunludur. Düzenli aldığınız ilaçlar, geçirdiğiniz ameliyatlar, geçmişteki hastalıklarınız ve varsa bağımlılıklarınız bu kapsamdadır. Eğer ameliyata şehir ya da yurtdışından geliyorsanız, her türlü tıbbi dökümanınızı yanınıza almayı unutmayın.

13-Cerrahınızın önerdikleri dışında tüm ilaçları kesin:

Kan sulandırıcılar, aspirin gibi bazı ilaçlar, bitkisel ürünler, balık yağı vb ilaçtan saymadığınız bazı maddeler ameliyat aşaması ve sonrasında iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir. Antihipertansifler, diyabet ilaçları, aritmi ilaçları gibi bazı ilaçlarla ilgili cerrahınızı bilgilendirmelisiniz. Bazı durumlarda bunların kesilmesi ve ameliyat sonrası doz değerlendirilmesi gerekebilir.

14-İlaçlarınızın sıvı ya da çiğnenebilir formlarını araştırın:

Eve döndüğünüzde ilaçlarınızı bir süre sıvı formda, ya da en azından ezerek almanız gerekebilir. Bu nedenle, kullanmanız zorunlu olan ilaçların sıvı veya çiğnenebilir formlarını araştırın. Yoksa ameliyat sonrası ilk günlerde bunları ezerek veya bölerek almalısınız. Barsakta çözünen enterik kaplı ilaçlar veya bazı kapsül formları bölünemez veya ezilemezler.

15-Mutlaka destek grubumuza katılın:

Aileniz ve yakınlarınızın desteği yanısıra internet üzerinden de Obezite Destek grubumuza katılmanız önemlidir. Birçok farklı forum ve destek grubu vardır, ama hiçbiri cerrahınızın grubu kadar faydalı olmayacaktır, çünkü her ekibin uygulamaları farklı olabilir. Grubumuzda cerrahından düzgün destek alamayan hastalar için de genel kılavuzlar rehberliğinde olabildiğince destek sağlanmaktadır.

16-Olacağınız ameliyatla ilgili her şeyi araştırın:

Tüp mide ameliyatı hakkında detayları araştırmış, avantajlarını-dezavantajlarını, risklerini ve nasıl hazırlanacağını bilen bir hasta gibisi olamaz. Bilinçli hastaların başarı oranları da daha yüksektir. Çünkü neyi neden yapmaları gerektiğini, nelerden kaçınmaları gerektiğini ve en iyi sonuca ulaşmak için nelere uymaları gerektiğini bilirler.

17-Cerrahınızı araştırın:

Cerrahi, cerrahın el becerisi ve deneyiminin sonuçlar üzerinde büyük farklar yaratabildiği bir alandır. Yani hiçbir tüp mide ameliyatı standart değildir ve cerrahınızın yeteneği başarınızı büyük oranda etkileyecektir. Yanısıra komplikasyon oranları da deneyimli ve yetenekli cerrahlarla, diğerleri arasında 4 kata kadar değişmektedir.

Bu nedenle, hayatınızı emanet edeceğiniz cerrahın cerrahi geçmişini, başarı ve komplikasyon oranlarını, size ameliyat sonrası gereken desteği sunup sunmadığını iyi araştırın. Kendilerini kimin, nasıl ameliyat edeceğinden önce ameliyatın maliyetini düşünen hastalar çoğu zaman çok daha büyük maliyetler ödemek, hatta hayat kaybına kadar giden komplikasyonlarla boğuşmak zorunda kalmaktadır.

Elbette maliyet de önemli bir faktördür. Ancak ekonomik gücünüzün ulaşabileceği en kaliteli hizmeti alabileceğiniz cerrah ve merkezi seçin. Sakınacağınız maliyetlerin size fazlasıyla zarar olarak dönebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Elbette karşılaştırmayı yaparken kalite/maliyet oranlaması en ideal olan seçeneği tercih etmelisiniz. Sadece obezite ve metabolizma cerrahisine adanmış olmamız, 15 yıllık tecrübemiz, binlerce primer ve komplike vaka deneyimimiz, bariatrik öncü ve eğitmen niteliğimiz, dünya standartlarında komplikasyon ve başarı oranlarımızla bu konuda size en iyi oranları sunduğumuzdan eminiz.

Cerrahınızla ameliyat öncesinde süreçler hakkında konuşup aklınızdaki tüm soruları sorun. Eğer bu aşamada bile sorun yaşıyorsanız, muhtemelen ameliyat sonrasında da gerekli desteği alamayacaksınız demektir. Yoğunluk bir cerrahın, bu kadar önemli bir müdahale yapacağı hastasına zaman ayıramamasının izahı olamaz. Obezite ve metabolizma cerrahisi sürüm mantığıyla yapılacak bir cerrahi türü değildir. Cerrahınızla iletişiminizin direk ve güvene dayalı olması stress ve anksiyetenizi azaltacak ve başarınızı arttıracaktır. Bu ilişkiyi kuramadığınız bir cerraha, bu biz bile olsak, ameliyat olmamalısınız.

18-Şehir ya da yurtdışından gelenlere öneriler:

Obezite ve metabolizma cerrahisinin başarısı bir cerrah ve merkezin yıllık vaka sayılarıyla paralel olarak yükselir. Bu da, evinize yakın olan yerde ameliyat olmak yerine, bu konuda yoğunlaşmış merkezleri tercih etmenizin risk ve komplikasyonlarda en az 3-4 kat fark yaratacağı anlamına gelir. Eğer yurtdışı veya şehir dışından gelecekseniz mutlaka aile hekiminizi planladığınız ameliyat hakkında bilgilendirin. Eğer ilgilenirlerse ve bizden bilgi almak isterlerse bizimle temasa geçmelerini sağlayın. Ameliyatınızdan sonra sizi en yakından izleyecek olanlar onlardır.

Tüp mide ameliyatından sonra sorun yaşanma olasılığı çok çok düşüktür, ancak gelişirse doktorunuzun olası problemler hakkında bilgili olması çok önemlidir. Özellikle ameliyat öncesi hipertansiyon, diyabet gibi hastalıklarınız varsa, ameliyat sonrası ilk aylarda ilaç tedavinizin düzenlenmesi gerekecektir. Büyük olasılıkla ameliyattan birkaç hafta sonra hiçbir ilaca ihtiyacınız kalmayacaktır. Şimdiden daha sağlıklı bir hayata hoş geldiniz.

Bu yazıdaki bilgiler tüp mide ameliyatına hazırlananların dikkat etmesi gerekenleri anlatmak amacıyla yazılmıştır. Tüp mide ameliyatı ile ilgili daha fazla ve kapsamlı bilgiye ulaşmak için ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bunlara da göz atmak isteyebilirsiniz >>

Op Dr Murat Üstün

Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve Türkiye'nin en yetkin obezite cerrahisi uzmanlarındandır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Farklı şekilde gerçekleştirilen bu işlemlerin tümü, vücudun besin emilimini azaltmaksızın, midenin aldığı gıdaları sınırlayarak hastanın kilo vermesine yardımcı olur. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

46 thoughts on “Tüp Mide Ameliyatına Hazırlananlar İçin 18 Önemli İpucu”

 1. şeref edizhan

  hocam 96 kilodayım yaşım 35 1.70 boyundayım tüp mide ameliyatı olmak istyorum mümkünmüdür ve fiyatını merak ediyorum teşekkür ederim kolay gelsin

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Sayın Şeref Edizhan,
   Bildirmiş olduğunuz boy ve kilodan hesaplanan vücut kitle indeksi 33.2 Bu değer obezite cerrahisi sınırının altında görünüyor. Ancak ameliyat kararını hastalarımızı detaylı inceleyerek veriyoruz. Örneğin Tip 2 diyabet gibi bir hastalığınız varsa, metabolik sendrom belirtileri saptanırsa veya geçmişte çok daha üst değerleri gördüyseniz ameliyata uygun bulunabilirsiniz. Detaylı değerlendirme için 05524131143 nolu telefondan koordinatörüme ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere.

  2. Verdiğiniz bilgiler çok değerli bilgilerdi hiçbir yerde bu tarz bilgilere ulaşmamıştım. Çok teşekkür ediyorum. Çok işime yaradı. Hoş geldin yeni hayatım…

   1. Ayşe hanım merhaba,
    Faydalı olabildiğimize sevindim. 17 yıldır obezite cerrahisi konusunda en geniş bilgi içeren siteleri yönetiyor, tüm içeriği bizzat hazırlıyorum. Bolca “alıntı” yapan genç meslekdaşlarımıza da faydamız oluyorsa ne mutlu. Obezite cerrahisinin ömür boyu sürecek bir mücadelenin ilk basamağı olduğunu unutmamanızı ve bilgilerinizi sürekli güncel tutmanızı, hep yanınızda olacak Albert Sesli Obezite Cerrahisi Asistanı uygulamamızdan da destek almanızı öneririm.
    Sağlıklı günler dilerim.

 2. Kadim sahingoz

  Adim kadim sahingoz uyku apnesi hastasiyim ahi yani bir gecede kalp durma sayisi 79 ve astim hastasiyim kilom 105 yaptigim diyetlerle zayiflayamadim beb amaliyat olabilirmiyim fiyati nekadar bigilendirirseniz memnun olurum boyum 1.69

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Sayın Kadim Şahingöz,

   Gerek boy ve kilonuzdan hesaplanan vücut kitle indeksi, gerekse çok ağır uyku apnesi probleminiz nedeniyle obezite cerrahisi sizin için uygun ve gerekli bir çözümdür. Astım konusunda da obezite cerrahisi ile belirgin iyileşme sağlandığı bildirilmiştir. Ameliyat maliyetleri hasta özellikleri ve hastane seçimine göre değişebilmektedir. Ameliyat fiyatları hakkında bilgi, öncesi sonrası fotoğrafları ve ameliyat olanların yorumları için 05524131143 nolu telefondan koordinatörüme ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

   Görüşmek üzere.

 3. Hocam kilom 99boyum 1.66 56 kiloyla hamile kaldim ve hamileliyimin dort bes ayi kortizon verildi ve 104 le doguma girdimm cocugum uc yasinda ve kilo veremiyorum aksine aliyorum tup mide ameliyati olmalimiyim kimse destek vermiyor herkez karsi

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Vücut kitle indeksi itibarıyla sizi detaylı değerlendirmek kaydıyla obezite cerrahisine uygun olabilirsiniz. Bunun için en kısa yol Skype programında drmuratustun kullanıcısını ekleyerek benimle bizzat online video görüşme yapmaktır. 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma da ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.

 4. merhaba hocam 110 kilo 158 boyundayım tip 2 diyabet hastasıyım 30 yasındayım 5-6 yıldır kilo veremiyorum ameliyat olmalımıyım olursam ve olmazsam ölüm riskim nedir

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Ayşe hanım merhaba,

   Öncelikle, şeker hastalığınız olmasa bile, boy ve kilonuzdan hesaplanan vücut kitle indeksiniz 44. Yani sadece bu bile sizi morbid obezite grubuna sokuyor. Morbid obezite, kilo sorununun artık bir iştah ve irade problemi olmaktan çıkıp, bir hastalığa, hatta başka hastalıklara yol açan hastalıkların anasına dönüştüğü anlamına geliyor.

   Tip 2 diyabetinizin kaç yıldır olduğunu, kullandığınız tedaviyi ve kan şekeri kontrolünüzün düzeyini de değerlendirmek kaydı ile uygulayacağımız obezite ve metabolizma cerrahisi metodlarıyla, sizi diyabetten uzun vadeli olarak kurtarabilir, bütün ilaçlarınızı bıraktırabiliriz. Ameliyat olmazsanız ortalama yaşam sürenizin 12 yıl kısalacağını, yaşam konforunuzun son derece kötü olacağını ve özellikle diyabete bağlı ciddi organ hasarları yaşama riski altında olacağınızı söyleyebilirim.

   Tüm bariatrik ve metabolik cerrahi yöntemlerini laparoskopik olarak uyguluyor, yani karnınızı açmadan, sadece 4 adet küçük kesiyle sorunu çözüyoruz. Hastanede yatış süreniz sadece 3 gündür. Toplam riskler ise 2000’de 1’dir, ki bu da safra kesesi ameliyatına eşittir.

   Görüşmek üzere.

 5. hocam cok teşekkür ederim sizin gibi hekimleri ALLAH başımızdan eksik etmesin içimi çok ferahlattınız cevremizde sürekli ölürsün ne gerek var kendin zayıfla gibi tepkilerle karsılaşıyorum bu msjınız beni kendime getirdi çok çok teşekkür ederim

 6. Op. Dr. Murat Üstün

  Ayşe hanım o yakınlarınıza vücut kitle indeksi 35’i geçtikten sonra verilen kiloları koruma şansının 2 yılda % 10, 5 yılda ise 0 olduğunu hatırlatıp, linkteki resmi gösterebilirsiniz. Elbette her ameliyatın belli riskleri vardır, ama şu an bulunduğunuz obezite derecesi ve diyabetin riskleri onun kat kat üstünde.
  Saygılarımla.

  https://drmuratustun.com/obezite-cerrahisi/

 7. HOCAM imkanlarım dahilinde bu ameliyatı Çanakkale devlet hastanesinde olmak zorundayım…Bu konuda ciddi tereddütlerim var bu tarz operasyonlarda hekim hataları ölümcül sonuçlar doğurabilir mi?dikkate alıp cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Ayşe hanım,
   Obezite cerrahisinde her ameliyat türündeki gibi belli oranlarda risk söz konusudur. Bu riskleri belirleyen en önemli faktörler hastanın kilosu, yandaş hastalıkları ve cerrahi ekibin deneyimidir. Elbette devlet ya da üniversite hastanesinde de ameliyat olabilirsiniz. Önemli olan, obezite ameliyatlarının yoğun uygulandığı ve tüm tekniklerin laparoskopik olarak sunulabildiği, komplikasyonlara müdahalenin de yine aynı merkezde yapılabildiği yerleri seçmenizdir. Bu konuda deneyimli merkez yoksa evinize yakın hastaneyi seçmek kötü bir karardır. Obezite cerrahisinde ölüm oranları 2000’de 1 olarak bildirilmiştir. Ancak, dediğim gibi deneyimle bu kat kat azalabilmekte veya artabilmektedir. Bu konuda aşağıdaki makalelerimi okumanızı öneririm:

   https://drmuratustun.com/cerrahinizin-yetenegi-gercekten-farkediyor/

   Sağlıklı günler dilerim.

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Ayşe hanım tekrar merhaba,
   05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilir veya online video görüşme talep etmek için Skype programını telefon veya bilgisayarınıza yükleyerek drmuratustun kullanıcısını ekleyebilirsiniz.
   Görüşmek üzere..

 8. Fulya önder

  Merhabalar cok uzun yıllardır kilo problemi yasamaktayim boyum 164 ve kilom 86 ve gitmedigim diyetisyen spor hocası salonu kalmadi cok istahli biri olmama ragmen maalesef kilo veremiyorum tüp mide ameliyati bir secenek olabilir mi benim icin simdiden cok teşekkür ederim.

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Fulya hanım merhaba,
   Obezite sorununuzun sizde yarattığı psikolojik baskıyı anlayabiliyorum. Ancak bulunduğunuz vücut kitle indeksinde size hiçbir şekilde tüp mide ameliyatı uygulanamaz. Sadece Tip 2 diyabet varlığında cerrahi önerilebilir. Bu safhada size sadece endoskopik mide balonu eşliğinde beslenme uzmanı desteği uygulanabilir. Detaylar için 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.

 9. Tüp mide ameliyatından sonra sakız cigneyebilir miyim ve yapılan çorbalar yağsız tuZsuz mu olmalı

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Eda hanım merhaba,

   Tüp mide ameliyatından sonra yutmamaya özen göstermek şartıyla sakız çiğneyebilirsiniz. Hatta barsak hareketlerinin normale dönmesi ve çiğneme kaslarının çalışması konusunda faydalı etkisi vardır. Çorbaların az yağla yapılması yeterlidir. Tansiyon probleminiz yoksa tuz kısıtlamasına gerek yoktur.

   Sağlıklı günler dilerim.

 10. hocam iyi akşamlar. boyum 184 kilom 119. boy kilo endeksim 35. ameliyat olmak istiyorum. uygunmudur saygılar

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,

   Vücut kitle indeksi obezite cerrahisine karar verirken kullandığımız kriterlerden sadece biridir. Bunun yanısıra diyet geçmişiniz, yandaş hastalıklarınız, ulaştığınız en yüksek kilo gibi bir çok kriteri değerlendiriyoruz. Bu amaçla 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilir, benimle online görüşme yapmak için Skype programında drmuratustun kullanıcısını ekleyebilirsiniz.

   Görüşmek üzere.

 11. Merabakar hocam adım fatma annem 70 yaşında boyu 1.50 130 kilo eve iyice kapandı tuvalete bile zor gidiyor Ama kendi olmak istemiyor idrarını bile kaçırıyor annem hiç kendisi için birley mücadele etmiyor çok zor durumdayız elinden tutarsan yürüyor emekli maşı ile geçiniyor devlet hastanelerinde bulamadım Şalırdım annemi napcam bilmiyorum allah annem gibi olan lara yardım etsin çok zordayız hocam teşekkür ederim

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Fatma hanım merhaba,
   Maalesef annenizin yaşı itibarı ile obezite cerrahisinden faydalanabileceğini zannetmiyorum, ancak ameliyatsız yöntemlerle kilo vermesi için devlet ve üniversite hastanelerinin ilgili kliniklerine başvurabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

 12. gökçe ercan

  hocam merhabalar, 37 yaşındayım boyum 1.58cm ve kilom 80. tip 2 diyabet hastasıyım. tüp mide ameliyatını önerir misiniz?

  saygılar, sevgiler..

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Gökçe hanım merhaba,
   Oturmuş bir diyabetiniz varsa ve insülin kullanıyorsanız tüp mide ameliyatı yerine metabolik cerrahi yöntemlerinden birini öneririm. Ancak başlangıç aşamasında veya hafif düzeyde diyabetiniz varsa tüp mide bir seçenek olabilir. Bu kararı vermek için insülin düzeyiniz, HOMA-IR değerleriniz, kullanıyorsanız insülin dozlarınız, HbA1c seviyeniz ve diyabet öykünüz de önemlidir. Değerlendirme için 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 13. Merhaba ben de bu ameliyatı olmak istiyorum. çünkü bir türlü kilo veremiyorum ve bu durum adet düzensizliği vs de oluşturdu. polikistik overla kilo aldım ergenlikte ve bu kilo şu an 88 ve boyum 158 ne yapacağımı şaşırdım artık. yaşım 24. umarım yardımcı olabilirsiniz. sevgiler

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Serap hanım merhaba,
   Obezite ve diyet geçmişinizi, yandaş hastalıklarınızı ve metabolik durumunuzu değerlendirmek kaydı ile obezite cerrahisinin sizin için uygun bir çözüm olabilir. Değerlendirme için 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma ulaşabilir, benimle online video görüşme yapmak için Skype programını kurarak drmuratustun kullanıcısını ekleyebilirsiniz.
   Görüşmek üzere…

 14. Hocam merhaba, 36 yaşımdayım boyum 164 kilom 94 yıllardır kilo problemim var. Uyku apnesi, İnsilün direnci, yüksek tansiyon ve kolestorol var. Bu şartlar da ameliyata uygunmuyum. Teşekkürler,

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Serap hanım merhaba,
   Bu vücut kitle indeksi ve birden fazla yandaş hastalıkla obezite cerrahisi sizin için kesinlikle uygun ve gerekli bir çözümdür. o5524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanıma başvurabilirsiniz.
   Görüşmek üzere…

 15. Hocam merhaba bu ayın 21nde tüp mide ameliyatı olacağım 115 kiloyum ama hala kilo veremicek gibi hissediyorum. İlk zamanlarda verilen belirli bir kilo var mı metabolizmamda yavaşlama yada kilo verip durma olur mu?

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Modern obezite cerrahisi metodları ve tüp mide ameliyatı sadece yemeyi kısıtlayarak değil, bozulmuş olan metabolizmayı resetleyerek kilo vermenizi sağlar. Dolayısıyla, ameliyat sonrası beslenme kurallarına uymak kaydı ile kilo verememekten çekinmenize gerek yoktur. Arada duraklamalar olabilir, ama siz kilo kaybından çok yeme ve yaşam tarzı değişikliklerini kalıcı hale getirmeye odaklanırsanız devam edecektir. Elbette bu ameliyatınızın standartlara uygun yapılması ve teknik sorun olmaması durumunda geçerlidir.
   Şimdiden geçmiş olsun

 16. HOCAM MERHABALAR 178 BOYUNDA 108 KİLOYUM. MİDE AMELİYATI OLMAK İSTİYORUM BELİRGİN BİLDİĞİM BİR HASTALIĞIM YOK BİR DEFASINDA DİYETİSYEN İÇİN DEĞERLER VERDİĞİMDE TRİGLESİRİDİM YÜKSEKTİ VE BU NEDENLE DİOFORMİN İLACI KULLANIYORUM. TÜP MİDE AMELİYATI KONUSUNDA KARARLI OLSAMDA SONRASI İÇİN DERİN ENDİŞELER TAŞIMAKTAYIM. KALICI SAĞLIK BOZUKLUKLARI VS GİBİ. BU KONUDA BENİ AYDINLATABİLİRMİSİNİZ. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Ali bey merhaba,

   BMI değeriniz ve yandaş hastalıklarınızla obezite cerrahisi sizin için iyi bir çözüm olarak görünüyor. Ameliyatla ilgili detaylı bilgileri bu site üzerinden alabilir, benimle online video görüşme yapmak için Skype programında drmuratustun kullanıcısını ekleyebilirsiniz.

   Görüşmek üzere.

 17. Ben yıllardır diyet yapıp bırakmaktan yoruldum her seferinde verdiklerimi geri aldım. Obez değilim ama ben bu ameliyatı olmayı çok istiyorum, midemin küçülmesini az yemeyi lütfen yardım edin.

  Boyum 156
  Kilom 66

  Obez olmayımı bekleyim zaten sonum obez. Midem küçülsün istiyorum. Bunu diyetle başaramadım.

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Ebru hanım merhaba,

   Bu değerlerle hiçbir şekilde obezite ameliyatı olmanız mümkün değildir. Obezite cerrahisi önleyici bir tedavi metodu da değildir. Ancak size nasıl yardımcı olabileceğimizle ilgili 05524131143 nolu telefondan koordinatörüm Saniye hanımla görüşebilirsiniz.

   Sağlıklı günler dilerim.

 18. Emre Kaygusuz

  İyi günler hocam boyum 183 kilom 130 mide küçültme ameliyatı olmak istiyorum, en büyük korkum genetik olarak cilt kuruluğu hastalığına sahip olduğum için herhangi bir sıkıntı olması, ihtiyosis başlangıç derecesinde olsada düzenli olarak nemlendirici kullanmaktayım ve aileden aldığım bilgiye göre dikiş izleri kalıcı oluyor. Mide ameliyatı sonrası vücudun dışına yani deriye dikiş atılır mı ve cilt kuruluğu mide ameliyatına engel midir?

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Emre bey merhaba,

   Cilt kuruluğu ameliyata engel değildir. Laparoskopik cerrahide karnınızda ikisi 5 mm, ikisi 12 mm toplam 4 küçük kesi olacaktır.

   Sağlıklı günler dilerim.

 19. Hocam defalarca diyet yaptım her defasında 10-15 kilo verip geri aldım dizlerimde protez var çok uzun yürümem zor.64 yaşındayım eve bağlı değilim yüzüyorum seyehatlere katılıyorum .Artık dizlerie binen yükün azalmasını istiyorum.tiroit kanseri oldu bitti.Ameliyattan korkmuyorum sadece sorum bacak kaslarımdan kayıplar olur mu? Yürümeme zarar olur mu? Telekkürker

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Yasemin hanım merhaba,

   Obezite cerrahisinin bacaklarınıza bir zararı olmayacağı gibi, kemik erimesi kökenli kırık vb sorunların azaltılmasında ve protez ömrünün uzamasında katkısı olacaktır.

   Sağlıklı günler dilerim

 20. nuray karadağlı

  Hocam mrb bende mide ameliyatı olmaya karar verdim bütün tahlilerimi yaptırdım onay aldım yalnız başka bir hastaneye gittiğimde kap yetmezliği teşhisi koydular ve bana ameliyat olamassın dediler.ben bu sonuçlarla ameliyat olacak dr ma gittim tekrar orda yapılan tektiler sonucunda kalp dr. onay verdi ama iki hastane arasında bir tutarsızlık var ben de bu arada özel bir hastaneyi denedim burdada kalp yetmezliği olduğunu buna kilonun neden olabileceği söylendi.bu arada boyum 1.57 kilom 115 kilo kalp yetmezliği yaparmı teşşekkür ederim eft sonucum yüzde 35 öbür hastane yüzde 58 ben bu durumda ameliyat ollabilirmiyim

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba Nuray hanım,

   Obezite kalp yetmezliği riskini arttıran bir faktördür. Obezite cerrahisinden sonra kalp fonksiyonlarında ciddi düzelmeler bildirilmiştir. Burada en önemli konu, kardiyolojinin onay verip vermediğidir. Kardiyoloji ve anestezi onayı olduktan sonra, obezite cerrahisi kalp fonksiyonlarını olumlu yönde etkileyecektir. Bu konuda linkteki yazıyı okumanızı öneririm. İkinci görüş almak isterseniz ekibimize 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz. http://www.milliyet.com.tr/tup-mide-ameliyatinin-kalp-krizi-pembenar-detay-genelsaglik-2185099/

 21. 19yaşındayım 166 boyunda 97 kilo civarındayım. Çok kez diyet ve spor programı uygulamama rağmen sonuç değişmedi. Sağlık sorunum yok diyabet kalp gibi ameliyat olabilir miyim?

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Yandaş hastalığınız olmadığı için bir süre daha ameliyatsız yöntemlerle denemekte fayda vardır. Bu konuda bilgi ve danışma için 02122340001 veya 05524131143 nolu telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere.

 22. Merhaba ben 171 boyunda ve 138 kiloyum mide kucultme ameliyati olmak istiyorum almanyada yasiyorum ben burdan sağlık sigortamı ve aile doktorumu bilgilendirmem gerekiyormu ve turkiyede ameliyat olursam duyduguna göre yaşadığım ülkede 3 aylik kan değerlerimi yaptiramiyormusum duyduguma göre bana yardimci olabilirmisiniz dogruluk payi ne kadar yaşadığım ulkede doktorumla sikinti yasarmiyim şimdiden cok tesekkur ederim

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Ameliyatınızı nerede olduğunuzdan bağımsız olarak her yerde sağlık hizmeti almak en doğal hakkınızdır. Aile hekiminize ve sigortanıza olacağınız ameliyat hakkında bilgi vermeniz ve onlarla mutabakat halinde olmanız işleri kolaylaştıracktır. Yurtdışından gelip ameliyat olan hastalarımız genelde bu tarz bir sorun yaşamadığı gibi, çoğunun aile hekimleri veya endokrinologları ameliyat sonrası sağlıklarındaki düzelmeleri keyifle izlemekte ve bizimle iletişimlerini sürdürmektedir.
   Sağlıklı günler dilerim.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Murat Üstün'ün yazılarından anında haberdar olun!

Obezite ile ilgili bilgilere anında ulaşın ve en yeni gelişmeleri yakından takip edin.