Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Saç Dökülmesi

Yayın Tarihi: 31/12/2016

Kel kız / kel oğlan oldum olucam, sırma saçlarım oldu iki tek soluk mısır püskülü, o kadar dökülüyor ki hasta mıyım hasta mı olacağım bilemedim 🙂

1- Körolmayasıca Demir

Türk halkında eksikliği en çok görülendir. Hele bir de obezite ameliyatı olduysanız alır başını gider.

Kırmızı eti çok çok tüketin. Mümkünse suyla yemek yapmayın , et, balık, tavuk, hindi suyuyla yapın. Börülce, domates, gün kurusu erik, nohut, kabak, kepekli ekmek tüketin. gerekiyorsa demir takviyesi alın..

2-Çinko

Dana ,Kuzu,tavuk eti,balık,süt ve süt ürünleri,yumurta sarısında bulunan çinko daha kolay emilir. Ceviz , badem ,kuru fasulyede bulunur. Eğer hem demir hem çinko takviyesi alacaksanız farklı öğünlerde alın lütfen.

İlla çinko takviyesi almanız gerekiyorsa öncesinde tumturaklı küfürler öğrenin çünkü belki sizde de ben de yaptığı gibi bulantı ve mide krampları yapar. küfür edince birazcık geçiyor yan etkileri 🙂

3-Biotin

Tam buğday ekmeği,yumurta sarısı, tavuk ve kuzu etinde,süt ve peynirde Biotin vardır.

Biotin Proteinler ; Folik asit ve B12 vitamininin kullanımını kolaylaştırır.Tırnak ve saçları güçlendirir. Kolesterol ve kan şekerinin normale dönmesine yardımcı olur.

4-Omega-3 (Balık Yağı)

Saçları parlatır. Obezite Ameliyatından sonra özellikle beslenmemizin daha kısıtlı olduğu erken dönemde ( ilk 1 yıl ) illa ki sadece beslenmemize bu Vitamin ve mineralleri yeterli alamayabiliriz. Bu şartlarda dışarıdan maske vs yaparak değil belki farmakolojiden destek alarak doktorunuzun kontrolünde ilaç kullanmanız gerekebilir.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp