Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Saç Dökülmesi

Yayın Tarihi: 31/12/2016

Kel kız / kel oğlan oldum olucam, sırma saçlarım oldu iki tek soluk mısır püskülü, o kadar dökülüyor ki hasta mıyım hasta mı olacağım bilemedim 🙂

1- Körolmayasıca Demir

Türk halkında eksikliği en çok görülendir. Hele bir de obezite ameliyatı olduysanız alır başını gider.

Kırmızı eti çok çok tüketin. Mümkünse suyla yemek yapmayın , et, balık, tavuk, hindi suyuyla yapın. Börülce, domates, gün kurusu erik, nohut, kabak, kepekli ekmek tüketin. gerekiyorsa demir takviyesi alın..

2-Çinko

Dana ,Kuzu,tavuk eti,balık,süt ve süt ürünleri,yumurta sarısında bulunan çinko daha kolay emilir. Ceviz , badem ,kuru fasulyede bulunur. Eğer hem demir hem çinko takviyesi alacaksanız farklı öğünlerde alın lütfen.

İlla çinko takviyesi almanız gerekiyorsa öncesinde tumturaklı küfürler öğrenin çünkü belki sizde de ben de yaptığı gibi bulantı ve mide krampları yapar. küfür edince birazcık geçiyor yan etkileri 🙂

3-Biotin

Tam buğday ekmeği,yumurta sarısı, tavuk ve kuzu etinde,süt ve peynirde Biotin vardır.

Biotin Proteinler ; Folik asit ve B12 vitamininin kullanımını kolaylaştırır.Tırnak ve saçları güçlendirir. Kolesterol ve kan şekerinin normale dönmesine yardımcı olur.

4-Omega-3 (Balık Yağı)

Saçları parlatır. Obezite Ameliyatından sonra özellikle beslenmemizin daha kısıtlı olduğu erken dönemde ( ilk 1 yıl ) illa ki sadece beslenmemize bu Vitamin ve mineralleri yeterli alamayabiliriz. Bu şartlarda dışarıdan maske vs yaparak değil belki farmakolojiden destek alarak doktorunuzun kontrolünde ilaç kullanmanız gerekebilir.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp