Tüp Mide Ameliyatı Olmadan Önce Cerrahınıza Mutlaka Sormanız Gereken Sorular

Yayın Tarihi: 04/01/2017

Obezite cerrahisi diğer ameliyatlardan farklı olarak sadece ameliyat değil, bir süreçtir. Ameliyatın kendisi 30-45 dakika sürebilir, ancak başarıya ulaşmak için ortalama 6-12 aylık bir iyileşme ve adaptasyon süreci, başarının kalıcı hale gelmesi içinse çok daha uzun süreli bir motivasyon gerekir. Obezite cerrahisi size mucizevi şekilde kilo verdirecek bir ameliyat değil, sizin başarıya ulaşmanıza destek olacak güçlü bir silahtır.

Obezite cerrahisine karar verdikten sonra en büyük kararlardan biri de cerrah seçimidir. Obezite cerrahinizi gerçekleştirecek olan cerrahla ameliyat sonrası en az 1 yıl süreyle ve birçok kez görüşme ve kontrolleri de içeren uzun soluklu bir iletişiminiz olmalıdır. İdeal olan bu iletişimin sonrasında da devam etmesidir. Cerrah seçimi aynı zamanda, koordinatör, diyetisyen ve onların hedefinize ulaşmak için size sunduklarını ya da sunmadıklarını da seçmek anlamına gelir. O nedenle, cerrahınıza sormanız gereken 6 önemli soruyu derledik. Bu soruları cerrahınıza sormaktan çekinmeyin, çünkü alacağınız cevaplardan tatmin olmazsanız o cerraha ameliyat olmak zorunda değilsiniz.

1-Tüp Mide Ameliyatlarında Deneyiminiz Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Olmadan Önce Cerrahınıza Mutlaka Sormanız Gereken Sorular 2Cerrahi söz konusu olduğunda deneyim çok önemlidir. Ancak en çok sayıda ameliyat yapanın en yetenekli olduğu gibi bir bağlantı da yoktur. Genç cerrahların 10 yıl ve üzerinde bir süredir bariatrik cerrahi yapan uzmanların yanında belli bir süre ve vaka sayısında eğitim görmeden tek başlarına obezite cerrahisine girmeleri ve kendi başına vaka yapmaları genellikle yüksek komplikasyon oranlarıyla seyretmektedir.

O nedenle, normal genel cerrahi eğitiminin üzerine en az 2 yılını obezite cerrahisine adayarak, o alanda yeteneklerini geliştiren cerrahları tercih etmelisiniz. Deneyimli bir obezite cerrahının yanında çalışan genç bir cerrah için en iyi referansı deneyimli olandan alabilirsiniz.

Bütün şartlar eşit olduğunda, kendi başına daha fazla sayıda ameliyat yapan cerrahın güç vakalarla başedebilme olasılığı daha yüksektir. Yine belli bir süredir obezite cerrahisine adanmış cerrahların ameliyattan sonra size gereken ve bazen yıllarca sürebilecek desteği vermeleri de daha olasıdır. Cerrah seçiminde yapabileceğiniz en kötü tercih her ameliyatı yapan, arada bir de obezite cerrahisi yapan bir cerrahtır.

2-Tüp Mide Ameliyatından Önce ve Sonra Nasıl Bir Destek Veriyorsunuz?

Ameliyat sonrası desteği en az ameliyat kadar önemlidir. Obezite cerrahisi bir ameliyat değil, bir yolculuktur. Başarılı obezite cerrahisi hastaları alışkanlıklarını değiştirebilenlerdir. Bu da ancak ameliyat sonrası güçlü bir destek programıyla başarılabilir.

Bariatrik cerrahınızın başarının sadece ameliyat masasından ibaret olmadığını bilmesi gerekir. Aynı zamanda beslenme günlüğünüzü paylaşmaktan çekinmeyen bir bariatrik diyetisyeniniz olmalıdır. Yine cerrahınızın ameliyattan sonra size gerek online, gerekse toplantılarla gereken destek gruplarını sunuyor olması gerekir. Ameliyat sonrası ulaşmakta güçlük yaşayacağınızı düşündüğünüz bir cerraha ameliyat olmamalısınız.

3-Hangi Ameliyatları Gerçekleştiriyorsunuz?

Her obezite cerrahının bütün ameliyatları bildiğini ve uyguladığını düşünmeyin, çünkü öyle değil. Bazı cerrahlar bazı yöntemleri tercih eder ve diğerlerini uygulamazlar. Nedenini sorun. Eğer gerekçe yöntemin başarı oranları vb ise sorun değildir, ancak cerrah sadece bir ameliyat türünü biliyor ve herkese onu öneriyorsa bunda bir yanlışlık vardır. Çünkü hiçbir ameliyat herkes için uygun olamaz. Eğer cerrahınız dürüstçe sadece o ameliyatı bildiğini söylüyorsa, o zaman mutlaka tüm diğer yöntemleri de uygulayabilen bir başka cerrahtan ikinci görüş alın. İyi bir obezite cerrahının revizyonlar dahil tüm metodları ve laparoskopik uygulayabilecek, olası komplikasyonların tümüne yine laparoskopik ve endoskopik olarak müdahale edebilecek yeterlilikte olması gerekir.

4-Bana Hangi Ameliyatı Öneriyorsunuz?

İyi bir obezite cerrahı her hastaya uygun tek bir yöntem olmadığını bilir. Cerrahınız sizinle, yaşam tarzınız, egzersiz alışkanlıklarınız ve diyet türünüzle ilgili tüm detaylara hakim olarak ameliyat seçimini yapıyor olmalıdır. Boyunuzu ve kilonuzu söylediğinizde size belli bir ameliyat türünü öneren bir cerrahı bir kez daha düşünmenizi öneririm. Aslında cerrah sizin için bir prosedürü seçmez, sadece önerir. Diğer bütün yöntemler hakkında da sizi bilgilendirmesi ve seçimi birlikte yapmanız gerekir. Hiçbir yoğunluk nedeni, hayatınızı etkileyecek bir kararı verirken yeterince bilgilendirilmemenizi açıklayamaz. Eğer cerrahınız daha ameliyat öncesi görüşmede size zaman ayırmakta zorlanıyorsa bilin ki gereken ameliyat sonrası desteği de alamayacaksınız.

5-Komplikasyon Oranlarınız Nedir?

Komplikasyon oranları yönteme göre değişir. JAMA dergisinde yer alan 2010 yılındaki bir çalışmaya göre gastrik bypass için ciddi komplikasyon riski % 3.6 iken, bu oran tüp mide için % 2.2’dir. Cerrahınızın ortalamalarının bu düzeyde veya altında olması gereklidir. Eğer karşınızdaki cerrah binlerce ameliyat yaptığını ve hiç komplikasyonu olmadığını söylüyorsa hızla uzaklaşabilirsiniz, bilin ki yalan söylüyordur. Ya ameliyat sayısı konusunda, ya da komplikasyon oranı konusunda..

6-Neden Sizi Seçmeliyim?

Bu soru birçok cerrahı şaşırtabilir, ama bizce önemlidir. Çünkü verilecek yanıt, cerrahınızın obezite cerrahisini ne kadar sevdiğini ve kendini ne kadar adadığını gösterecektir. Ameliyattan sonra sizin ne kadar yanınızda olacağı, deneyimi hakkında söyleyeceklerinden (ki çoğu abartılı olacaktır) çok daha önemlidir.

Sonuç olarak, cerrahınızla mutlaka güvene dayanan uzun soluklu bir ilişki kurmalısınız. Obezite cerrahisi ameliyatı olup gidilecek bir cerrahi türü değildir. İlk görüşmenizde bu soruları sizde güven hissi oluşacak şekilde yanıtlayan cerrah sizin için doğru seçimdir. İyi bir obezite cerrahı sizin başka cerrahlarla da görüşmenizden ve araştırmanızdan rahatsız olmaz. Obezite cerrahisi yeni bir hayata ilk adımınızdır ve doğru ayakla atılması önemlidir. Bunun için zaman ayırın ve doğru soruları sorun.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

5 thoughts on “Tüp Mide Ameliyatı Olmadan Önce Cerrahınıza Mutlaka Sormanız Gereken Sorular”

 1. Merhaba ben 47 yaşında 1.58 boyunda 82 kiloyum diyet yapamııyorum , mide ameliyatı olmak istiyorum bana ne önerirsiniz ? Birde bunun ücreti ne olur.. Teşekkürler

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Tip 2 diyabetiniz olmadıkça hiçbir şekilde ameliyat olmamanızı öneririm. Bu BMI değerinde ancak endoskopik mide balonu önerilebilir. İnternet üzerinden fiyat bildirmek yasal olmadığından +447918548789 nolu Whatsapp numarasından bize ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere.

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Gülşan hanım merhaba,

   Tüp mide ameliyatından sonra hamilelik ve doğumla ilgili tüm sorularınıza bu makale ve videomuzda cevap bulabilirsiniz. Başka sorularınız da olursa lütfen iletin, yanıtlayalım.
   Sağlıklı günler dilerim.

 2. 177 111 kiloyum multi tasli kesem var aclik seker degerlerim normal ama intörelansim normal deger 2.5 bende 5 cikiyor hocam seker ilaci verdi doktor. hocam zayiflamak icin nasil bir cerrahi yontem onerirsiniz

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp