Tüp Mide Ameliyatı Kalp Yetmezliği Riskini Azaltıyor!

Yayın Tarihi: 12/12/2016

Ameliyattan 4 yıl sonra, kalp yetmezliği riski yarı yarıya düşüyor!

Amerikan Kalp Vakfı Bilimsel Toplantısı’nda sunulan güncel bir çalışmaya göre, tüp mide ameliyatıyla anlamlı kilo kaybı sağlanan hastalarda kalp yetmezliği riski yarı yarıya azalıyor. Araştırmacılar İskandinav Obezite cerrahisi veritabanından 25804 obezite cerrahisi hastasıyla, İsveç ulusal hasta veritabanından yaşam tarzı değişikliği programına katılan 13701 hastanın sonuçlarını karşılaştırdılar.

Tedaviye başlarken her iki grupta da kalp yetmezliği öyküsü yoktu ve vücut kitle indeksleri 30 ve üzerindeydi. Tedaviden 4 yıl sonra kalp yetmezliği riski, bariatrik cerrahi grubunda neredeyse % 50 daha düşüktü. Her iki grupta ölüm ve kalp krizi oranları benzerdi. Bununla birlikte, obezite cerrahisi grubunda atrial fibrilasyon, diyabet ve hipertansiyon oranları anlamlı derecede düşüktü. Yine bariatrik grupta kilo verme oranları diğer gruptan anlamlı derecede yüksekti.

Yaşam tarzı modifikasyon grubu 3 ila 10 hafta süreyle günde 500 kalori civarında içeren çok düşük kalorili diyet uyguluyorlardı. Ardından 2-8 hafta kademeli olarak gıda artırılıyor ve 9 ay boyunca da kilo koruma programı uygulanıyordu. Bunun yanısıra düzenli egzersiz ve davranışsal terapi de ekleniyordu. Bu gruptaki hastaların % 20’si ilk yılda programı terkettiler.

Çalışmayı düzenleyen araştırmacılar, obezite ile kalp yetmezliği arasındaki bu yakın ilişkinin gösterilmesinin obeziteden korunma ve obezite tedavisi konusunda daha agressif önlemler almamızı gerektirdiğini ileri sürüyorlar. Obezite cerrahisi atrial fibrilasyon, diyabet ve hipertansiyon gibi kalp yetmezliğine yol açan faktörleri düzelterek, ileride kalp yetmezliği gelişmesi riskini azaltır.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp