Tüp Mide Ameliyatı Kalp Yetmezliği Riskini Azaltıyor!

Yayın Tarihi: 12/12/2016

Ameliyattan 4 yıl sonra, kalp yetmezliği riski yarı yarıya düşüyor!

Amerikan Kalp Vakfı Bilimsel Toplantısı’nda sunulan güncel bir çalışmaya göre, tüp mide ameliyatıyla anlamlı kilo kaybı sağlanan hastalarda kalp yetmezliği riski yarı yarıya azalıyor. Araştırmacılar İskandinav Obezite cerrahisi veritabanından 25804 obezite cerrahisi hastasıyla, İsveç ulusal hasta veritabanından yaşam tarzı değişikliği programına katılan 13701 hastanın sonuçlarını karşılaştırdılar.

Tedaviye başlarken her iki grupta da kalp yetmezliği öyküsü yoktu ve vücut kitle indeksleri 30 ve üzerindeydi. Tedaviden 4 yıl sonra kalp yetmezliği riski, bariatrik cerrahi grubunda neredeyse % 50 daha düşüktü. Her iki grupta ölüm ve kalp krizi oranları benzerdi. Bununla birlikte, obezite cerrahisi grubunda atrial fibrilasyon, diyabet ve hipertansiyon oranları anlamlı derecede düşüktü. Yine bariatrik grupta kilo verme oranları diğer gruptan anlamlı derecede yüksekti.

Yaşam tarzı modifikasyon grubu 3 ila 10 hafta süreyle günde 500 kalori civarında içeren çok düşük kalorili diyet uyguluyorlardı. Ardından 2-8 hafta kademeli olarak gıda artırılıyor ve 9 ay boyunca da kilo koruma programı uygulanıyordu. Bunun yanısıra düzenli egzersiz ve davranışsal terapi de ekleniyordu. Bu gruptaki hastaların % 20’si ilk yılda programı terkettiler.

Çalışmayı düzenleyen araştırmacılar, obezite ile kalp yetmezliği arasındaki bu yakın ilişkinin gösterilmesinin obeziteden korunma ve obezite tedavisi konusunda daha agressif önlemler almamızı gerektirdiğini ileri sürüyorlar. Obezite cerrahisi atrial fibrilasyon, diyabet ve hipertansiyon gibi kalp yetmezliğine yol açan faktörleri düzelterek, ileride kalp yetmezliği gelişmesi riskini azaltır.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp