Obezken Hamile Kalmanın Tehlikeleri Nelerdir ?

Yayın Tarihi: 09/04/2017

Obezken gebe kalmayın, obezite cerrahisinden sonra da en az 12 ay etkili bir metodla korunun

Pittsburgh üniversitesinden araştırmacılar, kadınların çoğunun obezite cerrahisinden sonra en az 18 ay gebelikten korunulması önerilerine uymadığını ortaya çıkardı. Obezite ameliyatlarından sonra en az 12, ideali 18 ay boyunca gebe kalınmaması gerekiyor. Bunun amacı annenin kilosunun ve metabolizmasının stabil hale gelmesi ve bebek gelişiminin etkilenmemesi.

Kadınların Çoğu Obezite Cerrahisinden Sonra Doğum Kontrolü Önerilerine Uymuyor!

Obezite ve metabolizma cerrahisi alanında geniş bir vaka serisi ve 15 yıllık bir deneyime sahip olan Op.Dr.Murat Üstün, çalışmayı yorumlarken “ne yazık ki bizim sıkı sıkıya üzeirnde durmamıza rağmen kendi hastalarımızda da gördüğümüz durum aynen bu” diyor. Buna göre, hastaların yüde dördü aktif şekilde gebe kalmaya çalışırken, yüzde 42’si de yüksek riskli ameliyat sonrası dönemde korunmadan cinsel ilişkiye giriyor.

“Erken dönemde gebelik oluşursa obezite cerrahisinin bebekte gelişme geriliği, erken doğum ve yenidoğan yoğun bakım gereksiniminde artış gibi negatif etkileri olabilir. O nedenle obezite cerrahisinden önce ve sonra korunma desteği önemlidir. Obezite cerrahisinin multidisipliner bir metod olduğunun en önemli göstergelerinden biri de budur. “ diyen Üstün, “aslında hastaların obez iken yıllardır korunmadan ilişkiye girmesine rağmen gebe kalamadığını, ameliyattan sonra hormonal denge ve doğurganlıkta bu oranda artışı beklemediklerinden adeta gafil avlandıklarını” ekliyor ve obezite cerrahisi geçirecek doğurganlık çağındaki kadınları bir kez daha uyarıyor: “Obezken gebe kalmayın, obezite cerrahisinden sonra da en az 12 ay etkili bir metodla korunun”

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp