Obezitenin Tipi Meme Kanseri Türünü Etkiliyor!

Yayın Tarihi: 25/09/2017

Obezitenin Tipi Meme Kanseri Türünü Etkiliyor!

Obezitenin meme kanseri riskini arttırdığı artık iyi bilinen bilimsel bir gerçek, ama obeziteyle meme kanseri arasındaki ilişki sandığımızdan daha karışık olabilir. Obezite ve metabolizma cerrahisi uzmanı Op. Dr. Murat Üstün, Oncology dergisinde yayınlanan ilginç bulguları sizlerle paylaşıyor.

“Meme kanseri kadınlarda en yaygın görülen kanser türü ve kansere bağlı ölümlerin en önemli sebeplerinden. Obezite en iyi bilinen risk faktörlerinden biri. Tedavisinde cerrahi yanısıra Tamoxifen adlı ilaç tedavisi kullanılıyor. Ancak Tamoxifen’in işe yaraması için meme kanseri hücrelerinde östrojen algılayıcıların pozitif olması gerekiyor. Bu da kanser türüne göre tedavi şansını şekillendiriyor.”

Obezitenin meme kanseri riskini arttırdığını uzun zamandır biliyorduk, ama obezite tipinin meme kanseri türünü etkilediği çok çarpıcı ve yeni bir bilgi. Aşırı yağın deri altında veya karın içinde toplanması meme kanseri türünü etkiliyor! Yine aynı çalışmaya göre, menopozdan önce obez olunması meme kanseri riskini arttırıyor.

Yeni meme kanseri tanısı almış 1316 Çinli kadın üzerinde yapılan araştırmada, yağın deri altında toplandığı kadınlarda östrojen reseptörü pozitif, yani Tamoxifen tedavisinden fayda görecek meme kanseri türü daha baskınken, göbek çevresi geniş olan visceral obez kadınlarda reseptör çoğunlukla negatifti. Bunun sebebi, deri altında toplanan yağın östrojen salgılaması ve östrojen pozitif meme kanserini tetiklemesi olabilir. İç organlarda toplanan yağ ise daha çok insülin direnciyle ilişkili ve reseptör negatif kanser gelişimiyle ilişkili.

Obezite 21. Yüzyılın en büyük halk sağlığı problemidir. Kanser, kalp hastalıkları, diyabet gibi bir çok diğer hastalığın ana sebebidir. Çok kompleks bir sendrom olan obezitenin önleyici girişimlerle engellenmesi ve morbid obezite düzeyinde obezite cerrahisi ile çözülmesi birçok hastalığın engellenmesi veya tedavi edilmesini de sağlayacaktır.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp