Obezite Cerrahisinin sağlığa katkıları nelerdir?

Yayın Tarihi: 08/12/2018

Obezite cerrahisini takiben tamamen düzeldiği veya iyileştiği bildirilmiş olan hastalıklar şunlardır:

-Uyku apnesi: Cerrahiden sonra en erken düzelen yandaş hastalıklardandır. İlk ayda tamama yakın oranda ortadan kalkar. CPAP cihazı kullanmak zorunda olan hastalar dahi cihazsız normal uyku düzenine kavuşurlar.

-Tip 2 Diyabet: Diyabetin ağırlığına ve ilaç ihtiyacına göre ameliyat yöntemi seçilmelidir. Yönteme göre de diyabetin düzelme oranı % 95’lere kadar çıkmaktadır. Ağır Tip 2 diyabet varlığında obezite cerrahisi için BMI 35 olan obezite cerrahisi sınırı BMI 30’a iner. Çünkü burada artık söz konusu olan metabolik cerrahidir. Doğrudan diyabete yönelik birçok operasyon seçeneği vardır. Uygun hasta ve uygun yöntem seçilmesi durumunda, hastanın ameliyattan sonraki günler içinde insülin ve tüm diğer ilaçlarını bırakması sağlanabilir.

-Hipertansiyon: Obeziteyle ilişkili hipertansiyon % 70 ve üzeri oranda ortadan kalkmakta, genelde ameliyattan sonraki ilk aydan itibaren ilaca ihtiyaç kalmamaktadır.

-Kalp yetmezliği: Obezite cerrahisinden sonra kalp krizi riski ve kalp yetmezliğinin belirgin oranda azaldığı saptanmıştır. Acil servise bu amaçla başvurular da dramatik şekilde düşmektedir.

-Periferik ödem: Obezite cerrahisi sadece mide hacmini kısıtlamamakta, hormonal dengesizlikleri de ortadan kaldırmaktadır. Buna bağlı olarak periferik ödemi olan hastalarda ciddi bir ödem çözülmesi ameliyatın ilk günlerinden itibaren görülmektedir.

-Solunum yetmezliği, astım: İlginç şekilde, obezite cerrahisinden sonra astım ataklarında azalma bildiren bir çok yayın mevcuttur.

-Dislipidemi: Özellikle emilim bozucu ameliyatlardan sonra kan yağlarındaki yükselik derhal düzelmektedir. Sadece hızlı kilo verme döneminde geçici dengesizlikler görülebilir. Ailsel hiperkolesterolemi ise düzelmeyebilir.

-Özofajit: Obezite reflüye yol açan bir etken olduğundan ameliyattan sonra reflü özofajit te belirgin şekilde düzelmektedir. Tüp mide ameliyatlarından sonra yeni reflü oluşumu görülebilse de, birinci yıldan sonra bu artış ortadan kalkmaktadır.

-Pseudotümör serebri

-Diğer cerrahilerin risklerinde düşme: Özellikle ortopedik girişimler gerektiğinde risk belirgin ölçüde düşmektedir.

-Osteoartrit: Obezite tüm dokularda yangısal olayla seyreden kronik bir hastalık durumudur. Obezite cerrahisinden sonra eklemlerdeki iltihabi süreçler geriler. Sırt ağrısı ve bel ağrısının belirgin şekilde düzeldiğini bildiren güncel yayınlar mevcuttur.

-Tromboemboli: Obezitenin kendisi emboli ve alt ekstremitelerde tromboz riskini arttıran bir durumdur. Ortadan kalkmasıyla bu riskler de azalmaktadır.

-İdrar kaçırma

Bunların yanısıra, obezite cerrahisinden sonra yaşam kalitesinde belirgin düzelme olmakta ve doğurganlık belirgin düzeyde artmaktadır. Birebir gösterilmesi zor olsa da, bu ameliyatlardan sonra makrovasküler komplikasyonlar belirgin ölçüde düşmektedir. Özellikle diyabetik hastalarda böbrek süzme fonksiyonlarının da hızla toparlandığı bildirilmiştir. İngilizce içerik için Benefits makalesini öneriyoruz.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp