Obezite Cerrahisinden Sonra Yaşanan Psikolojik Değişimler

Yayın Tarihi: 08/12/2018

Tahmin edilebileceği gibi, yaşam tarzında büyük değişiklikler yapan ve bedensel olarak da büyük bir değişim geçiren kişilerde, hem benlik algısında, hem de diğer kişilerin bizim hakkımızda düşündüklerinde belirgin bir farklılık oluşur. Bazı hastalar yaşam tarzını değiştirdikçe ve kilolarını yönetmede başarıya ulaştıkça kendine güvenlerinde de belirgin artış olur. Bazıları ise kendilerini hala obezken oldukları gibi görmeye devam eder, daha doğrusu kilo verseler de hala obez olduklarını düşünürler.

Güçlü ilişkiler, yaşanan değişimler ve zorlukların paylaşılmasıyla daha da kuvvetli hale gelir. Buna karşın zayıf ilişkiler, özellikle de eşler arasında bir eşitliğin bozulmasına yol açan değişimlerle zarar görebilir. Bu nedenle, sorunlu ilişkilerde obezite cerrahisi yoluyla zayıflamanın kurtarıcı olacağını beklemek, çatırdayan evliliklerde çocuk doğurmanın ilişkiyi kurtaracağını beklemek gibidir.

İşyerinizdeki dengeler de sizin yaşadığınız farklılaşmaya paralel olarak değişecektir. Bazı hastaların işyeri arkadaşları onlara destek olur ve kazandıkları başarıyı kutlarken, bazıları daha az destekleyici olabilir. Kısacası tüm hastalar, uzun bir yolculuğa çıktıklarını ve yolun zaman zaman tümsekler ve çukurlar içerdiğini bilmeli, mental olarak bunlara direnmeye hazırlıklı olmalıdır. Bu zorluklar kişiler arası çatışmalardan, evlilikle ilgili strese, cerrahi komplikasyonlardan kilo vermede duraklamaya kadar değişebilir.

Yeme alışkanlıklarımız ve sıklığımız genellikle duygularımızla, stressle, sıkılmayla etkilenir. Bunun sonu düşüncesizce yemeden, yeme bozukluklarına kadar gidebilir. Bunlar oldukça sık, ama her zaman aşikar olmayan durumlardır. Kendinizi stresinizi gidermek için yerken ya da aslında aç olmadığınız halde yerken yakalarsanız, cerrahınızdan ya da ekibindeki terapide uzmanlaşmış bir psikyatristten destek almalısınız. Bu sorunlar, zamanında müdahale edildiğinde işlerin tekrar rayına oturtulabileceği durumlardır.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp