Obezite Cerrahisinden Sonra Yaşanan Psikolojik Değişimler

Yayın Tarihi: 08/12/2018

Tahmin edilebileceği gibi, yaşam tarzında büyük değişiklikler yapan ve bedensel olarak da büyük bir değişim geçiren kişilerde, hem benlik algısında, hem de diğer kişilerin bizim hakkımızda düşündüklerinde belirgin bir farklılık oluşur. Bazı hastalar yaşam tarzını değiştirdikçe ve kilolarını yönetmede başarıya ulaştıkça kendine güvenlerinde de belirgin artış olur. Bazıları ise kendilerini hala obezken oldukları gibi görmeye devam eder, daha doğrusu kilo verseler de hala obez olduklarını düşünürler.

Güçlü ilişkiler, yaşanan değişimler ve zorlukların paylaşılmasıyla daha da kuvvetli hale gelir. Buna karşın zayıf ilişkiler, özellikle de eşler arasında bir eşitliğin bozulmasına yol açan değişimlerle zarar görebilir. Bu nedenle, sorunlu ilişkilerde obezite cerrahisi yoluyla zayıflamanın kurtarıcı olacağını beklemek, çatırdayan evliliklerde çocuk doğurmanın ilişkiyi kurtaracağını beklemek gibidir.

İşyerinizdeki dengeler de sizin yaşadığınız farklılaşmaya paralel olarak değişecektir. Bazı hastaların işyeri arkadaşları onlara destek olur ve kazandıkları başarıyı kutlarken, bazıları daha az destekleyici olabilir. Kısacası tüm hastalar, uzun bir yolculuğa çıktıklarını ve yolun zaman zaman tümsekler ve çukurlar içerdiğini bilmeli, mental olarak bunlara direnmeye hazırlıklı olmalıdır. Bu zorluklar kişiler arası çatışmalardan, evlilikle ilgili strese, cerrahi komplikasyonlardan kilo vermede duraklamaya kadar değişebilir.

Yeme alışkanlıklarımız ve sıklığımız genellikle duygularımızla, stressle, sıkılmayla etkilenir. Bunun sonu düşüncesizce yemeden, yeme bozukluklarına kadar gidebilir. Bunlar oldukça sık, ama her zaman aşikar olmayan durumlardır. Kendinizi stresinizi gidermek için yerken ya da aslında aç olmadığınız halde yerken yakalarsanız, cerrahınızdan ya da ekibindeki terapide uzmanlaşmış bir psikyatristten destek almalısınız. Bu sorunlar, zamanında müdahale edildiğinde işlerin tekrar rayına oturtulabileceği durumlardır.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp