Obezite Cerrahisinden Sonra Fiziksel Aktivite

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Uzun süreli kilo kontrolünde fiziksel aktivite çok önemlidir. Farklı hastalar farklı ihtiyaç ve yeteneklerde olabilir. Fitness programınızda ilerledikçe bedeniniz aynı aktiviteyi daha etkili ve kolay bir şekilde tolere edecektir. Bunun anlamı, giderek daha az kalori yakmanızdır. Kilo kaybınız arttıkça, aynı saatte yaptığınız egzersizde yakılan kalorinin azalması da kaçınılmaz bir gerçektir. Bu nedenle zamanla fitness aktivitenizin süre ve yoğunluğunu arttırmalısınız. Bu konuda bir egzersiz danışmanından tavsiye almanız önerilir.

Soru: Ne kadar egzersiz yapmalıyım?

Yanıt: Güncel kılavuzlar haftada en az 150 dakika orta düzeyde egzersiz öneriyor. Bunlar tempolu yürüyüş, jogging, Zumba, yüzme veya egzersiz cihazları ile olabilir. Egzersizi güvenli olarak tolere etme eşiğinin kişiden kişiye değişebileceğini lütfen unutmayın. Bu miktar ve sürelerin size özel belirlenmesi çok önemlidir.

Soru: Ameliyattan ne kadar sonra egzersiz yapabilirim?

Yanıt: Bu yapılacak egzersizin türüne bağlıdır. Yürüyüşe ameliyatın akşamında başlayabilirsiniz. İyileştikçe egzersiz süre ve yoğunluğunu arttırabilirsiniz. 20. Günden itibaren yüzmeye, 1. Aydan itibaren hafif salon egzersizlerine başlayabilirsiniz.

Soru: Ne tür egzersizler yapmalıyım?

Yanıt: Aerobik (kardiyo), rezistans ve fleksibilite egzersizlerini karıştırmanız en iyi sonucu sağlayacaktır. Değişik egzersiz programlarını deneyerek kendiniz için en iyisini bulabilirsiniz. Önemli olan, rutin olarak sürdürebileceğiniz, mümkünse evinize yakın ve zevk aldığınız bir program oluşturmaktır. Eklem problemleri olan hastalar için sıcak su egzersizleri mükemmeldir. Eğer bir merkeze gidemeyecekseniz, egzersiz videoları eşliğinde dikkatlice yapılan ev egzersizleri de işe yarayacaktır.

Bunlara da göz atmak isteyebilirsiniz >>

Op Dr Murat Üstün

Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve Türkiye'nin en yetkin obezite cerrahisi uzmanlarındandır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Farklı şekilde gerçekleştirilen bu işlemler midenin aldığı gıdaları sınırlayarak hastanın kilo vermesine yardımcı olur. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Murat Üstün'ün yazılarından anında haberdar olun!

Obezite ile ilgili bilgilere anında ulaşın ve en yeni gelişmeleri yakından takip edin.