Obezite Cerrahisinden Sonra Fiziksel Aktivite

Yayın Tarihi: 08/12/2018

Uzun süreli kilo kontrolünde fiziksel aktivite çok önemlidir. Farklı hastalar farklı ihtiyaç ve yeteneklerde olabilir. Fitness programınızda ilerledikçe bedeniniz aynı aktiviteyi daha etkili ve kolay bir şekilde tolere edecektir. Bunun anlamı, giderek daha az kalori yakmanızdır. Kilo kaybınız arttıkça, aynı saatte yaptığınız egzersizde yakılan kalorinin azalması da kaçınılmaz bir gerçektir. Bu nedenle zamanla fitness aktivitenizin süre ve yoğunluğunu arttırmalısınız. Bu konuda bir egzersiz danışmanından tavsiye almanız önerilir.

Soru: Ne kadar egzersiz yapmalıyım?

Yanıt: Güncel kılavuzlar haftada en az 150 dakika orta düzeyde egzersiz öneriyor. Bunlar tempolu yürüyüş, jogging, Zumba, yüzme veya egzersiz cihazları ile olabilir. Egzersizi güvenli olarak tolere etme eşiğinin kişiden kişiye değişebileceğini lütfen unutmayın. Bu miktar ve sürelerin size özel belirlenmesi çok önemlidir.

Soru: Ameliyattan ne kadar sonra egzersiz yapabilirim?

Yanıt: Bu yapılacak egzersizin türüne bağlıdır. Yürüyüşe ameliyatın akşamında başlayabilirsiniz. İyileştikçe egzersiz süre ve yoğunluğunu arttırabilirsiniz. 20. Günden itibaren yüzmeye, 1. Aydan itibaren hafif salon egzersizlerine başlayabilirsiniz.

Soru: Ne tür egzersizler yapmalıyım?

Yanıt: Aerobik (kardiyo), rezistans ve fleksibilite egzersizlerini karıştırmanız en iyi sonucu sağlayacaktır. Değişik egzersiz programlarını deneyerek kendiniz için en iyisini bulabilirsiniz. Önemli olan, rutin olarak sürdürebileceğiniz, mümkünse evinize yakın ve zevk aldığınız bir program oluşturmaktır. Eklem problemleri olan hastalar için sıcak su egzersizleri mükemmeldir. Eğer bir merkeze gidemeyecekseniz, egzersiz videoları eşliğinde dikkatlice yapılan ev egzersizleri de işe yarayacaktır.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp