Obezite Cerrahisinden Sonra Deri Sarkmaları ve Estetik Cerrahi İhtiyacı

Yayın Tarihi: 25/08/2016

Gerek diyet ve yaşam tarzı değişimleriyle, gerekse obezite cerrahisiyle sağlanan ciddi miktarlarda kilo kaybından sonra fiziksel görünümünüzde kaçınılmaz değişiklikler olacaktır. İstisnalar hariç, bedende yaygın yağ birikimi olan alanlarda kilo kaybından sonra belirgin deri sarkmalarını düzeltmek için çoğu zaman estetik cerrahi gerekecektir.

Aslında bu deri fazlalığının oluşma mekanizması gebelikteki kas, deri ve karın duvarının diğer dokularında olan değişikliklere benzer. Karın duvarının gelişen fetüse uyum sağlamak için genişlediği gibi, vücutta yağ birikimi de aynı sürece yol açar. Ancak morbid obez bireylerdeki yağ birikimi süreci sıklıkla çocukluk veya ergenlik çağında başlar. Dolayısıyla derinin gerilme süreci çok uzun sürelidir. Yaşam boyu süren bir obeziteden sonra hızlı ve yoğun kilo kaybıyla beraber, kalıcı olarak hasara uğramış deri dokusu tam olarak eski haline dönemez. Çünkü derialtındaki elastik lifler parçalanmıştır. Bu durum ciltte çatlaklara yol açar. Benzeri gebelikten sonra karın ve meme derisinde de oluşabilir.

Obezite cerrahisinden sonra oluşan deri sarkmalarını belirlemede birkaç kriter vardır. Bunlardan biri yaştır. Daha genç hastalarda daha az sarkma olmaktadır. İkincisi kaybedilen kilo miktarıdır. Kaybedilen kilo arttıkça estetik cerrahi gerektirecek sarkma olasılığı da artmaktadır.

Bir diğer faktör derinin rengi ve kalitesidir. Ömür boyu güneşe maruz kalma, genetik, hatta sigara içimi bile bunu etkiler. Koyu tenli bireylerde daha az sarkma oluşmaktadır. Sık güneşlenenlerde yıllar içinde gelişen doku hasarı nedeniyle deri sarkmaları da daha fazla olacaktır. Sigara kollajen dokuyu hasarlar, böylece sigara içenlerde çok daha fazla deri sarkmaları olacaktır. Deri sarkması, aşırı kilo kaybı ve gevşek kaslardan oluşan bir tablo genellikle egzersizle toparlanamaz. Abdominoplasti, yani karın germe, total body lift, yani 360 derece fazla deri çıkarılması, kol ve karın germe obezite cerrahisinden sonra en çok gereken estetik müdahalelerdir.

Photo: American Society of Plastic Surgery

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp