Obezite Cerrahisinden Sonra Cinsel Hayat

Yayın Tarihi: 26/08/2016

Obezite cerrahisi geçirenler şüphesiz ameliyat sonrasında belirgin değişiklikler deneyimliyor. Daha sağlıklı besleniyorlar, egzersiz kapasiteleri artıyor, düzenli vitamin desteği alıyorlar ve evet, obezite cerrahisinden sonra seks hayatı da belirgin şekilde düzeliyor!

Herşeyden öte, obezite cerrahisiyle kilo verdiğinizde sağlıklı beslenme ve vitamin takviyesi nedeniyle, daha enerjik ve mutlu hissedersiniz. Ayrıca dış görünüşünüz de belirgin şekilde düzelir. Kendinizi daha çekici hissedersiniz ve öyle de olmuştur. Çevrenizdekiler obezken olduğundan farklı tepkiler vermeye başlarlar. Eşiniz veya partnerinizle ilişkiniz belirgin olarak düzelir, daha keyifli ve tatminkar hale gelir. Neden mi?

Obezite Cerrahisi Öncesi Erkekler İçin Seksüel Bariyerler

Fazla kilolu veya obez erkekler sıklıkla ereksiyon sorunları veya cinsel aktivite sırasında nefes darlığı yaşarlar. Obez erkeklerde düşük testosteron seviyeleri de kötü seksüel performansa yol açan bir faktör olabilir. Düşük benlik algısı da sağlıklı seksüel birliktelikler için bir engeldir.

Erkekler Kilo Kaybı Sonrası Daha İyi Bir Seks Hayatı Sergiliyor

Bariatrik cerrahi sonrası erkekler, ameliyat olmamış hemcinsleriyle kıyaslandığında seks hayatlarında belirgin düzelmeler yaşıyorlar. Öncelikle ameliyatla büyük miktarlarda kilo verilmesi testosteron seviyelerini yükseltiyor. Testosteron hem libido, hem de fertilite için gerekli bir erkeklik hormonu.

Güncel bir çalışmada, erkeklerin ameliyat öncesi ve sonrası testosteron seviyeleri ölçüldü. Ameliyatla kilo kaybından sonra çok belirgin düzelme tespit edildi. Öte yandan nefes darlığı sorunu ortadan kalktığından cinsel eylemin süresi, hareket kısıtlılığı ortadan kalktığından da çeşitliliği belirgin ölçüde düzeliyordu.

Kadınlar Kilo Kaybı Sonrası Daha İyi Bir Seks Hayatı Sergiliyor

2010’da yapılan bir çalışmada, kadınların % 70’i obezite cerrahisi sonrası cinsel hayatlarında düzelme olduğunu bildirdi. Çalışmadaki kadınların % 63’ünde ameliyat öncesinde seksüel disfonksiyon deneek ağırlıkta problemler saptanmıştı. Gastrik bypasstan 6 ay sonra aynı kadınların % 68’İnde seksüel disfonksiyon düzelmişti. En büyük düzelme de genç yaştaki ve evli kadınlarda görüldü. Düzelmeler seksüel arzu, uyarılma, kayganlık, orgazm ve toplam tatmin skorlarında meydana gelmişti.

Kadınlarda seks davranışı hormonlara daha az bağımlı olsa da, düzelmiş vücut imajının libidoyu arttıran faktör olduğu düşünülüyor. Ayrıca, bariatrik cerrahi sonrası kadınların doğurganlığında belirgin artış ve gebelikle ilgili komplikasyonlarda ciddi azalmalar olduğu da biliniyor.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp