Obezite Cerrahisinde Yöntem Seçimi: Son Eğilimler Nelerdir?

Yayın Tarihi: 30/07/2016

ASMBS (Amerikan Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Derneği)’nin yayınladığı bir makaleye göre, obezite cerrahisinde yöntem seçimi ve ameliyatların sıklığı konusunda son yıllarda belirgin bir değişim gözleniyor.

Buna göre ABD’de, 2011’de 158.000 olan toplam ameliyat sayısı 2015’de 196.000’e yükselmiş durumda. Eskiden altın standart kabul edilen Roux-en-Y gastrik bypass sayıları % 36.7’den % 23.1’e gerilerken, band ameliyatları % 35.4’den % 5.7’ye düşerek neredeyse terkedilmiş durumda. Buna karşın tüp mide ameliyatları % 17.8’den % 53.8’e yükselerek tartışmasız, en çok uygulanan ameliyat haline geldi. Biliopankreatik diversiyon / duodenal switch gibi üst düzey ameliyatlar % 0.9’dan % 0.6’ya geriledi.

obezite cerrahisi istatistikleri

Çalışmanın en dikkat çekici yanı, revizyon ameliyatlarının % 6’dan % 13.6’ya yükselmiş olması. Yani özetle, önümüzdeki yıllarda band ameliyatlarının neredeyse tamamen terkedileceğini, tüp mide ameliyatlarının uzun süre daha liderliği koruyacağını, obezite cerrahisi yıl olarak ilerledikçe revizyon ameliyatlarının büyük bir artış göstereceğini öngörebiliriz. Bu revizyonların başında mide bandı takılmış hastaların band çıkarılarak başka bir yönteme geçmesi veya yetersiz kilo kaybı nedeniyle kısıtlayıcı ameliyatlardan emilim azaltıcı ameliyatlara dönüşüm gelmekte.

Unutmayınız ki revizyon ameliyatları primer ameliyatlardan çok daha ciddi teknik zorluklar ve tecrübesiz ellerde artmış riskler içerdiğinden, revizyonların mutlaka obezite ve metabolizma cerrahisine özelleşmiş senior bariatrik cerrahlarca yapılması gerekmektedir. Aynı cümleleri obezite cerrahisi geçmişi bir yılı, vaka sayısı onu aşmayan ya da hem yeni başladığını, hem de 1000’den fazla vaka yaptığını duyuran cerrahların da sarfetmekte olduğunu da unutmayınız!

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp