Obezite Cerrahisinde Yöntem Seçimi: Son Eğilimler Nelerdir?

Yayın Tarihi: 30/07/2016

ASMBS (Amerikan Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Derneği)’nin yayınladığı bir makaleye göre, obezite cerrahisinde yöntem seçimi ve ameliyatların sıklığı konusunda son yıllarda belirgin bir değişim gözleniyor.

Buna göre ABD’de, 2011’de 158.000 olan toplam ameliyat sayısı 2015’de 196.000’e yükselmiş durumda. Eskiden altın standart kabul edilen Roux-en-Y gastrik bypass sayıları % 36.7’den % 23.1’e gerilerken, band ameliyatları % 35.4’den % 5.7’ye düşerek neredeyse terkedilmiş durumda. Buna karşın tüp mide ameliyatları % 17.8’den % 53.8’e yükselerek tartışmasız, en çok uygulanan ameliyat haline geldi. Biliopankreatik diversiyon / duodenal switch gibi üst düzey ameliyatlar % 0.9’dan % 0.6’ya geriledi.

obezite cerrahisi istatistikleri

Çalışmanın en dikkat çekici yanı, revizyon ameliyatlarının % 6’dan % 13.6’ya yükselmiş olması. Yani özetle, önümüzdeki yıllarda band ameliyatlarının neredeyse tamamen terkedileceğini, tüp mide ameliyatlarının uzun süre daha liderliği koruyacağını, obezite cerrahisi yıl olarak ilerledikçe revizyon ameliyatlarının büyük bir artış göstereceğini öngörebiliriz. Bu revizyonların başında mide bandı takılmış hastaların band çıkarılarak başka bir yönteme geçmesi veya yetersiz kilo kaybı nedeniyle kısıtlayıcı ameliyatlardan emilim azaltıcı ameliyatlara dönüşüm gelmekte.

Unutmayınız ki revizyon ameliyatları primer ameliyatlardan çok daha ciddi teknik zorluklar ve tecrübesiz ellerde artmış riskler içerdiğinden, revizyonların mutlaka obezite ve metabolizma cerrahisine özelleşmiş senior bariatrik cerrahlarca yapılması gerekmektedir. Aynı cümleleri obezite cerrahisi geçmişi bir yılı, vaka sayısı onu aşmayan ya da hem yeni başladığını, hem de 1000’den fazla vaka yaptığını duyuran cerrahların da sarfetmekte olduğunu da unutmayınız!

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp