Obezite Cerrahisinde Ameliyat Sırasında Görülen Stapler Hattı Kaçakları ve Kanamalar Neden Olur?

Yayın Tarihi: 19/06/2016

Obezite Cerrahisinde Ameliyat Sırasında Görülen Stapler Hattı Kaçakları ve Kanamalar Neden Olur?

Obezite cerrahisinin en korkulan, ancak % 1 gibi düşük bir oranda görülen komplikasyonu stapler hattı kaçaklarıdır. Hastalarımızın en merak ettiği konu kaçaklara neyin sebep olduğudur. Yeni yapılan bir çalışmaya göre, ameliyat sırasında meydana gelen stapler kaçakları ve kanamaların en önemli sebebinin stapler problemleri olduğu ortaya çıktı.

Obesity Surgery dergisinde yayınlanan makaleye göre, laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatlarında % 1-3, gastrik bypass ameliyatlarında ise % 0.1-5.6 arasında bildirilen kaçaklar, en korkulan ve ciddi komplikasyonlar arasında önde geliyor. İntraoperatif kanama ve kaçakları inceleyen 16 ayrı çalışma değerlendirildi. Ameliyat sırasında kaçak intraoperatif kaçak testinin pozitif olmasıyla belirlendi. Aynı zamanda, ameliyat sırasında görülen bu komplikasyonlara cerrahın deneyimine göre müdahale edildiği ve bu bulguların çoğu zaman raporlanmadığı da ortaya çıktı.

Ameliyat sırasındaki kaçakların nedenleri hastaya bağlı faktörlere, cerrahi tekniğe ve cihaz malfonksiyonuna bağlı olabilir. Çalışmada, ameliyat içinde saptanan kanama ve kaçak komplikasyonlarının en büyük sebebinin staplere bağlı hatalar olduğu ortaya kondu ve stapler teknolojisindeki gelişmelerin bunu azaltabileceği belirtildi.

Kaynak: http://link.springer.com/article/10.1007/s11695-016-2177-1

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp