Obezite Cerrahisinde Ameliyat Sırasında Görülen Stapler Hattı Kaçakları ve Kanamalar Neden Olur?

Yayın Tarihi: 19/06/2016

Obezite Cerrahisinde Ameliyat Sırasında Görülen Stapler Hattı Kaçakları ve Kanamalar Neden Olur?

Obezite cerrahisinin en korkulan, ancak % 1 gibi düşük bir oranda görülen komplikasyonu stapler hattı kaçaklarıdır. Hastalarımızın en merak ettiği konu kaçaklara neyin sebep olduğudur. Yeni yapılan bir çalışmaya göre, ameliyat sırasında meydana gelen stapler kaçakları ve kanamaların en önemli sebebinin stapler problemleri olduğu ortaya çıktı.

Obesity Surgery dergisinde yayınlanan makaleye göre, laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatlarında % 1-3, gastrik bypass ameliyatlarında ise % 0.1-5.6 arasında bildirilen kaçaklar, en korkulan ve ciddi komplikasyonlar arasında önde geliyor. İntraoperatif kanama ve kaçakları inceleyen 16 ayrı çalışma değerlendirildi. Ameliyat sırasında kaçak intraoperatif kaçak testinin pozitif olmasıyla belirlendi. Aynı zamanda, ameliyat sırasında görülen bu komplikasyonlara cerrahın deneyimine göre müdahale edildiği ve bu bulguların çoğu zaman raporlanmadığı da ortaya çıktı.

Ameliyat sırasındaki kaçakların nedenleri hastaya bağlı faktörlere, cerrahi tekniğe ve cihaz malfonksiyonuna bağlı olabilir. Çalışmada, ameliyat içinde saptanan kanama ve kaçak komplikasyonlarının en büyük sebebinin staplere bağlı hatalar olduğu ortaya kondu ve stapler teknolojisindeki gelişmelerin bunu azaltabileceği belirtildi.

Kaynak: http://link.springer.com/article/10.1007/s11695-016-2177-1

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp