Obezite Cerrahisinde Kullanılan Staplerler MR Çektirmeye Engel Değildir!

Yayın Tarihi: 02/08/2016

Hastalarımız tarafından en çok sorulan ve üzerinde en çok kafa karışıklığı yaşanan konulardan biri de, tüp mide veya gastrik bypass geçirmiş olan hastaların MR çektirip çektiremeyeceğidir. Bir çok MR merkezinde uzmanlar tarafından bile bunun sakıncalı olduğu, hatta ilk 6 ayda kaçağa yol açabileceği gibi asılsız yorumlar yapılmaktadır.

Bu konuyu aydınlatmak adına, belirtmek isterim ki; laparoskopik ameliyatlarda kullanılan her türlü klipler ve staplerler nonferromagnetik özelliktedir. Tantalum, saf titanyum veya paslanmaz çeliğin manyetik alandan etkilenmeyen formlarından üretilirler. Yani MR sistemleri tarafından yaratılan statik manyetik alanlardan etkilenmezler. 3 Tesla ve altındaki hiçbir MR cihazında sorun yaşanması söz konusu değildir. Bu stapler ya da klipleri taşıyan hastaların MR çekimi sırasında zarar görmesi mümkün değildir.

Bütün bu klipler ve cihazlar test edilmiştir ve MR ortamaında hiçbir sorun rapor edilmemiştir. Bu güvenlik, bahsedilen malzemeler vücuda konduğu andan itibaren geçerlidir. MR için söz konusu olabilecek tek sorun, bu malzemelerin artefakt dediğimiz görüntü parazitlerine yol açması olabilir.

Son olarak, mide bandı taktırmış, tüp mide veya gastrik bypass ameliyatı geçirmiş, vücudunda titanyum protez, stapler vb bulunan hiçbir hastanın MR’a girerken çekinmesine gerek yoktur. Gittiğiniz merkezde herhangi bir şekilde kabul edilmezseniz bu makaleyi kendilerine gösterebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

2 thoughts on “Obezite Cerrahisinde Kullanılan Staplerler MR Çektirmeye Engel Değildir!”

 1. Çok faydalı bir bilgi Paylaşımınız için teşekkürler. Bildiğim kadarıyla zımbaların mide iyileşme sağladıktan sonra bir işlevi kalmıyor. Umarım bunların vücuttan kolayca çıkarılmasını sağlayacak bir çalışma yada teknoloji de birkaç yıla yapılır. Sonuçta vücuda ait olmayan cisimler.

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Merhaba,
   Staplerlerin belli bir süre sonra işlevsiz kaldığı doğru olsa da, vücuttan atılmaları veya çıkarılmaları kolay olmadığı gibi, mümkün de değildir. Belki zamanla eriyebilen bir malzeme geliştirilebilir, sonuçta teknoloji sürekli bir atılım halinde 🙂 Ancak titanyum staplerlerin vücutta kalmasının herhangi bir yan etkisi saptanmamıştır.
   Sağlıklı günler dilerim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp