Obezite Cerrahisi Yüksek Tansiyonu Altediyor!

Yayın Tarihi: 25/09/2017

Obezite cerrahisinden sonra sağlanan anlamlı miktarda kilo kaybı, hipertansiyona bağlı acil problemleri % 40 oranında azaltıyor. Obezite ve Metabolizma Cerrahisi alanındaki çalışmalarına İstanbul ve Londra’da devam eden Op Dr Murat Üstün, British Medical Journal’da yayınlanan makaleyi sizler için yorumladı.

“Obezitenin hipertansiyon için bir risk faktörü olduğu bilinmesine rağmen, cerrahinin tansiyona bağlı gelişen acil problemlere etkisini bilmiyorduk. Osaka Üniversitesi ile Harvard Medical School’un birlikte yürüttüğü çalışmada, hipertansiyonu olan obez erişkinlerde obezite cerrahisinin acil müdahale gereksinimine etkisi araştırıldı. 980 hastanın incelendiği çalışmada, obezite ameliyatından önceki 13-24 ay ile, ameliyat sonrası 12 aydaki tansiyon nedenli acil başvuruları gözden geçirildi.

Sonuç olarak, obezite cerrahisinden sonraki 12-24 aylık dönemde hipertansiyona bağlı acil başvurularının % 40 oranında azaldığı saptandı. Buna karşın, cerrahi dışı kilo verdirici müdahalelerde bu düşüş gösterilemedi. Dolayısıyla, hipertansiyonu olan bireylerde de, hipertansiyona bağlı acil sağlık sorunlarını en aza indirmek için öncelikle halk sağlığı girişimleriyle obezite oranları düşürülmeli ve güvenilir ve etkili bir yöntem olarak obezite cerrahisi göz önünde bulundurulmalıdır.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp