Obezite Cerrahisi Yüksek Tansiyonu Altediyor!

Yayın Tarihi: 25/09/2017

Obezite cerrahisinden sonra sağlanan anlamlı miktarda kilo kaybı, hipertansiyona bağlı acil problemleri % 40 oranında azaltıyor. Obezite ve Metabolizma Cerrahisi alanındaki çalışmalarına İstanbul ve Londra’da devam eden Op Dr Murat Üstün, British Medical Journal’da yayınlanan makaleyi sizler için yorumladı.

“Obezitenin hipertansiyon için bir risk faktörü olduğu bilinmesine rağmen, cerrahinin tansiyona bağlı gelişen acil problemlere etkisini bilmiyorduk. Osaka Üniversitesi ile Harvard Medical School’un birlikte yürüttüğü çalışmada, hipertansiyonu olan obez erişkinlerde obezite cerrahisinin acil müdahale gereksinimine etkisi araştırıldı. 980 hastanın incelendiği çalışmada, obezite ameliyatından önceki 13-24 ay ile, ameliyat sonrası 12 aydaki tansiyon nedenli acil başvuruları gözden geçirildi.

Sonuç olarak, obezite cerrahisinden sonraki 12-24 aylık dönemde hipertansiyona bağlı acil başvurularının % 40 oranında azaldığı saptandı. Buna karşın, cerrahi dışı kilo verdirici müdahalelerde bu düşüş gösterilemedi. Dolayısıyla, hipertansiyonu olan bireylerde de, hipertansiyona bağlı acil sağlık sorunlarını en aza indirmek için öncelikle halk sağlığı girişimleriyle obezite oranları düşürülmeli ve güvenilir ve etkili bir yöntem olarak obezite cerrahisi göz önünde bulundurulmalıdır.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp