Obezite Cerrahisi Sonrası Su İhtiyacı

Yayın Tarihi: 31/12/2016

Bazı hastalarımız ameliyattan sonra su içerken bulantıları olduğunu, su içmek istemediklerini söylemektedirler. Oysa bunun çok kolay bir yöntemi vardır.

Suyunuzu yanınızdan hiç ayırmayıp , bulantı olmaması içinde yavaş yavaş da olsa bir bardağı bitirmeye çalışmak yerine 15 dakikada bir büyük bir yudum ( ortalama 30 cc ) su içmektir. İkinci yudumu hemen arkasından almayacağınız için en hassas ve bulantıya yatkın midelerde dahi bu yöntem bulantıya sebep olmamaktadır.

Aynı yöntemle susuz kalmaktan korkup midenize aniden fazla sıvı yükleyip genişlemesine ya da stapler hattının zorlanmasına da engel olacaksınız. Bu sayede günlük ortalama 2 litreye yakın sıvınızı tedarik etmiş olacaksınız.

Katı ve püre gıdalara başlayıp yemek öncesi 30 dakika yemekten sonra 45-60 dakika bekledikten sonra sıvı alımı yapması gereken hastalarımız ise 10 dakikada bir büyük yudum içerek günlük su alımlarını 2 litrenin altına düşürmemiş olacaklar.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

16 thoughts on “Obezite Cerrahisi Sonrası Su İhtiyacı”

 1. Hocam bende tüp mide ameliyatı olalı beş gün oldu bugün iki gündür bel ağrısı yaşıyorum acaba nedendir yardımcı olurmusunuz

  1. Yasemin hanım öncelikle geçmiş olsun. Ameliyat sonrası her türlü şikayetinizde mutlaka cerrahınıza ulaşmanız gerekir. Özellikle erken dönem şikayetler ciddi sorunların habercisi olabilir. Biz ancak cerrahına ulaşamayan ya da cerrahıyla sorun yaşayan hastalarda, kliniğimiz takibine girmek koşuluyla müdahale ediyoruz.
   Sağlıklı günler dileriz

 2. Merhabalar saygıdeğer hocam. Ameliyat olalı 2 ay oluyor çok şükür ciddi bir sıkıntım yok ama su çok ağır geliyor son günlerde bunun sebebi nedir acaba

  1. Umut bey merhaba,
   Öncelikle geçmiş olsun. Ameliyat sonrası her türlü soru ve sorununuzu cerrahınız ve ekibine iletmeniz önemlidir. Obezite cerrahisi sonrası tad ve koku algısı değişimi makalemiz yakınmanız hakkında bir fikir verebilir. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp