Obezite Cerrahisi Sonrası Su İhtiyacı

Yayın Tarihi: 31/12/2016

Bazı hastalarımız ameliyattan sonra su içerken bulantıları olduğunu, su içmek istemediklerini söylemektedirler. Oysa bunun çok kolay bir yöntemi vardır.

Suyunuzu yanınızdan hiç ayırmayıp , bulantı olmaması içinde yavaş yavaş da olsa bir bardağı bitirmeye çalışmak yerine 15 dakikada bir büyük bir yudum ( ortalama 30 cc ) su içmektir. İkinci yudumu hemen arkasından almayacağınız için en hassas ve bulantıya yatkın midelerde dahi bu yöntem bulantıya sebep olmamaktadır.

Aynı yöntemle susuz kalmaktan korkup midenize aniden fazla sıvı yükleyip genişlemesine ya da stapler hattının zorlanmasına da engel olacaksınız. Bu sayede günlük ortalama 2 litreye yakın sıvınızı tedarik etmiş olacaksınız.

Katı ve püre gıdalara başlayıp yemek öncesi 30 dakika yemekten sonra 45-60 dakika bekledikten sonra sıvı alımı yapması gereken hastalarımız ise 10 dakikada bir büyük yudum içerek günlük su alımlarını 2 litrenin altına düşürmemiş olacaklar.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

10 thoughts on “Obezite Cerrahisi Sonrası Su İhtiyacı”

 1. blank

  Peki soğuk su içebilir miyiz? Eğer soğuk su içmek yasaksa bunun sebebi nedir hocam? Canım acayip derecede soğuk su istiyor. Nolur yardım edin!

 2. blank

  Merhabalar hocam ben soğuk su içiyorum kücük yudum alıyorum peş peşe doygunluk hisetikten sonra 5-10 dk icmiyorum sonra tekrar yudum alıyorum bu mideyi genişletirmi

 3. blank

  Hocam merhaba ben tüp miğde ameliyatı olalı 8 gün oldu ve ben normal yaşantımda çok su tüketen biriyim ameliyat sonrası çok susuyorum ne zaman hızlı tüketmeye başlıcagız suyu

  1. blank

   Zehra hanım merhaba,
   Cevap: Hiçbir zaman. Lütfen ameliyat olduğunuz ekibin Bariatrik diyetisyeninden destek alınız. Alamıyorsanız 05324131143 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz

 4. blank

  Merhaba ben 24 gün önce tüp mide ameliyatı oldum ilk bir hafta 7 kilo verdim ancak son 14 gün 200 gram vermek dışında bir değişiklik olmadı. Normal bir durum mu?

  1. blank

   Ece hanım öncelikle geçmiş olsun. Obezite cerrahisi sonrası kilo kaybı sabit olarak devam etmez, aralarda duraklamalar olması normaldir. Siz tartıdan ziyade beslenme alışkanlıklarını değiştirmeye odaklanın, gerisi gelecektir. Bu arada Bariatrik diyetisyen desteğini de ihmal etmeyin.
   Sağlıklı günler dileriz

 5. blank

  Merhabalar. Ben yaklaşık 10 ay önce tüp mide ameliyatı oldum bazen az dahi olsa su ile yiyeceği karıştırıyorum biraz endişeliyim. Yardımcı olabilir misiniz? Görüşleriniz nedir ? Ayrıca yemeğe dikkat edildiği taktirde sporla tekrardan düzenli kilo verebilir miyim? Motivasyon olarak düştüm.

  1. blank

   Ela hanım merhaba,

   Bu soru ve endişelerinizi lütfen ameliyat olduğunuz cerrah ve ekibiyle paylaşarak yanıtlamalarını ve çözüm üretmelerini isteyiniz. Merkezimiz hastaları dışında uzaktan müdahalede bulunmayı doğru bulmuyoruz.
   Sağlıklı günler dileriz

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp