Obezite Cerrahisi Sonrası Protein Tozu Kullanımı

Yayın Tarihi: 21/02/2018

Obezite cerrahisi ile ilgili bir yazımızı okumaktasınız. Obezite cerrahisi ilgili daha fazla bilgi içeren makalemizi okumak için tıklayınız.

Obezite cerrahisi (bariatrik ameliyat) sonrası protein tozu takviyesi diyet planının vazgeçilmez bir bileşenidir. Amaç yetersiz protein alımını önlemek ve kasları korumaktır. Bununla birlikte, rafine edilmiş şeker, yağ ve kalorinin düşük olması da hedeflenir çünkü bunların tüketimi yeterli kilo vermeyi engelleyebilir.

Protein tozuObezite kısmen, vücudun optimal işleyişi için gerekli olanın ötesinde aşırı kalori almanın bir sonucudur. Karbonhidrat ve protein, gram başına aynı miktarda kaloriyi (4kcal) sağlarken yağ, gram başına en yüksek kalorili miktarı (9 kcal) sağlar. Bununla birlikte, kalorinin nereden geldiğine bakılmaksızın, vücudun ihtiyaç duyduğu miktardan fazla olduğu sürece yağa dönüşme kaçınılmaz olur.

Obezite cerrahisi sonrasında gerekli protein miktarını tek başına gıdalardan elde etmek zor olabilir; bu nedenle birçok obezite hastası diyetlerini protein tozları ile hazırlanan içecekler, sıvı protein içecekleri, çorbalar ve pudingler gibi sıvı proteinlerle desteklerler.

Piyasada bir takım protein tozları vardır ve birbirlerinden oldukça farklıdırlar. Bir protein tozunu seçerken göz önüne alınması gereken bazı şeyler, tozun içerdiği protein türü, her bir porsiyonda ne kadar protein olduğu, ne kadar şeker eklendiği, ne kadar yağ ilave edildiği, yiyecek boyası veya yapay tatlandırıcılar içerip içermediğidir.

Obezite cerrahisi hastası için proteinin faydaları

 • bariatrik ameliyattan sonra doğru yara iyileşmesini,
 • hormonların oluşumunu,
 • enzimleri ve bağışıklık sistemi antikorlarını oluşturmayı,
 • kas yerine yağ yakmayı,
 • doğal metabolizmanızı desteklemeyi,
 • sindirimi yavaşlatmayı ve
 • yemekler arasındaki açlığı kontrol etmeyi içerir.

Yemek yeme alışkanlıklarını ve yaşam biçimini değiştirmede kararlılık obezite cerrahisi sonrası önemli kilo kaybı sağlamak, gastrik rahatsızlıkları ve beslenme yetersizliklerini önlemek için şarttır. Tüp mide ameliyatı sonrasında kilo vermenin sağlanmasında amaç, kalori alımını azaltmak ve enerji üretimi için aşırı miktarda yağı harekete geçirmektir. Bununla birlikte kaslar korunmalıdır. Bu nedenle, kalori azaltılmasında protein değil, yağ ve karbonhidrat hedeflenir.  Zayıflama diyetinin en temel nedeni budur; karbonhidrat ve yağ oranı düşüktür, ancak yeterli miktarda protein içerir. Örneğin bir obezite cerrahisi olan Sleeve Gastrektomi ameliyatı sonrası diyeti sırasında gıda alımı çok az olduğu için sağlıklı besin seçimi yapmak hem kilo vermek hem de sağlığı korumak için önemlidir. Bu diyet belirli bir süre sıvı ile beslenme, bunu takiben yumuşak veya püre haline getirilmiş gıdalara ilerleme ve nihayetinde daha katı gıdaları içerir. Bu diyette tüp mide ameliyatı sonrası ilk hafta sıvı döneminde protein tozlarıyla hazırlanan içecekler diyet programınızı destekleyebilir.

Doktorunuz size ameliyat sonrası takip etmeniz gereken diyeti, ne tür gıdaları her öğünde ne kadar yiyebileceğinizi açıklayarak bir tüp mide ameliyatı beslenme listesi verecektir.

Protein Tozu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çoğu insanın tercih ettiği protein tozları, peynir altı suyu protein konsantresi, peyniraltı suyu proteini izolatı ve soya proteininden yapılır. Laktoz alerjiniz varsa, peynir altı suyu proteini izolatı veya soya proteininden yapılan protein tozlarını tercih etmelisiniz. Bir protein tozu seçerken, her porsiyonda kaç gram protein bulunduğunu görmek için etiketi okuyun. En az 15 gram protein içeren bir ürün seçin. Bir bariatrik diyet için ihtiyaç duyulan genel protein, günde 60-80 gr aralığındadır. Hızlı gastrik boşaltma olarak da bilinen Dumping sendromunu önlemek için mümkün olduğunca az şeker ve yağ içeriği olan protein içecekleri seçin. Şeker ve yağ alımında tavsiye edilen miktar her ikisinin de 5 gramdan az olmasıdır. Her durumda protein tozu seçerken doktorunuz veya diyetinizle birlikte karar vermeniz daha doğrudur.

Şekerli Protein Riskleri ve Dumping Sendromu

Tüp mide ameliyatı sonrası protein tozu içeceğinizdeki yüksek şeker içeriği hızlı mide boşalması olan damping sendromu riskini artıracaktır. Bu sendrom yemekten yarım saat kadar sonra çarpıntı, ateş basması, ishal gibi etkiler gösterir. Şeker yerine, zencefil, tarçın veya karanfil gibi şeyleri protein içeceğinize ekleyebilirsiniz. Kalorisi az olan veya hiç olmayan badem özütü, hindistancevizi özütü, vanilya özütü, nane gibi diğer özler de protein içeceğine eklenebilir.

Obezite cerrahisi hastalarına özel üretilen protein tozları hakkında detaylı bilgi almak için bize buradan veya +447918548789 nolu Whatsapp numarasından ulaşabilirsiniz.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

10 thoughts on “Obezite Cerrahisi Sonrası Protein Tozu Kullanımı”

 1. tüp mide ameliyattından sonra ne kadar süre protein tozu kullanmamız gerekiyor kaç ay sonra bırakalım hocam

  1. Op. Dr. Murat Üstün

   Semih bey merhaba,

   Bu bilgilerin cerrahınız ve bariatrik diyetisyeniniz tarafından veriliyor olması gerekir. Dış merkez hastalarına ancak cerrahlarından gereken desteği alamazlarsa müdahale ediyoruz. Bu amaçla +447918548789 nolu Whatsapp numarasından bize ulaşabilirsiniz.
   Görüşmek üzere.

  1. Op Dr Murat Üstün

   Betül hanım merhaba,
   Bariatrik cerrahi sonrası ihtiyaçlar ve hasta dönüşlerinden yola çıkılarak özel hazırlanmış Nutrimor ürünlerini tavsiye ediyoruz. Daha detaylı bilgi için +447918548789 nolu Whatsapp numarasından bize ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı günler dileriz.

  1. Murat bey merhaba,
   Özel üretilen ve hastaya direk sunulan protein tozlarından sipariş etmek için +90 553 615 13 00 nolu telefondan Ebru hanıma ulaşabilirsiniz. Avantajlı fiyatlar için “Dr Murat Üstün’ün hastasıyım” demeniz yeterli.
   Sağlıklı günler dileriz

 2. Merhabalar ben tup miyde ameliyati.oldum.2 haftalıkkim bana günde 5 yemek.kasigi her yemeğe protein yoğurt süte koymami.soylediler günlük 5 kaşık protein.cokmu beni.bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler

  1. Merhaba,
   Obezite cerrahisi sonrası günlük tüketmeniz gereken protein miktarı minimum 50 gramdır. Bariatrik diyetisyeniniz size beslenmeniz konusunda destek olacaktır.
   Saglıklı günler dileriz

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp