Obezite cerrahisi kan akımına toksik materyaller salabilir!

Yayın Tarihi: 18/11/2019

Obezite cerrahisinin mikrobesin yetmezlikleri gibi potansiyel yan etkileri bilinmekle beraber yağı dokusundan çevresel toksik maddelerin salınımı bugüne kadar hiç araştırılmamış bir konudur.

Bugün sizlerle belki de hiç duymadığınız bir konuyu paylaşacağım. İnsan eliyle üretilen zehirli kimyasal maddelerin (PCB=Poliklorine bisfeniller veya organochlorine böcek zehirleri gibi) vücut tarafından emilerek yağ dokusunda depolandığı biliniyor. John Hopkins Üniversitesi’nden araştırmacıların yeni çalışmasına göre, obezite cerrahisini takip eden dönemde yaşanan hızlı kilo kaybı sırasında bu toksinler kan akımına karışıyor olabilir. Bulgular bu potansiyel toksik madde teması ve sağlığa etkileri konusunda başka çalışmaların yapılması gerektiğini gösteriyor.

obezite cerrahisi toksik madde
3d illustration blood in blood vessel

Obesity dergisinde yayınlanan ‘Mobilization of Environmental Toxicants Following Bariatric Surgery’ başlıklı çalışmada araştırmacılar obezite cerrahisi geçiren 26 hastayı incelediler. Çalışmada yağ dokusunda uzun süreli olarak depolandığı bilinen organochlorine ve PCB başta olmak üzere bir çok çevresel toksik maddenin kan akımına salınımında artış yaşandığını gösteren bulgulara ulaşıldı.

Araştırmacılar ayrıca hastaları 1976’dan önce doğanlar ve sonra doğanlar olarak iki gruba ayırdılar. Bu kimyasal bileşiklerin yaygın olarak kullanıldığı 1976’dan önce doğanlar daha genç hastalara göre daha yüksek kan kimyasal seviyelerine sahiplerdi. Tam tersine daha genç yetişkinler kilo kaybı ile bağlantılı olarak daha yüksek perfloro kimyasal (PFC) seviyelerine sahipti. Zararlı kimyasal madde seviyeleri kilo kaybı ile parallel olarak artıyordu.

Çalışmaya göre 1976’dan önce doğan hastalar beş kat daha fazla PCB seviyeleri gösteriyordu. Yine organochlorin böcek ilacı seviyeleri de daha yüksekti. Obezite cerrahisinden sonraki altı ay içerisinde hastaların çoğu ortalama %23 yani yaklaşık 30 kg kaybı yaşadılar. Her iki grup hastada da yağda depolanan kimyasal seviyeleri yükselme eğilimindeydi. 

Bugüne kadar yağ dokusunda depolanan bu kimyasal bileşenlerin’tan nasıl alınması ve kan seviyeleri hakkında son derece yetersiz bilgi vardı. Eğer bunu bir problem olmadığı saptanırsa ne ala. Ama aynı zamanda eğer sağlığa zararlı etkisi saptanırsa hastaların daha yavaş kilo vermesini sağlamak ve bu arada kan akımına salınan bu zararlı maddeleri nasıl etkisiz hale getireceğimizi bulmak zorundayız. Diğer bir bakış açısından normalde ömür boyu yağ dokunuzda birikecek olan bu kimyasal toksik maddelerin bir şekilde vücuttan uzaklaştırılıyor olması incelenmeye değer bir faydadır.

Kaynak: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/oby.22618

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp