Obezite Cerrahisi Kalp Yetmezliğini % 40 Azaltıyor!

Yayın Tarihi: 23/08/2016

Yeni bir araştırmaya göre, obezite cerrahisinin kalp yetmezliği belirtilerini ve hastane yatışlarını azaltmakta etkili olduğu belirlendi. 524 obez ve kalp yetmezliği olan hastanın incelendiği çalışma Harvard Tıp Fakültesi ve Massachusetts Hastanesi tarafından yapıldı. Çalışmada acile başvuruya neden olan kalp yetmezliği belirtilerinin ve hastaneye yatırılma oranının bariatrik cerrahiyi takiben ameliyat öncesine göre % 40 azaldığı belirlendi. Çalışma Journal of the American College of Cardiology dergisinde yayınlandı.

ABD’de 6 milyon kalp yetmezlikli hasta bulunuyor. Bunun 2030’a kadar % 46 artacağı bekleniyor. Her yıl 676.000 kişi kalp yetmezliği belirtileriyle acillere başvuruyor ve 1.02 milyon yatış yapılıyor. ABD buna paralel olarak bir obezite salgını da yaşıyor. Hastaneye yatırılan kalp yetmezlikli hastaların % 40’ı obez. Bu da kalp yetmezliğiyle obezitenin yakın ilişkisini kanıtlar nitelikte..

Obezitenin kalp yetmezliği belirtilerini arttırmada potansiyel risk faktörü olarak önemi bilinse de, obezite cerrahisinin kalp yetmezliğinin ağırlığına etkisi bugüne kadar yaygın şekilde incelenmemişti.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp