Obezite Cerrahisi Hastaları Sigarayı Bırakma Konusunda İsteksiz!

Yayın Tarihi: 17/09/2016

Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme , Egzersiz ve Sigara Alışkanlıkları

Bariatrik cerrahi hastaları ameliyattan sonra yeme alışkanlıklarını değiştirme konusunda daha dikkatli, fakat fiziksel aktivitelerini arttırmak ve sigarayı bırakmak konusunda öyle değiller.! Springer Open’da yayınlanan çalışmaya göre, araştırmacılar hastaların ameliyattan sonra bariatrik diyetisyen, psikolog ve egzersiz uzmanı ile birlikte çalışmaya cesaretlendirilmesi gerektiğini, böylece en iyi sonuçların alınabileceğini bildiriyor.

Milan Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, aynı cerrahi operasyonu geçirseler de, yeme alışkanlığı değişiklikleri, gıda tüketme sıklığı ve fiziksel aktivite farklılıklarının kişilerin ameliyat sonrası kilo değişimlerini etkileyebileceği gösteriliyor.

Çalışmada, geçirdiği ameliyat farketmeksizin, hastaların neredeyse hiçbirinin sigara alışkanlıklarından vazgeçmediği saptandı. Kilo kaybı cerrahi yönteme göre farkediyordu, ama yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi tüm ameliyatlar için pozitif bir gösterge olarak etkiliydi. Bu nedenle, bariatrik cerrahiden sonra “uzun süreli” multidisipliner destek hastaların en iyi kilo kaybı sonuçlarına ulaşmasında önemli bir faktördür.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp