Obezite Cerrahisi Hastaları Sigarayı Bırakma Konusunda İsteksiz!

Yayın Tarihi: 17/09/2016

Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme , Egzersiz ve Sigara Alışkanlıkları

Bariatrik cerrahi hastaları ameliyattan sonra yeme alışkanlıklarını değiştirme konusunda daha dikkatli, fakat fiziksel aktivitelerini arttırmak ve sigarayı bırakmak konusunda öyle değiller.! Springer Open’da yayınlanan çalışmaya göre, araştırmacılar hastaların ameliyattan sonra bariatrik diyetisyen, psikolog ve egzersiz uzmanı ile birlikte çalışmaya cesaretlendirilmesi gerektiğini, böylece en iyi sonuçların alınabileceğini bildiriyor.

Milan Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, aynı cerrahi operasyonu geçirseler de, yeme alışkanlığı değişiklikleri, gıda tüketme sıklığı ve fiziksel aktivite farklılıklarının kişilerin ameliyat sonrası kilo değişimlerini etkileyebileceği gösteriliyor.

Çalışmada, geçirdiği ameliyat farketmeksizin, hastaların neredeyse hiçbirinin sigara alışkanlıklarından vazgeçmediği saptandı. Kilo kaybı cerrahi yönteme göre farkediyordu, ama yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi tüm ameliyatlar için pozitif bir gösterge olarak etkiliydi. Bu nedenle, bariatrik cerrahiden sonra “uzun süreli” multidisipliner destek hastaların en iyi kilo kaybı sonuçlarına ulaşmasında önemli bir faktördür.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp