Obezite Cerrahisi Erken Yaşlanmayı Önlüyor!

Yayın Tarihi: 01/08/2016

Frontiers in CardioVascular Biology 2016’da sunulan bir çalışmaya göre, obezite cerrahisi ile kilo vermek obeziteyle ilişkili erken yaşlanmayı önlüyor. Viyana Tıp Fakültesinden Dr Philipp Hohensinner, “Bariatrik cerrahiden sonra erken yaşlanma belirleyicilerinde düzelme” başlıklı sunumunda, cerrahi hastalarında DNA’daki telomerlerin daha uzun olduğunu ve cerrahiden iki yıl sonra inflamasyon reaksiyonlarının çok daha az olduğunu bildirdi.

Telomerler adeta hücrelerin iç saatleridir. Hücre parçalanmasına yol açan oksidatif streslere maruz kaldıkça telomerler kısalır. Telomerler iyice kısalıp bölünemez hale geldiğinde ise, hücre yaşlanmış olur. Daha önceki çalışmalarda da obez kadınların daha kısa telomerlere sahip olduğu ve ömrün neredeyse 8 yıl kısaldığı saptanmıştı.

“Obez insanlar erken yaşlanır” diyen Hohensinner, “yağ dokularında inflamatuar yani yangısal süreçleri artmıştır, inflamatuar sitokinler yani hücrenin ölümüne yol açan toksinler artmıştır” diye ekliyor. Aynı zamanda obez insanların telomerleri de daha kısadır.

 

76 hasta üzerinde yapılan çalışmada, bariatrik cerrahi geçiren bu kişilerin ameliyat öncesi ve sonrası 1.-2. Yıllarda kan örnekleri alınarak erken yaşlanma işaretleyicileri değerlendirildi. Obezite cerrahisinden sonra vücut kitle indeksi ortalama % 38 oranında azalmıştı. Bu azalma hücreye zararlı toksinlerde de belirgin azalmaya yol açtı. Ameliyattan 2 yıl sonra telomerler ameliyat öncesine göre % 80 daha uzundu. Bu sayede hücreler daha genç hale gelmiş, telomer oksidasyonuna bağlı parçalanmaları azalmıştı.

Kısacası, obezite cerrahisi sadece fazla kiloların verilmesini veya estetik olarak daha iyi bir görünüme kavuşulmasını sağlamaz, aynı zamanda hücre düzeyinde bile çok daha sağlıklı hale gelmenizi sağlar. Obezite cerrahisi için araştırma aşamasındaysanız, daha detaylı bilgi için bu linke tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp