Obezite Cerrahisi Erken Yaşlanmayı Önlüyor!

Yayın Tarihi: 01/08/2016

Frontiers in CardioVascular Biology 2016’da sunulan bir çalışmaya göre, obezite cerrahisi ile kilo vermek obeziteyle ilişkili erken yaşlanmayı önlüyor. Viyana Tıp Fakültesinden Dr Philipp Hohensinner, “Bariatrik cerrahiden sonra erken yaşlanma belirleyicilerinde düzelme” başlıklı sunumunda, cerrahi hastalarında DNA’daki telomerlerin daha uzun olduğunu ve cerrahiden iki yıl sonra inflamasyon reaksiyonlarının çok daha az olduğunu bildirdi.

Telomerler adeta hücrelerin iç saatleridir. Hücre parçalanmasına yol açan oksidatif streslere maruz kaldıkça telomerler kısalır. Telomerler iyice kısalıp bölünemez hale geldiğinde ise, hücre yaşlanmış olur. Daha önceki çalışmalarda da obez kadınların daha kısa telomerlere sahip olduğu ve ömrün neredeyse 8 yıl kısaldığı saptanmıştı.

“Obez insanlar erken yaşlanır” diyen Hohensinner, “yağ dokularında inflamatuar yani yangısal süreçleri artmıştır, inflamatuar sitokinler yani hücrenin ölümüne yol açan toksinler artmıştır” diye ekliyor. Aynı zamanda obez insanların telomerleri de daha kısadır.

 

76 hasta üzerinde yapılan çalışmada, bariatrik cerrahi geçiren bu kişilerin ameliyat öncesi ve sonrası 1.-2. Yıllarda kan örnekleri alınarak erken yaşlanma işaretleyicileri değerlendirildi. Obezite cerrahisinden sonra vücut kitle indeksi ortalama % 38 oranında azalmıştı. Bu azalma hücreye zararlı toksinlerde de belirgin azalmaya yol açtı. Ameliyattan 2 yıl sonra telomerler ameliyat öncesine göre % 80 daha uzundu. Bu sayede hücreler daha genç hale gelmiş, telomer oksidasyonuna bağlı parçalanmaları azalmıştı.

Kısacası, obezite cerrahisi sadece fazla kiloların verilmesini veya estetik olarak daha iyi bir görünüme kavuşulmasını sağlamaz, aynı zamanda hücre düzeyinde bile çok daha sağlıklı hale gelmenizi sağlar. Obezite cerrahisi için araştırma aşamasındaysanız, daha detaylı bilgi için bu linke tıklayarak bize ulaşabilirsiniz.

 

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp