Obezite Cerrahisi Beyindeki Gıda Algısını Değiştiriyor!

Yayın Tarihi: 26/08/2016

Bariatrik cerrahi sadece alınabilecek gıda miktarlarını azaltarak değil, aynı zamanda kan şekeri kontrolünü düzeltmek yoluyla hastaların ne yemek istediklerini de değiştirerek kilo vermeyi sağlıyor. Bu bulgular Amerikan Diyabet Cemiyeti dergisi Diabetes Care’de yayınlanan yeni bir araştırmanın sonuçlarından..

“Tip 2 diyabet hastalarında bariatrik cerrahi sonrası glisemik kontrolün düzelmesi ve nöronal gıda ödül aktivitesi” başlıklı çalışma Almanya Tübingen Üniversitesi tarafından yapıldı. TÜmü de Tip 2 diyabetik olan hastalar bariatrik cerrahi geçirenler ve geçirmeyenler olarak iki gruba ayrıldı. Her iki grupta da ameliyat öncesi-sonrası HbA1c seviyeleri izlendi. Aynı zamanda fonksiyonel MR yöntemiyle gıda ödül süreçlerinde beynin nöronal aktivitesi ölçüldü.

Ameliyat olan grupta HbA1c değerleri 7’den 5.7’ye, BMI ortalaması 52’den 35’e indi. Ameliyat grubunda beynin görsel, motor, kognitif kontrol, hafıza ve tad alma merkezlerinde artmış aktivite saptandı. Ameliyat olmayan grupta ise beynin baskı ve ödül merkezleri ile prokuneus olarak adlandırılan majör bağlantı merkezinde artmış aktivite gözlendi.

Bu çalışma Texas Southwestern Medical Center’in Obesity dergisinde yayınlanan güncel çalışmasıyla da uyumlu sonuçlar sergiliyor. O çalışmada da, beyin taramaları ağır obez bireylerde gıdaya yanıtın normal bireylerden farklı olduğunu, ödül merkezinin aç olmasalar da onları yemeye sevkettiğini göstermişti.

Tip 2 diyabeti olan obez bireylerde bypass türü ameliyatlar kan şekerini normale döndürdüğü gibi, beyindeki gıda ödül merkezi aktivitesini de değiştirir. Bu farklılık bariatrik cerrahiden sonraki başarılı sonuçları açıklayan bir faktör olabilir.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp