Meyve Suyunu Sağlıklı Sanıyorsanız, Durun!

Fazla Meyve Suyu Tüketimi Ölüm Riskini Arttırabilir!

Cola, Ice Tea gibi şekerli içeceklerin insan hayatına olumsuz etkileri sayısız çalışmayla kanıtlanmıştır. Şimdi, çok geniş bir çalışmada, % 100 meyve sularının da bunlara eklenmesi gerektiği ileri sürülüyor!

ABD’de 45 yaş ve üstündeki 13.000 yetişkin üzerinde yürütülen bir anket çalışmasında, diğer şekerli içeceklerden bağımsız olarak, günde ekstra 350 ml meyve suyu tüketiminin tüm nedenlerden ölüm riskini % 24 arttırdığı belirlendi. 17 Mayıs 2019’da Jama Network Open’da yayınlanan makalesinde otör Lindsay Collin, herhangi bir şekerli içeceğin bir porsiyonunun ölüm riskine % 11 artış olarak yansıdığını bildiriyor.

Bulgular, günlük şekerli içecek tüketiminin azaltılması önerilerine meyve suyunun da eklenmesi gerektiğini gösteriyor. Bir çoğumuz meyve suyunun şekerli soft içeceklere sağlıklı bir alternatif olduğunu düşünürüz. Ancak bu içecekler de en az şekerli içecekler kadar şeker ve kalori içerirler. % 100 meyve sularının içindeki şeker, diğerlerindeki gibi eklenmiş yapay şeker olmasa da, metabolize edildiğinde temel olarak aynı biolojik yanıtı oluşturuyor.

Atlanta Emory Üniversitesi’nde yürütülen ve inme nedenlerini araştıran REGARDS çalışmasında da, yüksek risk grubundaki neredeyse tüm katılımcılar günlük şekerli içecek tüketimi bildirdiler. Şekerli içeceklerin ortalama yoğunluğu günlük kalori miktarının %8.4 ü kadardı. Bunun da yaklaşık yarısı meyve sularından geliyordu. Şekerli içecek ve meyve suyu tüketimi arttıkça inme oranları da yükseliyordu.

Sonuç olarak, günlük tüketimde şekerli içecekleri sınırlamakla ilgili uyarıların meyve sularını da içerecek şekilde genişletilmesi gerekiyor.

JAMA Netw Open. Published online May 17, 2019. Full text, Editorial

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir