Meyve Suyunu Sağlıklı Sanıyorsanız, Durun!

Yayın Tarihi: 26/07/2019

Fazla Meyve Suyu Tüketimi Ölüm Riskini Arttırabilir!

Cola, Ice Tea gibi şekerli içeceklerin insan hayatına olumsuz etkileri sayısız çalışmayla kanıtlanmıştır. Şimdi, çok geniş bir çalışmada, % 100 meyve sularının da bunlara eklenmesi gerektiği ileri sürülüyor!

Meyve Suyu Sağlıklı mı?

ABD’de 45 yaş ve üstündeki 13.000 yetişkin üzerinde yürütülen bir anket çalışmasında, diğer şekerli içeceklerden bağımsız olarak, günde ekstra 350 ml meyve suyu tüketiminin tüm nedenlerden ölüm riskini % 24 arttırdığı belirlendi. 17 Mayıs 2019’da Jama Network Open’da yayınlanan makalesinde otör Lindsay Collin, herhangi bir şekerli içeceğin bir porsiyonunun ölüm riskine % 11 artış olarak yansıdığını bildiriyor.

Bulgular, günlük şekerli içecek tüketiminin azaltılması önerilerine meyve suyunun da eklenmesi gerektiğini gösteriyor. Bir çoğumuz meyve suyunun şekerli soft içeceklere sağlıklı bir alternatif olduğunu düşünürüz. Ancak bu içecekler de en az şekerli içecekler kadar şeker ve kalori içerirler. % 100 meyve sularının içindeki şeker, diğerlerindeki gibi eklenmiş yapay şeker olmasa da, metabolize edildiğinde temel olarak aynı biolojik yanıtı oluşturuyor.

Atlanta Emory Üniversitesi’nde yürütülen ve inme nedenlerini araştıran REGARDS çalışmasında da, yüksek risk grubundaki neredeyse tüm katılımcılar günlük şekerli içecek tüketimi bildirdiler. Şekerli içeceklerin ortalama yoğunluğu günlük kalori miktarının %8.4 ü kadardı. Bunun da yaklaşık yarısı meyve sularından geliyordu. Şekerli içecek ve meyve suyu tüketimi arttıkça inme oranları da yükseliyordu.

Sonuç olarak, günlük tüketimde şekerli içecekleri sınırlamakla ilgili uyarıların meyve sularını da içerecek şekilde genişletilmesi gerekiyor.

JAMA Netw Open. Published online May 17, 2019. Full text, Editorial

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp