Meyve Suyunu Sağlıklı Sanıyorsanız, Durun!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Meyve Suyu Sağlıklı mı?

Fazla Meyve Suyu Tüketimi Ölüm Riskini Arttırabilir!

Cola, Ice Tea gibi şekerli içeceklerin insan hayatına olumsuz etkileri sayısız çalışmayla kanıtlanmıştır. Şimdi, çok geniş bir çalışmada, % 100 meyve sularının da bunlara eklenmesi gerektiği ileri sürülüyor!

Meyve Suyu Sağlıklı mı?

ABD’de 45 yaş ve üstündeki 13.000 yetişkin üzerinde yürütülen bir anket çalışmasında, diğer şekerli içeceklerden bağımsız olarak, günde ekstra 350 ml meyve suyu tüketiminin tüm nedenlerden ölüm riskini % 24 arttırdığı belirlendi. 17 Mayıs 2019’da Jama Network Open’da yayınlanan makalesinde otör Lindsay Collin, herhangi bir şekerli içeceğin bir porsiyonunun ölüm riskine % 11 artış olarak yansıdığını bildiriyor.

Bulgular, günlük şekerli içecek tüketiminin azaltılması önerilerine meyve suyunun da eklenmesi gerektiğini gösteriyor. Bir çoğumuz meyve suyunun şekerli soft içeceklere sağlıklı bir alternatif olduğunu düşünürüz. Ancak bu içecekler de en az şekerli içecekler kadar şeker ve kalori içerirler. % 100 meyve sularının içindeki şeker, diğerlerindeki gibi eklenmiş yapay şeker olmasa da, metabolize edildiğinde temel olarak aynı biolojik yanıtı oluşturuyor.

Atlanta Emory Üniversitesi’nde yürütülen ve inme nedenlerini araştıran REGARDS çalışmasında da, yüksek risk grubundaki neredeyse tüm katılımcılar günlük şekerli içecek tüketimi bildirdiler. Şekerli içeceklerin ortalama yoğunluğu günlük kalori miktarının %8.4 ü kadardı. Bunun da yaklaşık yarısı meyve sularından geliyordu. Şekerli içecek ve meyve suyu tüketimi arttıkça inme oranları da yükseliyordu.

Sonuç olarak, günlük tüketimde şekerli içecekleri sınırlamakla ilgili uyarıların meyve sularını da içerecek şekilde genişletilmesi gerekiyor.

JAMA Netw Open. Published online May 17, 2019. Full text, Editorial

Bunlara da göz atmak isteyebilirsiniz >>

Op Dr Murat Üstün

Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve Türkiye'nin en yetkin obezite cerrahisi uzmanlarındandır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Farklı şekilde gerçekleştirilen bu işlemler midenin aldığı gıdaları sınırlayarak hastanın kilo vermesine yardımcı olur. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Murat Üstün'ün yazılarından anında haberdar olun!

Obezite ile ilgili bilgilere anında ulaşın ve en yeni gelişmeleri yakından takip edin.