Metabolik Cerrahi Öncesi (Diyabetli Hastada) Beslenme Programı

Yayın Tarihi: 31/12/2016

Metabolik Cerrahisi öncesi kilonuz , diabetiniz ve diğer yandaş hastalıklarınız göz önünde bulundurularak özel bir diyet programını size önerilen süre boyunca uygulamanız hem ameliyatınızın daha rahat geçmesini hem de ameliyat sonrası iyileşme sürecinizin kolaylaşmasını sağlayacaktır.

Bu dönemde normal beslenme sürecimizde şişkin ve yağlı olan karaciğerimizi daha sağlıklı bir düzeye indirmek fakat bunu yaparken şekerinizin aniden düşüp hipoglisemiye girmenizi önlemek ilk hedefimizdir, bu nedenle beslenme tablomuzdan yağ ve şekeri tamamen çıkarmalı protein , vitamin ve mineral açısından olabildiğince yüksek bir diyet uygulamalıyız.

Ameliyat öncesi uymanız gereken ana kurallar ;

-Günde 2500- 3000 cc su tüketmelisiniz.

-Asitli içecekler içmemelisiniz.

-Tüm öğünlerinizde protein ağırlıklı beslenmelisiniz.

-Özellikle rafine şeker kullanmamalısınız.

-Sigara kullanıyorsanız bırakmaya çalışın, bırakamazsanız ; nikotin bandı ya da nikotin sakızı gibi desteklerle de olsa bu dönemi olabildiğince az sigara ile geçirmelisiniz.

-Ameliyatınızdan bir hafta önce Aspirin ve türevleri olan Coraspin Alcaseltzer v.b. kan sulandırıcı ilaçları kullanmamalısınız.

Diyetinizde katı gıdalar bulunmamaktadır.Yani artık dişlerinizi kullanmayı bırakmalısınız. Unlu, Kızartma, Bulgurlu, Pirinçli,İnsulininizi ani yükseltecek nişastalı, şekerli yiyecekler almamalısınız.

-Sabahları içine bir adet Çin Kabuk tarçını ve 3-4 tane çiğ badem koyulup bekletilmiş içerken blendırdan geçireceğiniz süt ya da soya sütü ile güne başlamanız hem gün içerisinde iştahınızın ani yükselmesine engel olacaktır hem de iyi bir protein desteğidir.

– Kahvaltı da bir yemek kaşığı light labne peyniri ya da sütaş süzme peyniri kabuksuz domates birkaç yaprak feslegen ile rondolayıp içebilirsiniz , ekmek yerine 1 adet kepekli grisini ya da yarım dilim çavdar ekmeği yiyebilirsiniz.

– Ya da rafadan pişirilmiş 1 yumurta ve 1 grissini yanında şeker yerine içine 2 adet elinizle küçük küçük kırarak doğradığınız keçiboynuzu ile 1 çay kaşığı saf salep ve 1 bardak süt ile yapılmış bol tarçınlı sahlep içebilirsiniz.İçerken keçiboynuzunu içinden çıkarınız.

-Diğer öğünlerde el kadar yağsız eti evdeki sebzeler ile düdüklü tencere de kaynatıp , rondolandıktan sonra sevdiğiniz baharatlarla tatlandırarak gün içinde ihtiyaç duydukça sınırsız içebilirsiniz. Şekerinizin ani yükselip düşmesini engellemek ve bu dönemi rahat atlatmak için tüm çorbalarınıza iyi karbonhidrat kaynağı düşük glisemik indeksli bakliyatları ( Soya fasülyesi, nohut, kırmızı mercimek , barbunya fasülye) gaz giderici bitkilerle birlikte eklemeniz faydalı olacaktır.

-Ara öğünlerde bitki çayı olarak ; biberiye , funda, ısırgan yaprağı , yeşil
çay, kekik, rezene gibi bitki çaylarını içebilirsiniz.

-Ya da ara öğünlerde katkı maddesiz ve şekersiz kefiri rondoladığınız çilek-kiraz-böğürtlen-nar-elma-portakal-mandalina-kamkat meyvelerinden biri ile karıştırarak içebilirsiniz

-Gece yatmadan bir iki saat önce ayran içebilirsiniz.

-Şeker ihtiyacınız için günde bir bardak taze sıkılmış meyve suyu hakkınız var. İstediğiniz öğünde alabilirsiniz . Meyve suyunuzu yoğurt ya da süt ile karıştırırsanız kan şeker dengeniz aniden bozulmaz.

-Bu dönemde ameliyat sonrasında da düzenli olarak kullanacağınız Whey proteine başlamanız hem zengin protein kaynağı olması nedeniyle hem de yeme ataklarının azalmasına yardımcı olması açısından önerilmektedir. GNC nin 1 ölçeğinde 24 gr protein bulunan Whey Proteininden bir ölçeğini 3 e bölerek yemeklerden 1.5 saat kadar sonra günde toplam 3 türk kahvesi fincanında su mümkünse süt ya da soya sütü ile karıştırarak içmenizi öneriyoruz.

-Ameliyattan önceki son gün berrak sıvı diyeti uygulamanız gerekmektedir. Bu dönemde alacağınız tüm sıvılar su kıvamında olmalıdır.Hiç katı gıda almamalısınız. Meyve suyunuzu light süt ile karıştırabilirsiniz. Et –sebze suyunuzu süzgeçten geçirdikten sonra içmelisiniz.Soya sütü ya da sütünüze bol tarçın ekleyerek bu günü daha rahat geçirebilirsiniz.Çok yaygın bir alışkanlığımız olmasa da berrak suyu sıkılmış bir meyvenin suyu ile 1 kaşık yoğurdu çırparak kendinize meyveli ayran yapabilirsiniz.(elma-armut-mandalina suyu gibi)

– Gece yarısından sonra yeme – içmeyi kesiniz. Sabah hastaneye yattığınızda ameliyat saatinize kadar şekerinizin düşüp sıkıntı yaşamamanız için serum tedavisi uygulanacaktır.

Şimdiden geçmiş olsun.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp