Kamkat Reçeli (kumkat-Kumkuat-Kumquat-Fortunella-Altın portakal)

Yayın Tarihi: 31/12/2016

Malzemeler:

300 gr Kamkat
2 Yemek Kaşığı Dolusu Kurutulmuş Stevia Bitkisi (Bulamayanlar Toz Stevia ya da splenda ya da 1.5 su bardağı Esmer Şeker Kullanabilirler)
2 Su bardağı Mandalina ya da Portakal Suyu
1 Su Bardağı Ceviz

Kamkatın bazılarını boyuna bazılarını enine dilimleyin. Bence mutlaka bir kısmını bıçakla delikler açıp bütün bırakın ve tüm malzemeyi reçel kıvamına gelene kadar pişirin.
Sabah Kahvaltısında alternatif arayanlar için lezzetli bir reçel. Yoğurt ile karıştırıldığında hoş bir meyveli yoğurt oluyor ara öğünlerde de tüketebilirsiniz.

1 . Aydan itibaren rondolayarak yoğurdunuza ekleyebilirsiniz.
** 2. Aydan itibaren sabahları bir dilim etimek üzerine sürüp yenilebilir.

100 Gr. Kamkat’ ın Gıda Değerleri

C Vitamini : 151
Demir : 1,7 mg
Fosfor : 97 mg
Kalori : 274
Kalsiyum : 266 mg
Karbonhidratlar :72,1 mg
Potasyum : 995 mg
Protein : 3,8 g
Riboflavin : 0,40 mg
Sodyum : 30 mg
Thiamine : 0,35 mg
Vitamin A : 2.530 I.U
Yağ : 0,4 g

100 gramında 151 miligram C vitamini var. Kass ve doku oluşumu için gerekli olan bu vitamin diğer mineral ve vitaminlerin daha iyi kullanılmasına da yardım ediyor. C vitaminine günlük gereksinimizse 30 miligram. Yani günlük 20 gram kamkat, günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılıyor. Yine 100 gramı yendiğinde 274 kilokalori eneji ve 3,8 gram protein veriyor. Ortalama günlük protein gereksinimi, erişkinler için kilogram başına 0,75 – 1,5 gram arasında değişiyor. Bu miktar protein günlük gereksinim duyduğumuz enerjinin %9 – %18’ini veriyor. Genel olarak günlük toplam enerjinin %10 – %15’nin de proteinden gelmesi öneriliyor. Bu durumda, 50 kilogram gelen bir kişinin günlük protein gereksinimi yaklaşık 50 gram. Kamkatın bileşimindeki protein miktarıysa, günlük protein gereksiniminin karşılanmasında önemli bir yer tutuyor.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp