Kamkat Reçeli (kumkat-Kumkuat-Kumquat-Fortunella-Altın portakal)

Yayın Tarihi: 31/12/2016

Malzemeler:

300 gr Kamkat
2 Yemek Kaşığı Dolusu Kurutulmuş Stevia Bitkisi (Bulamayanlar Toz Stevia ya da splenda ya da 1.5 su bardağı Esmer Şeker Kullanabilirler)
2 Su bardağı Mandalina ya da Portakal Suyu
1 Su Bardağı Ceviz

Kamkatın bazılarını boyuna bazılarını enine dilimleyin. Bence mutlaka bir kısmını bıçakla delikler açıp bütün bırakın ve tüm malzemeyi reçel kıvamına gelene kadar pişirin.
Sabah Kahvaltısında alternatif arayanlar için lezzetli bir reçel. Yoğurt ile karıştırıldığında hoş bir meyveli yoğurt oluyor ara öğünlerde de tüketebilirsiniz.

1 . Aydan itibaren rondolayarak yoğurdunuza ekleyebilirsiniz.
** 2. Aydan itibaren sabahları bir dilim etimek üzerine sürüp yenilebilir.

100 Gr. Kamkat’ ın Gıda Değerleri

C Vitamini : 151
Demir : 1,7 mg
Fosfor : 97 mg
Kalori : 274
Kalsiyum : 266 mg
Karbonhidratlar :72,1 mg
Potasyum : 995 mg
Protein : 3,8 g
Riboflavin : 0,40 mg
Sodyum : 30 mg
Thiamine : 0,35 mg
Vitamin A : 2.530 I.U
Yağ : 0,4 g

100 gramında 151 miligram C vitamini var. Kass ve doku oluşumu için gerekli olan bu vitamin diğer mineral ve vitaminlerin daha iyi kullanılmasına da yardım ediyor. C vitaminine günlük gereksinimizse 30 miligram. Yani günlük 20 gram kamkat, günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılıyor. Yine 100 gramı yendiğinde 274 kilokalori eneji ve 3,8 gram protein veriyor. Ortalama günlük protein gereksinimi, erişkinler için kilogram başına 0,75 – 1,5 gram arasında değişiyor. Bu miktar protein günlük gereksinim duyduğumuz enerjinin %9 – %18’ini veriyor. Genel olarak günlük toplam enerjinin %10 – %15’nin de proteinden gelmesi öneriliyor. Bu durumda, 50 kilogram gelen bir kişinin günlük protein gereksinimi yaklaşık 50 gram. Kamkatın bileşimindeki protein miktarıysa, günlük protein gereksiniminin karşılanmasında önemli bir yer tutuyor.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp