Kadınlar Vücutları ve Kilolarıyla Daha Barışık

Yayın Tarihi: 19/08/2016

Cinsiyet ve beden memnuniyetsizliğini araştıran bir çalışmaya göre, aslında kadınların bedenlerinden memnuniyetsizliği başta daha fazlayken, zamanla bu memnuniyetsizlik azalıyor. Oysa erkeklerin tatminsizliği relatif olarak sabit kalıyor.

ABD’de giderek artan obezite oranlarına ve açıkça selfie takıntılı bir kültür gelişmesine rağmen, kadınların bedenlerini geçmiştekinden daha fazla kabullendiği anlaşılıyor. “Vücudundan memnun olmama zamanla değişiyor mu?” başlıklı çalışma Amerikan Psikoloji Derneği 124. Yıllık toplantısında sunuldu.

Kadınlar  erkeklere göre çok daha fazla memnuniyetsiz olsa da, 31 yaş ve üzerinde bu tatminsizlik giderek azalıyor. Vücudundan memnun olmama sadece anorexia nervosa veya binge eating gibi yeme bozukluklarının sık görülen bir belirleyicisi değil, aynı zamanda depresyon gelişiminde de rol oynayabilir.

Sosyokültürel etmenler beden memnuniyetsizliği gelişiminde baskın rol oynayabilse de, zaman içerisinde neredeyse sabit kalması net olarak anlaşılabilmiş değil. Bu çalışmada 1982-2012 arasında 100000’in üzerinde deneğin incelendiği 250’den fazla çalışma gözden geçirildi. Buna göre, kadınlar erkeklere göre bedenleri hakkında daha mutsuz olsa da, bu tatminsizlik zamanla azalıyor. Oysa erkeklerin mutsuzluğu neredeyse sabit kalıyor.

Erkeklerin beden algısı her zaman inceliğe, zayıflığa dayanmadığından ve hatta sıklıkla kaslı bir beden yüceltildiğinden, araştırmacılar aynı zamanda kas oranlarına da yoğunlaştılar.

Bulgulara göre, özellikle son 20 yılda bedeni kabullenme bilincinin artması genç kız ve kadınlar üzerindeki incelik baskısını azaltmışa benziyor!

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp