İnsülin Krizi Kapıda!

Yayın Tarihi: 07/12/2018

2030’da 40 Milyon Şeker Hastası İnsülin Bulamayacak!

Yeni bir çalışmaya göre dünyadaki diyabet artışı böyle devam ederse, insülin üretimi katlanarak artan ihtiyacı karşılayamaz duruma gelecek. 2030’da 79 milyon erişkin hastanın kan şekerlerini düzenleyebilmek için insüline ihtiyacı olacağını ve artış böyle devam ederse bunların ancak yarısının yeterli desteği alabileceğini öngören çalışma Lancet Diabetes and Endocrinology dergisinde yayınlandı (Kasım 2018).

Araştırmacılar özellikle Afrika, Asya ve Okyanusya bölgelerinin daha çok etkileneceğini ve ilaca erişimin mutlaka düzeltilmesi gerektiğini bildiriyor. Stanford Üniversitesi’nden Dr Basu, özellikle Afrika ve Asya’da güncel insüline erişim oranları tahminlenen ihtiyaçla kıyaslandığında, çok ciddi bir kriz için hazır olunması gerektiğini söylüyor. Birleşmiş Milletlerin bİnsülin Krizi Kapıda! 2ulaşıcı olmayan hastalıkları tedavi etme ve diyabet ilaçlarına evrensel erişimi sağlama konusundaki çalışmalarına karşın, dünyada milyonlarca hastanın insüline ulaşmakta gereksiz güçlük yaşadıkları biliniyor.

İnsülin, Tip 1 ve bazı Tip 2 diyabet hastalarının tedavisinde zorunlu bir ilaç. Tip 2 diyabet obezite, kötü diyet ve fiziksel inaktivite gibi birçok yaşam tarzı faktörüyle de yakından ilişkili. Uluslararası Diyabet Federasyonunun ve 14 bağımsız çalışmanın verileri kullanılarak, 221 ülkede 2018’den 2030’a kadar Tip 2 diyabet oranlarındaki artış modellendi. 2018’de dünya çapında 406 milyon olan Tip 2 diyabetli hasta sayısının 2030’da 511 milyona ulaşması bekleniyor. ABD dünya çapında en büyük üçüncü sayıya sahip ve bu ülkede 2030’da 32 milyon kişinin diyabetli olacağı öngörülüyor.

Toplam 511 milyon hastanın 79 milyonunun insüline ihtiyacı olacağı öngörülüyor, yani insülin talebinde % 20 artış olacak. Mevcut olanaklara göre bu rakamın sadece 38 milyonu insüline erişebilecek. İnsülin tedavisi maliyetli bir tedavi ve market üç tedarikçi tarafından elde tutuluyor. Hükümetler insülin üretiminde devreye girmez ve erişilebilir insülin sağlanmazsa kullanımı olması gereken düzeylerin çok altında kalacak.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp