İnanışlarınız Metabolizmanızı Etkiliyor!

Yayın Tarihi: 13/12/2016

Beyin Gücü Metabolizmayı Değiştirebilir mi?

Columbia Üniversitesi’nden psikolog Alia Crum’un çok ilginç çalışmasına göre, yanıt evet! Yiyeceklerin etiketlerindeki bilgilerle ne yediğiniz veya içtiğinize ait bilgi, vücudunuzun reaksiyonunu etkiliyor. Crum, daha önce uzun yıllar placebo etkisi üzerine çalışan bir araştırmacı. Bilindiği gibi, etken madde içermeyen ilaçlarla sağlanan etkiye placebo etkisi deniyor.

Araştırmacı şimdi bu alandaki tecrübelerini sağlıklı gıdalarla ilgili bir deneye aktarıyor. Aynı miktarda kalori (300) içeren ama biri düşük kalorili (104) ve sağlıklı, diğeri ise yüksek kalorili (620) olarak etiketlenmiş iki milkshake bardağını içen deneklerin Ghrelin seviyeleri inceleniyor. Mide boş olduğunda ghrelin salgısı artar ve beyne birşeyler yenmesi için sinyaller gönderilir. Bu nedenle Ghrelin açlık hormonu olarak da bilinir.

İlginç bir şekilde yüksek kalorili olduğuna inandıkları içeceği içen deneklerin vücudu, diğerlerinin 3 katı gıda almış gibi reaksiyon verdi. Yani ghrelin seviyeleri 3 kat fazla azaldı. Bu da, bir şekilde zihninizle metabolizmanızı kontrol edebileceğiniz anlamına gelebilir. Öte yandan, yiyecek içeceklerin üzerindeki etiketlerin de sadece etiketler olmadığını, zihnimizde gıdalarla ilgili inanışlar oluşturduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Yani “0 kalori” ya da “light” olduğunu iddia eden etiketlerin, o gıdalarla başetme yollarımızı etkiliyor olması da mümkün.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp