İnanışlarınız Metabolizmanızı Etkiliyor!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Beyin Gücü Metabolizmayı Değiştirebilir mi?

Columbia Üniversitesi’nden psikolog Alia Crum’un çok ilginç çalışmasına göre, yanıt evet! Yiyeceklerin etiketlerindeki bilgilerle ne yediğiniz veya içtiğinize ait bilgi, vücudunuzun reaksiyonunu etkiliyor. Crum, daha önce uzun yıllar placebo etkisi üzerine çalışan bir araştırmacı. Bilindiği gibi, etken madde içermeyen ilaçlarla sağlanan etkiye placebo etkisi deniyor.

Araştırmacı şimdi bu alandaki tecrübelerini sağlıklı gıdalarla ilgili bir deneye aktarıyor. Aynı miktarda kalori (300) içeren ama biri düşük kalorili (104) ve sağlıklı, diğeri ise yüksek kalorili (620) olarak etiketlenmiş iki milkshake bardağını içen deneklerin Ghrelin seviyeleri inceleniyor. Mide boş olduğunda ghrelin salgısı artar ve beyne birşeyler yenmesi için sinyaller gönderilir. Bu nedenle Ghrelin açlık hormonu olarak da bilinir.

İlginç bir şekilde yüksek kalorili olduğuna inandıkları içeceği içen deneklerin vücudu, diğerlerinin 3 katı gıda almış gibi reaksiyon verdi. Yani ghrelin seviyeleri 3 kat fazla azaldı. Bu da, bir şekilde zihninizle metabolizmanızı kontrol edebileceğiniz anlamına gelebilir. Öte yandan, yiyecek içeceklerin üzerindeki etiketlerin de sadece etiketler olmadığını, zihnimizde gıdalarla ilgili inanışlar oluşturduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Yani “0 kalori” ya da “light” olduğunu iddia eden etiketlerin, o gıdalarla başetme yollarımızı etkiliyor olması da mümkün.

Bunlara da göz atmak isteyebilirsiniz >>

Op Dr Murat Üstün

Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve Türkiye'nin en yetkin obezite cerrahisi uzmanlarındandır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Farklı şekilde gerçekleştirilen bu işlemler midenin aldığı gıdaları sınırlayarak hastanın kilo vermesine yardımcı olur. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Bir Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Op. Dr. Murat Üstün'ün yazılarından anında haberdar olun!

Obezite ile ilgili bilgilere anında ulaşın ve en yeni gelişmeleri yakından takip edin.