Güncelleme: Obezite Cerrahisi Erken Doğum Riskini Arttırabilir!

Yayın Tarihi: 26/08/2016

Obezite cerrahisi geçiren kadınlarda 37. Haftadan önce doğumun gerçekleşmesi riski, normal gebelere göre daha yüksek olabilir. Kontrol grubunun prematüre bebek sahibi olma riski % 6.8 iken, cerrahi grubunda bu oran % 8.4 bulundu.

Bu güncel bilgi Karolinska Enstitüsü’nün New England Journal of Medicine’de yayınlanan yeni bir çalışmasından.. Ekip üyelerinden Olof Stephansson, “obezite artmış erken doğum riski ile bağlantılı olduğundan, obezite cerrahisinin özellikle gebelik diyabeti oranını düşürerek bu oranı azaltmasını bekliyorduk. Ancak bunun yerine artmış bir riskle karşılaştık” diyor. “Bariatrik Cerrahi ve Erken Doğum” başlıklı araştırmada 2006-2013 yılları arasında bariatrik cerrahi geçiren annelerin doğurduğu 2000 bebekle, ameliyat olmamış, ancak ilk grupla aynı BMI değerlerinde olan 6500 bebeğin verileri karşılaştırıldı.

Stephansson, “bariatrik cerrahi sonrası gebelikler daha yüksek erken doğum riski taşıdığından, bu gebelikler yüksek riskli gebelik kabul edilip, özel takip ve ilgi gösterilmelidir.” Diyor. Bu da, fetal gelişimi izlemek için daha ekstra ultrason kontrolleri, detaylı diyet danışmanlığı ve gerekli besin ve vitamin desteklerinin düzenlenmesi anlamına geliyor. Sadece demir değil, bütün olası besinsel eksiklikler yönünden takip edilmeliler. Stephansson grubunun daha önceki çalışmalarında obezite cerrahisinin gebelik diyabeti riskini düşürdüğü saptanmıştı. Yine bu çalışmada erken doğum riskinin artabileceği öngörülmüş ama istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştı. Bariatrik cerrahinin giderek popüler hale gelmesiyle araştırmacılar da daha geniş gruplardan gelen verileri değerlendirebiliyorlar.

“Daha önceki makalemizde bildirilenle zıt olarak, geçirilmiş bariatrik cerrahiyle erken doğum riskinin anlamlı olarak artmış risk içerdiğini bildiriyoruz.” Diye ekliyor Stephansson. Biz de bu güncellemeyi sizlerle paylaşmak ve obezite cerrahisi sonrası gebeliklerin yüksek riskli gebelik sayılarak, deneyimli kadın doğum uzmanları tarafından sıkı takip edilmesi gerektiği hakkındaki önerilerimizi yinelemek istiyoruz.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp