Gastrik Pacemaker (İmplantable Stimulatör)

Yayın Tarihi: 24/01/2017

Gastrik pacemaker mide üstüne implante edilerek elektrik akımı yoluyla tokluk hissi oluşturulabileceği fikrine dayanan bir aygıttır. Diabetik gastroparezi gibi mide hareket bozukluklarında denenen gastrik pacemakerin obezite alanında da kullanılabileceği ileri sürülmüş ve birçok çalışma yapılmıştır.

Domuzlarda Deneyler

1995 yılında, Cigaina ve arkadaşları domuzlar üzerinde yaptıkları çalışmalarda mide duvarına verilen elektriksel akımla mide hareketlerinin her iki yönde de etkilenebileceğini keşfettiler. Bir başka çalışmada da, yine domuzların mide duvarının elektriksel stimulasyonlarla uyarılmasının hayvanların yeme alışkanlıklarını etkilediği gösterildi. Mide duvarı stimule edilen domuzlar daha az yiyordu ve azalan gıda alımına bağlı olarak kilo kaybı gözlendi.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp