Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra Gözardı Edilen Bir Risk: Anal Bölge Hastalıkları!

Yayın Tarihi: 14/06/2018

Güncel bir çalışmaya göre, her üç bariatrik cerrahi hastasından biri, hemoroid ve kabızlık gibi bir takım anal komplikasyonlar yaşıyor. Bypass ya da modifiye biliopankreatik diversiyon geçiren 137 hastada yapılan araştırmada, hastaların % 37’sinde iyi huylu anal hastalıkların geliştiği saptandı. 51 hastanın 14’ünde komplikasyonlar için ameliyat gerekti. Geriye dönük yapılan çalışma Clinical Obesity dergisinin 2018 yılı 8. sayısında yayınlandı.

Tüm bariatrik cerrahlar bu durumla sık sık karşılaşsa da, bugüne kadar bu konuda yapılmış çok az çalışma vardır. Bugüne kadar anal problemler gelişen hastalar diğer hastalar gibi tedavi edilmiştir. Ancak farklıdırlar, çünkü hastalığın ana sebebi farklıdır. Bu nedenle bu hastalar farklı şekilde tedavi edilmelidir.

Temel neden olduğundan hastanın barsak alışkanlıklarına özen gösterilmesi ve korunma anahtardır. Hastaların yakından izlenmesi ve diare ve kabızlık gibi problemlerin başlangıçta çözülmesi gereklidir.

Bariatrik cerrahi geçiren hastalar emilim bozucu etkiye, dumping sendromuna veya kısa barsak sendromuna bağlı olarak barsak alışkanlıklarında değişiklikler yaşarlar, bu da hemoroid ve fissürlere neden olur. Değişmiş barsak alışkanlıkları oranının yüksek olmasına bağlı olarak benign anal hastalıkların da benzer şekilde sık görülmesi mantıklıdır.

Post bariatrik hastaların Bristol Stool Form Skalasına göre izlenmesi, gerekirse kan ve gaita tetkiklerinin yapılması, altta yatan bir neden yoksa su alımının arttırılması, lif takviyelerinin eklenmesi gibi yöntemler faydalı olabilir. Buna rağmen hastalıklar oluştuysa öncelikle steroidli suppozituarlar, kremler gibi lokal tıbbi tedavilerin denenmesi, son olarak da bir kolorektal cerrahla cerrahi yöntemlerin değerlendirilmesi uygun olacaktır.

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp