Doktorlar Obezite Hakkında Çok Fazla Şey Bilmiyor, Çünkü Bilmeleri Beklenmiyor!

Yayın Tarihi: 26/02/2017

Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Tıp Kurumu obeziteyi diyabet veya hipertansiyon gibi bir kronik tıbbi hastalık olarak tanımasına rağmen, ABD’li doktorların obezite hakkında çok fazla şey bilmediği ortaya çıktı!

Neden böyle olduğuna bakılırsa cevabı gayet basit:

Teaching and Learning In Medicine dergisinde yayınlanan Robert Kushner ve ekibinin makalesine göre, obezitenin önlenmesi, değerlendirilmesi ve tedavisi hakkında yeterlilik doktorların eğitiminde yer almıyor. En azından genç doktorlara diploma sınavları sırasında sorulan sorularda bu konular kendine yeterli yer bulamıyor.

Doktorlar Obezite Hakkında Çok Fazla Şey Bilmiyor, Çünkü Bilmeleri Beklenmiyor! 2

 

Araştırmacılar ABD’de uygulanan ve bir doktorun branşına bakmaksızın, çalışmak için geçmesi gereken üç basamaklı Tıbbi Lisans Sınavında (USMLE) obeziteyle ilişkili maddeleri araştırdılar. USMLE soru paneli 800’ün üzerinde obeziteyle ilişkili anahtar kelime içerse de, bunların % 58’i 17 organ sisteminden sadece 4’ünü içeriyordu. Obezite kodlu soruların büyük çoğunluğu obeziteyle ilişkili komorbiditelere işaret ederken, doğrudan obezitenin kendisiyle ilgili koruma, tanı veya tedaviye işaret etmiyordu.

Diğer branşlarda olduğu gibi, tıpta da öğrenciler sınavlarını geçmelerine yarayacak konulara yoğunlaşıyorlar. Bu durumda net olarak söylenebilir ki, obezite onlardan biri değil. Çalışma Amerika’da yapılmasına rağmen, rahatça dünyanın diğer ülkelerinde de durumun benzer veya daha kötü olduğunu söyleyebiliriz. Oysa obezitenin salgın düzeyinde olduğu günümüzde, sağlık profesyonellerinin obezitenin yol açtığı yandaş hastalıklar yerine, bizzat obezitenin nedenleri, tanısı ve tedavisi konusunda bilgilendirilmeleri gerekiyor. Bu olmadıkça, obeziteyle boğuşan hastalar doktorlarının bu konularda sandıkları kadar bilgili olmadığını gördüklerinde şaşırmaması gerekiyor!

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün is the Lead Bariatric Surgeon at IBC - Istanbul Bariatric Center. Dr Murat Üstün has made a commitment to every patient's well-being and safety, a goal that is also pursued by our staff and medical professionals that are at your service, this is part of the excellence equation. Dr Murat Üstün and the Istanbul Bariatric Center team perform medical procedures, including gastric bypass, sleeve gastrectomy, adjustable gastric band, and biliopancreatic diversion with duodenal switch. While performed differently, all of these procedures help patients lose weight by limiting how much food the stomach can hold as well as the patient’s absorption of nutrients. Surgeries are performed at a JCI accredited Hospital. The Joint Commission International works to improve safety at health care facilities domestically and globally. Accreditation ensures facilities are up to date, physicians are board-certified, plans for follow-up care are in place, risks of traveling after surgery are outlined, and more.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp