Doktorlar Obezite Hakkında Çok Fazla Şey Bilmiyor, Çünkü Bilmeleri Beklenmiyor!

Yayın Tarihi: 26/02/2017

Dünya Sağlık Örgütü ve Amerikan Tıp Kurumu obeziteyi diyabet veya hipertansiyon gibi bir kronik tıbbi hastalık olarak tanımasına rağmen, ABD’li doktorların obezite hakkında çok fazla şey bilmediği ortaya çıktı!

Neden böyle olduğuna bakılırsa cevabı gayet basit:

Teaching and Learning In Medicine dergisinde yayınlanan Robert Kushner ve ekibinin makalesine göre, obezitenin önlenmesi, değerlendirilmesi ve tedavisi hakkında yeterlilik doktorların eğitiminde yer almıyor. En azından genç doktorlara diploma sınavları sırasında sorulan sorularda bu konular kendine yeterli yer bulamıyor.

Doktorlar Obezite Hakkında Çok Fazla Şey Bilmiyor, Çünkü Bilmeleri Beklenmiyor! 2

 

Araştırmacılar ABD’de uygulanan ve bir doktorun branşına bakmaksızın, çalışmak için geçmesi gereken üç basamaklı Tıbbi Lisans Sınavında (USMLE) obeziteyle ilişkili maddeleri araştırdılar. USMLE soru paneli 800’ün üzerinde obeziteyle ilişkili anahtar kelime içerse de, bunların % 58’i 17 organ sisteminden sadece 4’ünü içeriyordu. Obezite kodlu soruların büyük çoğunluğu obeziteyle ilişkili komorbiditelere işaret ederken, doğrudan obezitenin kendisiyle ilgili koruma, tanı veya tedaviye işaret etmiyordu.

Diğer branşlarda olduğu gibi, tıpta da öğrenciler sınavlarını geçmelerine yarayacak konulara yoğunlaşıyorlar. Bu durumda net olarak söylenebilir ki, obezite onlardan biri değil. Çalışma Amerika’da yapılmasına rağmen, rahatça dünyanın diğer ülkelerinde de durumun benzer veya daha kötü olduğunu söyleyebiliriz. Oysa obezitenin salgın düzeyinde olduğu günümüzde, sağlık profesyonellerinin obezitenin yol açtığı yandaş hastalıklar yerine, bizzat obezitenin nedenleri, tanısı ve tedavisi konusunda bilgilendirilmeleri gerekiyor. Bu olmadıkça, obeziteyle boğuşan hastalar doktorlarının bu konularda sandıkları kadar bilgili olmadığını gördüklerinde şaşırmaması gerekiyor!

Yazar: Op Dr Murat Üstün

Dr. Murat Üstün, İstanbul Bariatric Center'ın (IBC) kurucusu ve obezite cerrahisi ekibi lideridir. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde uzmanlığını yapmış, 100'ün üzerinde obezite cerrahisi ile ilgili ulusal ve uluslararası kongrede yer almıştır. Murat Üstün ve İstanbul Bariatric Center ekibi, gastrik bypass, tüp mide ameliyatı, mide balonu ve duodenal switch ile biliopankreatik derivasyon dahil olmak üzere çeşitli tıbbi prosedürler uygulamaktadır. Ameliyatlar Joint Commission International (JCI) onaylı bir hastanede gerçekleştirilir. Murat Üstün, tüm kadrosu ile birlikte ana hedef olan hastanın sağlığına ve güvenliğine büyük önem vermekte ve bunun, mükemmellik denkleminin bir parçası olduğuna inanmaktadır.

Tüm Yazıları →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Arayın
Bilgi Alın
Whatsapp